Jak na generační problémy při péči o děti?
Vy: "Babičko, nedávej dětem ještě čokoládu!"
Babička: "Ale prosím tebe, ty jsi kokinka baštila v sedmi měsících a jak jsi byla pěkňoučká a zdravá jako řípa. "
Tetička: "Pepánek papal v šesti týdnech zapraženou jíšku s vajíčkem a jak mu chutnalo. Uvař děckám na noc krupicu a uvidíš! Budou spát jak budulínci. "
Nebo:
Vy: "Babi, nechovej ho pořád. Když jsem na děti sama, nemůžu je stále chovat a oni to pak vyžadují!"
Babička: "Ále, pořád se nebudou chtít chovat. Tebe jsem chovala do dvou let. Když je necháš plakat, praskne jim žíla v mozku a budou hloupí. "
To je legrace že? Jenže když nejedné mamince pomáhá taková "chytrá" babička, brzy humor přejde a únavu z dětí doplní psychická devastace z babičky, která všechno ví, všechno dělala nejlíp, vy jste mladá a hloupá a "však uvidíte!".
V takovém případě nesmíte dát babiččiným názorům ani tu nejmenší šanci, že by se u Vás mohly uchytit. Ne, ne, ne ! Vy jste máma, vy znáte svá děcka nejlíp, o výživě a všem víte své. Pokud ne, poraďte se s pediatrem, pročtěte literaturu, dejte na svůj zdravý rozum, mateřský instinkt a to hlavně v nemoci dětí. Babičky rozhodně "neházím do jednoho pytle", jelikož taková rozumná, šikovná babička, co bere vaši osobnost a názory vážně, je hotovým pokladem.
Když dvojčátka i sourozenci stůňou.
Z celého srdce vám maminky přeji ty nejzdravější děti. Některé mají opravdu tuhý kořínek, ovšem jiné chytnou každý bacil, co "jde kolem". Snad každé děcko občas chytne"banální" rýmu a kašel ve studených měsících. Bohužel obyčejná rýma může být pro novorozence nebezpečná. Může přerůst v zánět průdušek i plic a těžko se virové rýmě ubráníte. Proto s dětmi v kritických měsících zbytečně nejezděte MHD, nenavštěvujte hypermarkety a jiné hromadné akce. Případné návštěvy ve vašem bytě se nikdy nestyďte zeptat, zda je zdravá a nemá rýmu. Nic nedbejte na údivné pohledy známých. Pokud je někdo bezohledný, bude u vás "troubit" do kapesníku, poteče mu z nosu, bez servítků ho vyprovoďte. Ten vám nemocné děti nepohlídá. Je samozřejmé, že kroky každého, kdo přichází z venku, vedou do koupelny, aby si ruce umyl teplou vodou a mýdlem. Zde nepřeháním, protože vím co to je starat se o tři nachlazené děti.
Dobrá rada.
Když měly děti horečku, naměřené hodnoty jsme s manželem zapisovali do tabulky. Zapsali jsme hodinu měření, teplotu a lék, který jsme děcku podali. Když jsme se o péči s manželem střídali, hodnoty se nám pletly, nebo jsme si nebyli jisti, jestli jsme lék podali, či nikoliv-hlavně u časovaných léků (antibiotika). Díky tabulce jsme vždy měli přehled.
Důvěrné slovíčko k maminkám
Maminky jste postaveny před náročný úkol - vychovat dvojčátka, některá z vás má i více dětí. Berte jej jako krásnou výzvu do života, uvidíte jak se život s dětmi obohatí! Nejedna z vás bude mnohdy řešit i životní otázky s partnerem a rodinou. Na tomto místě chci oslovit i maminky, jejichž děti si do života ponesou nějaký hendikep. Nebojte se, že by vaše dítě nemohlo žít plnohodnotný život. Právě naopak. Ne zcela zdraví lidé mají život daleko duchaplnější a krásnější, protože si skutečné hodnoty života uvědomí velice brzy.
Abyste maminko všechno zvládla s nadhledem, musíte také v sobě pěstovat zdravé sebevědomí, myslet na sebe, na svůj odpočinek a "neobětovat se". Jestliže trochu vázne komunikace s vaším manželem (partnerem), naučte říkat, co vás tíží, bolí, přiznejte hlavně sobě, posléze manželovi i nejbližším, že "nezvládáte", že potřebujete pomoc! Neduste v sobě nespokojenost, problémy a všechno řešte včas. Nastřádaná nespokojenost většinou "vybouchne"v nepravou chvíli.
Jste nadřená a nevýslovně unavená, ale i manžel má nárok na únavu. Předpokládám, že je zaměstnaný a živí vás i děti. Chlapi jsou jinak naprogramovaní než my ženské, mají jiný výkonnostní potenciál, potřebují odpočinek a načerpání sil. Kdežto ženské "jedou " stále jako perpetum mobile.
Partnerská výhra
Za opravdovou výhru považuji umění komunikace a pochopení pro odpočinek toho druhého. Můj manžel ví, že když alespoň jedenkrát v týdnu děti pohlídá a já vypadnu z domu, že přijdu usměvavá, nabitá pozitivní energií a zase můžu dál "fungovat". Stejně i já musím manželovi dopřát "pivko" s kamarády, "tenisek"a jiná potěšení. Vždy se těším, jak přijde domů veselý a odpočatý. Nikdy si neúčtujeme "oko za oko, zub za zub"-"ty jsi byl už třikrát a já jen jednou!". Dopřáváme si podle příležitosti. Teď když už nám pomáhá i babička(děti jsou větší, není s nimi tolik práce), dopřáváme si maximálně.
Důvěrné slovíčko k tatínkům
Tatínkové gratuluji vám k manželkám(partnerkám). Dokázaly přivést na svět hned dvě děti naráz . I vy jste na ně náležitě pyšni!Buďte na své"krásnější, chytřejší drahé polovičky"milí, laskaví a pomáhejte ze všech chlapských sil. Nic nedejte na někdy uštěpačná slova -"jedním ouškem tam a druhým ven", protože my ženy jsme někdy strašně protivné, máme všeho plné zuby, jsme nevyspané, vyčerpané. Pokud vy sami opravdu pomoci nemůžete, zmobilizujte všechny babičky i tetičky a vždy při své ženě stůjte i když víte, že zrovna nemá pravdu-pak si vše vysvětlete mezi čtyřma očima.
Slovíčko k babičkám
Co je ve vašich silách, milé babičky, s tím svým dcerám, snachám, vnučkám pomozte. Vaříte -li ráda, uvařte spoustu jídla do mrazničky na "horší časy". Máte -li ještě dosti sil, vyjeďte s dětmi na procházku. Mladší babičky vezměte starší děti na celý víkend. Maminky se vždy raději zeptejte s čím chce pomoci! Třeba když budou děti stonat, nebude pro maminku naškrobení záclon důležité na rozdíl od pomoci v kuchyni, nebo obstarání zábavy starších dětí (udržení nemocných dětí v posteli). Mějte na paměti, že maminka stále bojuje s nevýslovnou únavou. Pomáhejte, podporujte, nepoučujte a radujte se s dětí!
Co na závěr?
Určitě bych chtěla poděkovat všem lidičkám, díky kterým mohl tento "dvojčecí manuál" vzniknout.
1. manželovi Michalovi-za to jak je perfektní a pomáhá mi s dětmi, jak se mnou snáší vše dobré i zlé. Manžel je moje životní výhra.
2. rodině-babičce a dědovi Ondráčkovým, hodné tchýni a tchánovi Kallusovým
3. nejlepší paní doktorce - gynekoložce - Marušce Hanákové, která mi děti v bříšku doslova vypiplala.
4. skvělému týmu gynekologického oddělení v brněnské nemocnici U milosrdných bratří. Jmenovitě paní doktorce Ivaně Čadkové a sestřičce Pavle.
5. perfektní paní doktorce - pediatričce-Marušce Kaprálové, která vždy pomohla a přijela, když děti stonaly i v neděli večer a její pomoc mám k dispozici 24 hodin denně. Paní doktorka mi též pomohla s odbornou částí.
6. mamince dvojčátek Renatě Sobocikové, která se stala "pokusnou"maminkou mých zkušeností a díky ní se mi v hlavě zrodil tento nápad.
7. zakladatelce Brněnského klubu dvojčat paní Denise Jelínkové-za podporu, pomoc a obrovský pozitivní náboj.
8. kamarádce Ivaně Dohnalové-za podporu a skvělé procvičování psaného projevu a slovní zásoby pomocí někdy i veršovaných SMS zpráv.
… no a pochopitelně dětem- Verunce, Martínkovi a Petříčkovi, že mě občas nechali psát!
Všem Vám maminky přeji z celého srdce hodně štěstí, zdraví a lásky na cestě životem !!!
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.