tisk-hlavicka

Dvojčata poprvé - je jak kojit?

20.3.2002 Podle vlastních zkušeností sepsala Pavlína Kallusová 10 názorů

Zprvu vás, milé maminky dvojčátek, musím ujistit, že dvojčátka lze kojit obě zároveň - plně až do šesti měsíců.

Chce to ale hodně odhodlání a trpělivosti obzvláště, narodí-li se miminka nezralá. Velice důležitá je rodinná podpora. Připravte se na větší zátěž psychickou i fyzickou. Ale výsledek - ten teda stojí za to! Ovšem než byste na vše byla sama nebo se těžko dočkávala užitečné pomoci, rozhodně přistupte na způsob krmení pro vás nejjednodušší. Třeba děti budou umět pít jak z prsu tak z láhve. To by bylo ideální pro váš odpočinek. Mohl by vás alespoň někdo zastoupit. Záleží na "nátuře" každé maminky. Někdo bojuje jako lev a třeba výsledek není tolik efektivní. Nejdůležitější je spokojenost Vaše i miminek.


Vlastní zkušenost:


V roce 1996 se mi narodila dcera a zahájení kojení bylo pro mne očistcem. Měla jsem všechny níže popsané problémy a psychicky jsem byla na dně. V porodnici mi nikdo nepomohl, neřekl, proč mě bolí prsa. Dítě nic nevypilo, takže mi donesli dokrm v láhvi a tím to haslo. Kojení jsem si vybojovala až v klidu doma. Když jsem čekala v roce 2001 dvojčátka, urputně jsem hledala v časopisech a teprve zjistila, proč u dcery nastaly ony problémy. Přesně jsem už věděla, co jsem dělala špatně a opět s velikou dávkou odhodlání začala kojit dvojčátka. S lítostíkonstatuji, že jsem byla zase na vše sama. Nikdo mi v porodnici neřekl, jak děti přiložit. Když jsem si sama bez jakékoli pomoci přiložila a kojila oba kluky zároveň, sestřičky se na mě dívaly jako na raritu - to ještě neviděly.A já si v duchu řekla, že za to by se měly stydět až do morku kostí. Budu šťastná, když vám následující řádky vše objasní a stanou se pro vás příručkou. Když se ocitnete v nesnázích, kéž zde najdete odpovědi na všechny otázky.


Necháte si děti v porodnici u sebe?


Máte před sebou první porod? Vůbec nevíte, co vás čeká a první aktuální otázkou může být to, zdali si necháte v porodnici děti u sebe - tak zvaný "rooming-in", nebo jestli je necháte na novorozeneckém oddělení v péči zkušených sestřiček a děti vám budou vozit ke kojení. Záleží na porodnici. Některé porodnice se plně přizpůsobí vašim přáním a děti budete moci mít u sebe, když se na to budete cítit. Na noc vám třeba děti odnesou, abyste se mohla vyspat. Jinde si však budete moci zvolit jednu nebo druhou variantu.Tady určitě upřednostněte svůj odpočinek. Musíte nabrat sílu a co nejvíce využít klidu. Nebojte se, že by děti na novorozeneckém citově strádaly. Při kojení jim vše vynahradíte. Nebudete-li něčemu rozumět, raději se sestřiček dvakrát zeptejte a nic nedbejte na to, že vám třeba odseknou. Vaše informovanost je důležitá. Na tohle všechno přihlížejte při výběru porodnice.


Vlastní zkušenost:


Znám případ, kdy si maminka v porodnici nechala dvojčátka u sebe .Když užbyla moc unavená, požádala sestřičky, aby si děti na noc vzaly na oddělení. Ty jí však sdělily, že by mamince rády vyhověly, ale technicky a organizačně to prý nebylo možné.

Mnohé z vás se na kojení připravovaly teoreticky a neuniklo vám :"Deset bodů úspěšného kojení". Už tohle "desatero" ve vás mohlo vzbudit první pochybnosti o úspěšnosti nástupu

vaší laktace, jelikož se v něm mimo jiné píše o přiložení miminka k prsu do půl hodiny po porodu. Ovšem většina dvojčátek se rodí nezralá a tak musí první hodiny i dny strávit v inkubátoru a tak tento krok nelze splnit. Ujišťuji vás, maminky, že i přesto laktace nastoupí. Opravdu nezáleží na tom, kdy miminka poprvé přiložíte. U některých maminek může mít první kojení skluz i několik týdnů, protože miminka musí "dozrát" v inkubátoru.

Nejlepším spouštěcím faktorem laktace je jen vaše odhodlanost s vědomím, že hlavně nezralým dětem umožníte ten nejlepší start do života.

1. První krok

Jestli že mimina "dospávají" v inkubátoru, vy se na kojení připravujte.

Prsy zatím stimulujte kvalitní odsávačkou. Některé porodnice poskytují erární odsávačky, vy ale jistě budete spokojenější, budete-li vlastnit svoji, i když pořizovací cena není zrovna zanedbatelná. Kvalitní pístová odsávačka ze zabroušeného skla stojí 300,-. Vyrábí firma "Technosklo" a můžete ji koupit v dobré lékárně. Ne vždy je k dostání.

Nebuďte zděšená, když ze sebe vyloudíte pouze pár mililitrů mléka. Nejlepší stimulací prsů je sání miminka. To pravé teprve přijde. Zatím se soustřeďte na odpočinek a sbírejte síly. Vaše tělo dostalo těhotenstvím strašlivě zabrat.

2. Dočkala jste se!

Netrpělivě čekáte, jaké to bude, až se miminka přisají. Jen pěkně v klidu a po pořádku.

Pokud jste po císařském řezu budete moci kojit v sedě, což je pro kojení dvojčat současně nejlepší poloha.

Jestliže jste bolavá a sedět nemůžete, rozkojíte se vleže.

Než nastoupí mléko, je stejně lepší kojit každé miminko zvlášť. Lépe tak nacvičíte přikládání a vyloučíte možné problémy z popraskání bradavek.

A/ Připravte si relaxační polštář už na první přiložení.

Jde o polštář ve tvaru podkovy, jehož výplň tvoří malinkaté kuličky-perlit. Tato výplň je jedinečná v tom, že se přizpůsobí tvaru těla. Když si na něj položíte hlavu, bude se vám velice pohodlně ležet, nic nebude tlačit, prostě relaxace! Sednete si a polštář položíte na klín. Budete ho mít jako pult. Konce budou směřovat dozadu. Nejširší části polštáře směřují diagonálně od prsů a zde právě spočinou děti, tělíčkem a nožkami směřující dozadu, hlavičky pěkně u prsů. Přizpůsobivost polštáře minimalizuje případný pád a v kombinaci s dobrým balením dítěte do povijánků ho téměř vylučuje.

Povijánky

Abyste děti zároveň sama bezpečně nakojila, je nejlepší je pevně zavinout. Bude s nimi lepší a hlavně bezpečná manipulace.

Povijánek je ve tvaru čtverce o rozměrech 90x90cm. Dá se zakoupit v prodejnách s kojeneckými potřebami pod názvem "rychlozavinovačka". Je bavlněný, náplň je z dutého vlákna, je opatřený suchými zipy, které jsou ovšem ke kojení nevhodné pro volné balení.

Proto si povijánky opatříte svými poutky a dostatečně velkými knoflíky. Ty našijete až se děti narodí, abyste je nenašila příliš volně. Doporučuji našít dvě poutka co nejdále od sebe.

B/ Začínáte s kojením jednoho miminka, a proto jej zatím nemusíte (ale můžete) povinout.

(Maminky které kojíte vleže, také dbejte na správné přiložení miminka k prsu.)

Položte si miminko pěkně na polštář, hlavičkou k prsu, tělíčko a nožky směřují podpažím dozadu. Přesvědčte se, že se polštář miminku krásně přizpůsobil a mimčo si do něj vyleželo jakoby dolíček. Všimly jste si, že máte obě ruce volné a nemusíte se soustředit na to, jak miminku držet hlavičku a tělíčko, a v klidu můžete kontrolovat správné přikládání k prsu. V tom spočívá jedinečnost této "kojící" pomůcky. Nabídněte miminu prs, ale tady pozor!

  • Nevkládejte prs do pusinky dříve než bude docela doširoka otevřená.
  • Miminko otevře pusu, pokud jej budete bradavkou dráždit na horním rtu.
  • Můžete se pokusit vymáčknout trochu mleziva.

Jak je to špatně?

  • Mimino Vám nesmí bradavku "vcucnout".
  • Nesmí cucat jen bradavku.
  • Nesmí u sání mlaskat.

Tak by vám bradavka popraskala a kojení by se strašně ztížilo. Takže na tyto zásady správného přiložení opravdu dbejte. Momentálně na nic jiného nemyslete - "co kde lítá" - i kdyby kolem vás z děla stříleli. To jsou nejdůležitější okamžiky.

Při správném přiložení mimčo nemlaská, vidíte, jak se hýbe spodní čelist a boltec ouška. Jazýček je stočený do ruličky, odjímá část dvorce s bradavkou, střed jazyka (nikoliv špička) stlačuje dvorec a vytlačuje mléko. Bradavka směřuje k hornímu patru.

Z tohoto popisu je jasné že v pusince musí být co největší část dvorce.

Pokud jste si jista, že miminko správně saje, máte vyhráno!

C/ Co je důsledkem nesprávného přiložení?

Popraskané bradavky - jsou namáhány ze špatného úhlu, v pusince jsou vtěsnané, hmožděné dásněmi miminka. Mohou kojení znemožňovat. Mohou krvácet, hojí se obtížně. Divíte se, že vás bradavky bolí a zatím nic příjemného na kojení neshledáváte? Bradavky si musí zvyknout, musí se "otužit". Bolesti se zprvu nevyhnete. Hlavní je, že bradavky nepopraskají. Po každém kojení je pečlivě ošetřete hojivou mastí, např. .Bepanthenem nebo kalciovou mastí a před každým kojení prsa omyjte vlažnou vodou, nejlépe vatou, kterou pak vyhodíte.

Retence mléka - zadržování mléka

  • opět způsobeno jenom špatným přiložením
  • bradavka je v pusince špatně vložená
  • jazyk nestlačuje dvorec - mléko neodtéká
  • přesto dochází ke stimulaci mléka, které se v prsech hromadí.

Miminko proto saje přerušovaně, nic mu totiž neteče - po kojení je nespokojené a křičí.

Prvním signálem "retence mléka" je bolestivost vycházející z podpaží, zprvu nenápadná a podporující domněnku, že se mléko začíná tvořit. Jenže mléka je dost, jen nemá cestu ven.

Jestliže u vás tento případ nastal, musíte jej řešit!!!

Před kojením prsa nahřejte sprchou, soluxem (bývá v porodnicích k dispozici). Nejpohodlnější pro vás bude termofor - ohřívací láhev, kterou můžete mít na prsou a v klidu při tom odpočívat.

Až miminka nakojíte, prsa odstříkejte tím, čím vám to půjde lépe. Buď rukou, nebo odsávačkou.

Máte-li prsa hodně a bolestivě nalitá, nahřátá je trochu odstříkejte už před kojením. Pokud je prs tvrdý, miminku se špatně chytá do pusinky. Miminka zvažte, ať víte, kolik vypily. Jestliže nic, o to více dbejte na správné přiložení a následnou péči o prsa.

Přikládáte-li děti dobře, neměl by nastat žádný problém. Přesto se mléko může objevit třeba až. třetí den od zahájení kojení. Musíte se tedy domluvit se sestřičkou na možnosti dokrmu.

Prosazujte pro jistotu alternativní způsob dokrmování. To znamená třeba stříkačkou nebo kapátkem a kádinkou. Tím více u nezralých dětí.

Zde možná narazíte na odpor ze strany zdravotnického personálu. Jste-li v porodnici "Dětem přátelské", určitě se setkáte s maximální vstřícností.

D/ Přikládání nezralých miminek

Zde budete potřebovat pomoc zkušené sestřičky. Ta vám hlavičku miminka musí více nasměrovat na bradavku a možná ji k ní více přitisknout. Nebuďte smutná, když se vám tento postup bude zdát drastický, mimčo se při tom rozpláče a nebude se mu to líbit. Většinou se jen tak nezralé děti naučí skutečně sát.


3. Děti pěkně sají


To poznáte podle vážení dětí. Mimina se váží těsně před kojením a hned po něm. Váhový rozdíl znamená množství vypitého mléka. Váží-li dítě po kojení o 30g více, znamená to, že vypilo 30ml mléka. Nelekejte se, když mimčo vypije s velkou slávou 50ml a potom několikrát za sebou třeba jen 30ml. To se stává hlavně u nezralých dětí. V tom případě se zbytek potřebného mléka dokrmí. Pokud vážíte děti sama, nikdy na to nezapomeňte! Když váží sestřička, pěkně se s ní domluvte, aby vám pokaždé váhu oznámila.

Jedna velice užitečná rada pro kojení nezralých miminek:

Vždy se tedy o přírůstku informujte a zapamatujte si, jak zrovna dítě pilo a jak dlouho.

Například:

  • Miminko jste musela budit, poté se přisálo, ale pilo třeba jen dvě až tři minuty a vypilo pouze 30ml.
  • Jindy hladově plakalo, hned se chytlo prsu a pilo dlouze, vypilo 60ml, což byla správná dávka.

Tyto postřehy si pro jistotu třeba i zapište. Až budete s dětmi doma, stanou se pro vás cenným vodítkem pro odhad, jak se dítě napilo, pro případné dokrmení. Doma nemáte digitální váhu jako v porodnici nebo u pediatra. A nejistota, zda mléko děcku stačí, dokáže s nejednou maminkou pěkně zacloumat.


4. Pokusíme se přiložit obě děti zároveň


Abyste mohla děti bezpečně uchopit a sama položit na relaxační polštář, musíte je pevně zavinout do zmíněných povijánků 90x90cm. Máte je jistě nachystané.

Položte mimčo hlavičkou do horního cípku na čistou plenu. Zdá se vám miminko velice malé na tak velký povijan? I tak ho pěkně bezpečně zabalíte.

U spodního cípku (u nožiček) přeložte špičku do 1/3 a přiložte na hrudníček miminka, ručky nechte venku.

Stejně tak přehněte špičky bočních cípků, přeložte přes sebe a sepněte velkým spínacím špendlíkem. Později našijete poutka a knoflíky.

Takhle zabalte obě děti. Vše dělejte v klidu, i když miminka pláčou. Dbejte na opatrnost, aby vám děti nespadly.

Zavinutá mimina položte každé na jeden konec vašeho lůžka či postele tak, abyste si mezi ně pohodlně sedla (nezasedla je) a mohla si připravit relaxační polštář na klín. Hlavičky dětí směřují do místnosti, pokud je postel u zdi (hlavičky směřují stejným směrem, jakým se díváte vy).

Názorně si podáme pravé mimčo:

Pravou rukou uchopte povijánek tam, kde je sepnut, pro jistotu za oba na sebe přeložené cípky. Levou rukou chyťte cíp povijanu pod hlavičkou a mimino přeneste jako v šátku na pravé rameno relaxačního polštáře hlavičkou pěkně k prsu.

Stejně tak si podejte levé mimino.

Srovnejte dětem hlavičky k prsům (stačí, když popotáhnete cípkem povijanu pod hlavičkou)

a nabídněte prsa. Jestliže děti sají, moc gratuluji!

Snažte se nebýt nervózní. Nejistota se na děti přenáší. Počínejte si s jistotou.

Dětem při každém kojení střídejte strany,

  • aby se prsy stimulovaly stejně, protože každé miminko může pít různé množství mléka, obzvláště je-li jedno méně zralé.
  • aby miminka nestáčela hlavu stále ke stejné straně. Hlavička by se později mohla i trochu deformovat.

Vlastní zkušenost:

Já jsem kluky zprvu kojila každého ze stejného prsu. Jeden pak hlavičku stále stáčel doleva, i když spal. Měl ji na jedné straně zploštělou a bylo obtížné ho to odnaučit.


5. Co dělat, když děti spolu nepijí nebo jim to činí problémy?


Jedno miminko pije, avšak druhé stagnuje - je třeba méně zralé ?

Věřte, že méně zralému miminku společné kojení jenom pomůže, chce to jen více trpělivosti.

Maminka, co už kojila, vám potvrdí, že při kojení jí z druhého prsu samovolně vytéká nebo dokonce stříká mléko. To je právě ta výhoda společného kojení. Nezralému miminku sající sourozenec pomáhá -"spouští mléko", což toho nezralého tolik neunavuje a dodává k náročnému pití z prsu více chuti a síly.

Vlastní zkušenost:

Druhý kluk byl nezralejší a když jsem kojila každého zvlášť, téměř nic nevypil. S bídou 10-20ml a měl pít 60ml. To se ale změnilo po společném přiložení. S bratrem už pil 50-60ml.

Musela jsem být trpělivá, jelikož se prsu chytal později a protože se mu to nedařilo, někdy i plakal.

Obě děti mají problém s přisátím?

V tom případě budete muset společné přiložení střídat se sólovým kojením.

  • Budou-li děti spát a vy budete nucena je vzbudit, nebude asi společné kojení efektivní.
  • Každému věnujte potřebný čas.
  • Budou-li nedočkavě hladově plakat, máte jedinečnou příležitost přiložit je spolu zároveň.

Pokud jste, maminko, po spontánním porodu stále bolavá a nemůžete sedět, se společným kojením musíte počkat.

Shrnutí:

  1. Než "nastoupí" mléko, kojte každé děťátko zvlášť
  2. Vždy dbejte na správné přiložení miminka k prsu.
  3. Včas řešte případné problémy, nebojte se k nim přiznat.
  4. Děti přiložte zároveň, pijí-li alespoň 30ml.
  5. Nezralým dětem věnujte dosti času a trpělivosti.

Příště: Poradím, jak poznáte, že dětem vaše mléko stačí, jak alternativně dokrmovat.

Názory k článku (10 názorů)
Kojeni a Skoleni Julie, Annabelle 3. mesice 20.3.2002 18:23
*Re: Kojeni a Skoleni Pavlína Kallusová 1.4.2002 21:17
**Re: Kojeni a Skoleni ju 13.9.2007 9:36
***Re: Kojeni a Skoleni Cebinka, 16m. syn 13.9.2007 12:32
***Re: Kojeni a Skoleni Cebinka, 16m. syn 13.9.2007 12:35
***Re: Kojeni a Skoleni hele :-) 13.9.2007 12:44
Mateřské mlíčko Kluci 4.2.2004 21:28
kojenie dvojičiek Zuzika, Adrika a Jurko - 3 roky 13.9.2005 0:31
kojení dvojčat Karolína Kykalová, 4měsíční dvojčata 11.12.2006 20:28
kojení dvojčat nejde vždy Hanka 75 31.10.2011 11:36




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.