tisk-hlavicka

Dvojčata potřetí - uspáváme a začínáme přikrmovat

6.5.2002 Podle vlastních zkušeností sepsala Pavlína Kallusová 1 názor

Miminkům už je více než 3 měsíce. Tak už jste si na sebe v rodině všichni zvykli a miminka snad mají zavedený nějaký režim. Věřte,že je to pro ně velice důležité.

Malé děti nemají vůbec žádný pojem o čase. Orientují se pouze podle po sobě jdoucích činností, které se stále opakují. I když je dětem teprve pár měsíců, klidný rodinný režim jim dává pocit jistoty a bezpečí.

Děti klidné a nervózní.

Ač se to nezdá, právě nervózní a dráždivé děti potřebují režim pevný, s minimálními odchylkami. Naopak klidné děti se dobře přizpůsobí občasným vyjímkám v časovém rozvrhu dne. Stává se, že v párečku dvojčátek je jedno děcko klidnější, které se většinou přizpůsobí době odpočinku.

Potřeba spánku u dětí klesá

Aby jste všechnu starost o děti a domácnost zvládala, je důležité dávat děti stejně spát. Už to nejsou novorozenci, co prospí většinu dne. Jsou-li vzhůru, smějí se, zajímají se o všechno kolem sebe, ale i to je brzy unaví. Když bude jedno mimčo ospalé, dopřejte mu odpočinku. Položte jej do postýlky, třeba trochu zatáhněte závěs a druhé mimčo (i když to by si ještě chvíli hrálo) dejte také do postýlky. Nic nedbejte na jeho výzvy ke hře. Nechte ho i poplakat. Z nudy také usne, i když třeba až za půl hodiny (to už první miminko může být vzhůru).

Neuspávejte děti

Jen vás prosím, vyhněte se uspávacím rituálům - např. chování, kývání s postýlkou a nevím, co všechno může zoufalou maminku nad nespícím potomkem napadnout. Bude vás to stát nervy, trpělivost, ale vrátí se vám to i úroky. I když teď je pro vás mnohem jednodušší miminka pohoupat. Pokud máte tu výhodu a děti dáváte spát do kočárků na balkon, nechte je také občas usnout v postýlkách.

Považte, že uspávání je zlozvyk. A každý zlozvyk je v podstatě škodlivý. Takže s každým "uspáváním"v dětech tento nešvar podporujete. Spánek je přirozená věc a měl by přirozeně přicházet . Některé dítko spí hned, jiné sebou v postýlce" háže", skoro se "staví na hlavu ". Tato myšlenka vám bude nápomocna. až se budete nějakého uspávacího manévru zbavovat.

Vlastní zkušenost

S dcerou mám zkušenost doslova otřesnou - jaký to byl nespavec. A co jsem s ní vymýšlela. Jenže síly došly, tak začalo odnaučování uspávání. S manželem jsme zestárli o deset let, "malá" při tom skoro "zbořila dům" (ještě, že nebydlíme v paneláku). Teď s ní není jediný problém. Spí dokonce sama v chajdě a usíná bez "scén" kdekoliv. Proto jsem dvojčata nikdy neuspávala.

Kamarádka má jednovaječné holky a první rok je s babičkou "uchovávala". Jenže se přestěhovala do domku, je na všechno sama a holky se dvakrát denně hystericky dožadují svého uspávacího procesu. Takže nezapomeňte, kam by horečnaté uspávání dětí mohlo dojít.

Kolik toho naspí čtyřměsíční děti?

Čtyř měsíční dítě může spát dvakrát denně hodinu a půl, ale i čtyřikrát-po půlhodinkách. Pokud se takto rozdílné děti sejdou co by dvojčátka, bude to od vás chtít dost smyslu pro "koordinaci". Protože také musíte chodit ven a obstarat domácnost.

Vlastní zkušenost

Kluci byli velcí spáči a ještě v pěti měsících spali čtyřikrát denně. Ale stalo se, že Petr kolikrát jedno spaní vynechal. Většinou se mi "rozhodili", když jsem to nejméně potřebovala - to byl "zákon schválnosti".

Pokud stále kojíte

Děti už mají mnohem větší spotřebu energie, protože se začínají více hýbat. A tu energii pochopitelně berou z vašeho mlíčka. Možná jste už pocítila, že máte u prsů dva"upírky", kteří začínají žít na váš úkor. Cítíte -li se nesmírně unavená a babičku nevyužíváte tak často, kojení vám za totální vyčerpání rozhodně nestojí. První signály dostavující se únavy určitě pocítíte a přehnané hrdinství zde není na místě.

Přestože vaše mléko dětem stačí a pěkně přibírají a ze zdravotního hlediska dětí, není

k příkrmu důvod, od ukončeného pátého měsíce na něj začněte pomýšlet.

Vlastní zkušenost

Protože mám ještě starší dcerku a dvojčata jsme zvládli s manželem bez babiček, období zavádění příkrmů bylo pro mě suveréně nejnáročnější. Byli to časové dostihy završené totálním vyčerpáním. Ale znám i docela opačné zkušenosti z tohoto období.

Kdy začít s příkrmy?

Tím chci říct, že zavádění příkrmů byste měla odstartovat v co možná nejklidnější době. Dovrší- li vaše miminka šestého měsíce například před vánoci, kdy máte spoustu shánění, jste třeba nemocná, nic se nestane, když jim příkrmy začnete nabízet o dva týdny později. Naopak: Cítíte-li "že vás kojení začíná vyčerpávat", je lepší děti seznámit s lžičkou o něco dříve.

Příkrmy by se rozhodně neměly podávat v kojenecké láhvi a krmení lžičkou je časově náročné, pro vás dvojnásob.

Vlastní zkušenost

Po dovršení pátého měsíce jsem jen večer klukům nabídla na lžičce mléčnou, rýžovou, instantní kaši. Připravila jsem ji mnohem řidší, než je doporučeno v návodu . Zprvu se jim podařilo sníst jen pár (5)lžiček a polovinu kaše vybryndali. Množství kaše jsem pomalu zvyšovala a před spaním děti ještě kojila . Večer mě s krmením pomáhal manžel, takže to nebylo tolik časově náročné. V šesti měsících už kluci uměli baštit ze lžičky a další zavádění příkrmů nebylo tolik časově náročné.

Pro zavádění příkrmů obecně platí:

Nabízejte je, když je děcko dobře naladěné, není ospalé ani příliš hladové. Jenže vy musíte příkrm připravit, sama také musíte jíst, nemluvě o vašem starším dítěti a práci v domácnosti. Takže "trefit se" dětem do jejich "dobré chvilky"je někdy opravdu těžké. A pokud jsou děti velcí spáči a brzy se unaví, o to je to těžší. Proto si všechnu práci musíte co nejvíce zjednodušit.

Je nejlepší mít příkrmy dopředu připravené (i pár hodin) - třeba nestrouhat jablíčko na poslední chvíli, kdy už děti pláčí hlady. Pak nestíháte a jste zbytečně nervózní. Je pravda, že děti sní napoprvé jen pár lžiček a je těžké odhadnout, jaké množství příkrmu máte připravit, aby jste jej nevyhazovala. Proto se asi první dny časové tísni nevyhnete. Když už budete vědět, co dětem chutná a kolik toho sní, vždy si příkrm připravte dopředu.

Některé publikace doporučují s příkrmy začínat v poledne u zeleniny. Tady znovu podotýkám, že poledne je nejnáročnější na množství práce, které musíte udělat. Dokončujete oběd pro rodinu, sama máte hlad, nevíte co dřív a teď máte v klidu nabízet dětem novou chuť. Proto je lepší jako první příkrm nabídnout svačinku, nebo večer rýžovou kaši. Dopoledne zkuste naškrábat na skleněném struhadle sladké jablíčko. Ideální jsou dětské výživy ve skle. Mají dobrou konzistenci a máte je vždy po ruce. Možná budete mile překvapena jak děti pěkně baští a snědly by i celou skleničku výživy. První dny jim opravdu dejte jen pár lžiček, aby neměli zažívací potíže.

Vaříte první obídek.

Nebudu zdlouhavě psát, co děti mají, či nemají jíst. Podělím se o to, co se mě skutečně osvědčilo, aby jste vy i děti měly z každého jídla radost. Aby jste měla dobrý pocit, jak zas dětem chutná a jak jste dobře uvařila.

Začít můžete dušenou mrkvičkou, kterou uvaříte do měkka , po té rozmixujete. Nebojte se příkrm trochu osladit Glukopurem-hroznovým cukrem (koupíte jej v lékárně). Řepný cukr používejte nejdříve od roku. Glukopur je pro děti dobře stravitelný, dodává hodně energie a zlepšuje chuť k jídlu. Do příkrmu přidejte pár kapek kvalitního oleje, např. olivového, nebo slunečnicového za studena lisovaného. I když jsou tyto oleje drahé, bude to pro vaše malé strávníky dobrá investice.

Ať dětem chutná!

Pamatujte si, že každé jídlo by mělo i vám chutnat. S tímto přístupem si mnoho ulehčíte.

Je jasné, že dětem jídlo nesolíme - to opravdu ne. Chuť příkrmu můžete vylepšit trochou majoránky, mletého kmínu, nebo nasekanou pažitkou, či petrželkou. Chutné příkrmy děti budou pěkně jíst a vy nebudete nešťastná z nekonečného "nucení a přemlouvání".

Nenuťte děti do jídla

Na tomto místě připomínám, aby jste děti do jídla nenutila. "Nechceš-nejez" - to je mé heslo, samozřejmě používané s rozumem. Je to důležité, aby si děti už v ranném dětství nevytvořily stravovací zlozvyky. Vím o čem píši, protože takový nepříjemný zlozvyk jsem si vypěstovala u dcery a dodnes nám dělá s jídlem drahoty. Dělala jsem na dcerku různé "opičky", aby otevřela pusinu, a to byla ona osudová chyba. Kdesi jsem se do četla, že o jídlo by se měly prosit děti a ne rodiče.

Ať se vám děti dobře krmí!

Rozmixovanou zeleninku zkuste zahustit trochou Solamylu (jemný bramborový škrob), rozmíchanou v kojenecké vodě. Pokrm bude mít dobrou konzistenci, a nebude vám stékat ze lžičky, i dětem se bude lépe jíst. K tomuto účelu můžete použít též instantní, rýžovou kaši - nemléčnou.

Postupně zkoušejte další zeleninu. Jeden druh podávejte alespoň tři dny a pozorujte, zda-li děti nemají nějaké alergické projevy.

Jak si vaření pro děti co nejvíce zjednodušit?

Takže až zjistíte, co dětem chutná a kolik toho snědí, můžete si "obídky"zamrazit.

Vlastní zkušenost

Schlazené zeleninové pyré jsem naporcovala do čistých kelímků od jogurtů, přetáhla je potravinovou fólií, upevnila gumičkou, lihovým fixem napsala datum přípravy a dala do mrazničky.

I když jsem vařila čerstvý oběd, měla jsem jej vždy na dva dny. Do druhého dne jsem ho uchovávala v čisté plastové krabičce dobře uzavřené víčkem. Dětem jsem tedy vařila třeba jen dvakrát týdně-což nebylo tolik náročné.

Dobrá rada

Pro jistotu mějte obědy pro děti na pár dní zmrazené. Nikdy nevíte, co se může přihodit. Můžete se zdržet se u lékaře, nebo sama onemocnět.

Maminky, nejste ve vaření příliš zručné?

Nelamte si hlavy a nestyďte se o praktickou radu :" jak na omáčky", požádat babičku, či kamarádku. Někdy postačí jedna praktická ukázka a příště si už poradíte. Jestliže nestíháte, využijte konzervy s hotovými pokrmy pro děti. Bohužel jejich nákladnost leckterou maminku vařit donutí.

Vlastní zkušenost

U dcery jsem skutečně neuměla uvařit. Už se nedivím, že moje "výtvory "nechtěla jíst. Příliš jsem se držela příruček a pokrmy neměly žádnou chuť. Byla to pouze jakási hmota.

Lepek ne.

Alespoň do jednoho roku se vyhněte "lepku" - to je bílkovina obsažená v pšeničné a žitné mouce. Uvažujte tak, že do jednoho roku se bez lepku snadno obejdete, neboť ho lehce nahradíte. Omáčky můžete zahustit Solamylem, nebo Majzenou. Místo knedlíků podávejte dětem brambory, rýži, sóju. Na "chuť" dětem kupujte výrobky z kukuřičné mouky.

V případě alergie na lepek, by dlouhodobější bezlepková dieta rodinu zatížila nejen finančně, ale i psychicky.

Nedávejte malým dětem Pribináčky

Maminky i děti mají v oblibě Pribináčky, Smetánky a Lipánky, protože dětem chutnají a dobře se s nimi děti krmí, neboť nestékají se lžičky a jsou většinou po ruce. Pediatři a odborníci na dětskou výživu je ovšem vidí neradi. I já maminka milující praktické věci vás od nich zrazuji, protože pro děti opravdu nejsou nijak přínosné. Pro malé děti tyto smetanovotvarohové výrobky jsou "tukovou a bílkovinovou bombou", malý organismus si s takovým přísunem zmíněných látek ještě neumí poradit a zbytečně jej tyto látky zatěžují. Na trhu je spoustu jogurtů s nízkým obsahem tuků, které se chuti i hustotě Pribináčkům přibližují. Jistě je v bohatých nabídkách obchodů najdete a domů je budete vozit po kartónech, stejně jako my s manželem.

Jak děti postupně odstavit?

  • Odstavení jednou přijít musí a mělo by být nenásilné.
  • Kojení by mělo nahradit něco stejně lákavého.
  • Dětem jako první odepřeme to kojení, o které jeví nejmenší zájem.

Nejdéle asi budete děti kojit brzy ráno a večer před spaním.

Příklad

Děti se probudí v 7:00-nakojíte je. V 9:00 by jste je měla opět přiložit k prsu, ale do předešlého pití uběhly jen dvě hodiny, děti by tedy neměly být tolik vyhládlé, proto jim zkuste nabídnout netučný bílý jogurt. Pokud sní pár lžiček, ještě je nakojte. Stejný postup zopakujte odpoledne. Navečer dětem nabídněte rýžovou kaši. Před spaním je ještě trochu nakojte.

Postupně přidávejte dopolední, odpolední svačinku. S obědem nespěchejte. Vše dělejte v klidu. Pokud jednou svačinku nestihnete, nic se neděje. Snažte se ovšem dodržet časový harmonogram jídla a doby spánku.

Vlastní zkušenost

Dětem jsem nabízela všechny svačinky + oběd + večeři, ale porce se mi nezdály dostačující, musela jsem je ještě kojit. Takže i s kojením jsem je 10x krmila za den. Připadalo mi, že celý den nedělám nic jiného. Krom toho, že jsem děti stále přenášela - do sedaček na krmení, pak zabalit do povijánků a nakojit (stále jsem je kojila zároveň). Bylo to opravdu náročné. Neustálé přenášení a krmení dětí bez babiček. Paní doktorka mi doporučila kojení ukončit, abych se vyhnula úplnému vyčerpání. Do dnes jsem jí za to vděčná. Věděla jsem, že kojení musím ukončit, ale asi bych k tomu nepřistoupila tak rázně.

Děti se mi podařilo během měsíce odstavit. Každé tři dny jsem je "připravila " o jedno kojení. Naposledy jsem je nakojila večer před spaním. Naštěstí si kluci "nevypěstovali" na má prsa "citovou vazbu". Nevyžadovali je.

Krmení v noci

Sní-li vaše šestiměsíční děti večer kompotovou misku správně husté kaše, před spaním je nakojíte, do rána alespoň do 5:00 nemají na jídlo nárok!!!

Jestliže děti v tomto věku vyžadují noční kojení, jde o psychický návyk. Hlady rozhodně netrpí. Noční kojení se pro děti stává příjemným požitkem a pokud vědí, jak si jej vynutit, proč by si toho nedopřály. Proto nečekejte, až Vám děti usnou u prsů, po odříhnutí je do postýlky pokládejte bdělé a nechte je usnout i za cenu pláče. Když totiž mimino spokojeně usne u Vás a vy jej spící položíte do postýlky a ono se probudí, připadá si ošizené a zmatené, vyžaduje opět vaši blízkost.

Je to veliká úleva, když děti usínají ve svých postýlkách. Až povyrostou, nebudou mít s usínáním problémy, ani v cizím prostředí. Teď vás to stojí mnoho sil, ale vyplatí se to.

Vlastní zkušenost

S manželem jsme přišli na to, že vždy, když jsme si chtěli práci ulehčit a děti jsme už chtěli uspat, aby daly konečně pokoj, vrátilo se nám to v horším i s úroky. Naopak důslednost se vyplácela i když stála mnoho sil. Mám to štěstí, že můj skvělý manžel byl mnohokrát důslednější a spravedlivý, Já sama bych kolikrát podlehla nátlaku dětí dožadujících se nočního krmení. A když jsem podlehla a vyhověla každému miminku zvlášť(manžel vyčerpáním spal jak "dudek"), potom jsem je nestačila kojit po hodině a únava na sebe nenechala dlouho čekat.

Manželovo heslo k dětem:"Buď jíte spolu, nebo jste hlady!".

Maminky, nestaňte se otrokyněmi nočního kojení!

Názory k článku (1 názorů)
4leta dcera marcisim 16.7.2009 21:27




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.