Dvojčata a vícerčata jsou přirozeně středem zájmu a zvědavosti. Rodiče s vícerčaty si brzy zvyknou na to, že jsou terčem všemožných otázek a že neustále musí odpovídat na dotazy cizích lidí na ulici.
Následující seznam nejčastějších hloupých a nepříjemných dotazů je vytvořen ze zkušeností nejen mých vlastních, ale i dalších členů Klubu dvojčat a vícečat. Rodiče dvojčat můžeme ubezpečit, že nejsou sami, na koho se lidé obracejí s nesmyslnými dotazy, pro lidi, kteří s dvojčaty zkušenosti nemají, může vést k zamyšlení a může být "výstrahou", jaké otázky rodičům dvojčat raději nepokládat…
1. "To jsou dvojčátka?"
Ano, takový dotaz jsme slýchali často. Veze-li maminka široký kočárek s dvěma miminky, těžko poveze stejně staré dítě své kamarádce… Přesto (nebo možná právě proto) je pro cizího člověka na ulici toto nejběžnější způsob, jak zahájit konverzaci o vašich dětech. I když jde o neškodný dotaz, může nás někdy pěkně naštvat - zejména opakuje-li se několikrát denně. Možná i proto, že odpověď je naprosto evidentní, či proto, že odpovědí na tuto stupidní otázku vyvoláte lavinu dalších, někdy stejně nesmyslných (třeba těch, které jsou zmíněny níže).
2. "Jsou jednovaječná nebo dvojvaječná?"
Lidé chtějí z nějakého důvodu vědět, zda jsou vaše dvojčata jedno- či dvojvaječná. Většina lidí ví, že existují dva typy dvojčat - jedno- a dvojvaječná -, ale ve skutečnosti často ani nevědí, co to znamená. Já sama jsem tuto otázku slyšela snad stokrát (a to asi až do věku 9 let mých dvojčat), přestože mám kluka a holku. Tato otázka mě vždycky podráždila a měla jsem potřebu tázanému vysvětlovat princip vzniku dvojčat a proč nemohou být dvojčata chlapec a děvče jednovaječní (jednovaječná dvojčata vznikají rozdělením jednoho oplodněného vajíčka, tudíž musí být zákonitě stejného pohlaví - až na zcela výjimečné případy, o kterých jsem se zmiňovala v některém z minulých čísel).
Nejkurióznější je, když se lidé ptají, zda jsou dvojčata "jednobuněčná" - pojem jednobuněčný v souvislosti s dvojčaty je naprosto nesmyslý, protože znamená, že by byla složena pouze z jedné buňky. Jednobuněčným organizmem je např. trepka, což se děti učí asi v šesté třídě :.
3. "Které z nich je starší?"
Co nutí lidi k této otázce? Proč je to zajímá? Pořadí narození není u dvojčat nijak důležité. Jedná se většinou o minuty rozdílu v čase narození, o nic podstatného, co by mohlo mít vliv na jejich povahu (byť často dvojčata A - tedy první narozená - vykazují podobné dominantní sklony, není tomu tak vždy). Nejhorší je, když lidé tento dotaz položí přímo dvojčatům. Pro některá z nich to může být zdrojem svárů a hádek, kdo z nich je starší. Rodiče často nepovažují za nutné probírat to s nimi ve snaze eliminovat hádky a spory mezi dvojčaty. Tato otázka položená zcela nezáludně cizím člověkem může vyvolat žárlivé scény a domáhání se "práva prvorozeného".
4. " Které z nich je hodnější?"
"Mono" mamince by nikdy nikdo nepoložil takovou otázku, kterou by musela jedno dítě označit za méně hodné. Žádné dítě není jen hodné nebo jen zlobivé. Samozřejmě jsou chvíle, kdy se jedno dítě chová jako andílek, zatímco druhé zlobí … ale za pár minut si většinou role prohodí. I kdyby přece jen bylo jedno z dvojčat hodnější, nelze to před dvojčaty vůbec zmínit - zvyšovalo by to jejich vzájemnou rivalitu.
5. " Jsou u vás v rodině dvojčata dědičná?"
Další ze zdánlivě neškodných otázek, na kterou rodiče dvojčat neradi odpovídají. Je prostě často příliš složité vysvětlit, co je příčinou toho, že se vám narodila dvojčata, a zda to může nebo nemusí být dědičné. Někteří rodiče, kteří mají dvojčata z asistované reprodukce ani nemají touhu sdělovat, jak ke svým dvojčatům přišli. Obvykle ale ani cizí člověk, který vám položí tuto otázku, netouží po tom znát konkrétní odpověď, ale spíše se chce podělit o historii dvojčat ve své vlastní rodině.
6. "Jak jste vybírali jména, nepletou se vám?"
Někteří rodiče dvojčat dávají svým dětem jména, která zní podobně (Anna - Jana, Martin - Marek), která se rýmují (Šárka - Klárka, Sofie - Klaudie), začínají stejným písmenem (Petr - Pavel, Dan - Daniel) nebo která evokují nějakou známou dvojici (Šimon a Matouš, Jeníček a Mařenka, Marie a Terezie, Oldřich a Božena). Pokud k nim nepatříte, bude tázající evidentně zklamán a vám bude jeho reakce (často i otázka) připadat opravdu nepřiměřená.
7. "Jak je od sebe poznáte?"
Další z velmi častých otázek, které bývají pokládány buď jen ze zdvořilosti, nebo ze zvědavosti, a to nejen rodičům dvojčat jednovaječných, ale dokonce i dvojvaječných! Někteří lidé opravdu chtějí znát nějaký fyzický znak, který by jim pomohl odlišit jedno dvojče od druhého. Ale mnoho dalších chce jednoduše jen komentovat a upozornit na stejné tělesné znaky dvou zdánlivě naprosto si podobných dětí.
8. "Máte je ,přirozeně'?"
Toto je velmi osobní otázka a nikdo cizí by tuto otázku neměl položit. Tuto otázku si můžete vyložit dvěma způsoby - jako dotaz na početí (zdali jsou dvojčata počata samovolně, nebo po umělém oplodnění) či dotaz na způsob porodu (spontánní, nebo císařským řezem). Ať tak či tak, nikomu do toho nic není a ptát se takto je to zkrátka nezdvořilé a neslušné, dokonce i v rámci rodiny.
9. "Mají svou vlastní řeč?"
Dvojčata, která vyrůstají izolovaně od ostatních dětí (což se často může stát, protože maminky se širokým kočárkem se moc mezi ostatní nedostanou) nebo která jsou na sebe hodně vázaná, si mohou vyvinout svou vlastní řeč. Bývá to až u 20 % dvojčat. Proč tuto otázku řadím mezi hloupé, je z toho důvodu, že se takto lidé často ptají rodičů dvojčat v kojeneckém nebo batolecím věku, která ještě nemluví vůbec, natož "dvojčecí řečí".
10. "Oblékáte je stejně?"
Stejné oblékání je citlivá otázka pro rodiče dvojčat. Někteří svá dvojčata rádi oblékají stejně, jiní se tomu brání. Ale z nějakého důvodu se "nedvojčecí" lidé domnívají, že dvojčata nejsou dvojčaty, pokud nejsou stejně oblečena. Až by se zdálo, že rčení "Šaty dělají člověka" se zde mění na "Šaty dělají dvojčata".
A přitom jsou rodiče, kteří mají děti krátce po sobě a také je stejně oblékají - a tady by se hodila první hloupá otázka: "To jsou dvojčata?" :
Článek je z březnového čísla časopisu Máma a já. Obsah čísla najdete zde.
Získejte předplatné i dárek z MÁMA a já! Objednejte si v období od 28. února do 27.března 2008 na jeden rok předplatné časopisu MÁMA a já a získejte automaticky dáreček - měkkou knížku od Canpol babies. Časopis si můžete předplatit i prostřednictvím internetu zde.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.