Ve Spojených státech amerických stále přetrvává snaha rodičů vystrčit děti z rodinného hnízda po absolvování střední školy (tou dobou je většina z nich již plnoletá).
Oproti České republice to však mají američtí rodiče jednodušší, protože velká část dětí odchází po střední škole na vysokou (různě odstupňované vysokoškolské vzdělání je dostupné v podstatě každému). V praxi to znamená, že odcházejí z rodiny za studiem, bydlí na kolejích či si pronajímají spolu s dalšími studenty byty. Nabídka bytů k pronajmutí za dostupnou cenu je široká, to platí i o nabídce pracovních míst na částečný úvazek s pružnou pracovní dobou, a tak není problém se během studia zaopatřit, a to i pokud máte rodinu (za zmínku stojí služba některých vzdělávacích institucí, které nabízejí hlídání dětí studentů-rodičů během přednášek, poplatek je cenově přijatelný a o děti se v dětských centrech starají v rámci praxe studenti vychovatelství pod vedením svých pedagogů). Děti, které neodcházejí z rodiny studovat, si nacházejí zaměstnání a s ním i první ubytování mimo rodinu, většinou si své první byty pronajímají s kamarády či partnery.
Snaha rodičů děti láskyplně vystěhovat z domu po dovršení plnoletosti je vedena prostým faktem, že výchova dětí je ve Spojených státech finančně i časově velmi náročná (nejsou zde peněžní dávky jako v ČR, kroužky a vzdělávací programy je třeba platit, bývá zvykem spořit dětem na studia a alespoň částečně pokrýt školné, které pak mladí lidé dorovnávají ze studentských půjček a stipendií, kvůli velkým vzdálenostem je třeba děti léta do škol a kroužků vozit), a tak v době, kdy má dítě středoškolský diplom, je většina rodičů z finančních i emocionálních důvodů připravena na změnu životního stylu, který nezahrnuje péči o potomka.
Přes výše uvedené náklady představuje rodičovství a výchova dětí v USA trvale vysoce ceněnou společenskou hodnotu a rodiny s větším počtem dětí (3 a více) se vyskytují poměrně často. Očekávání, že se děti po ukončení střední školy finančně osamostatní, je legitimní a akceptované širokou společností. Po odchodu potomka z domu se rodiče zaměřují na zvyšování úspor na stáří, na profesní kariéru a cestování. Řada dětí postavení se na vlastní nohy finančně či citově nezvládne a vrací se k rodičům, třeba jen na krátký čas, než se odhodlá k dalšímu pokusu.
Zvláštním případem jsou mladí lidé, kteří se k rodičům po delší době na čas vracejí, například po rozpadu partnerského vztahu, většinou i s vlastním dítětem či dětmi. Také ve Spojených státech se můžeme setkat s vícegeneračními domácnostmi, i když možná z jiných důvodů než v Česku.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.