Milé maminky a tatínkové, nedá mi to a musím se s vámi podělit o naše zážitky z aktivity, která letos ovládla naší rodinu a které jsme všichni propadli.
Tady na Rodině jsem se zatím s tímto tématem nesetkala a tak by mě zajímalo, zdali nejsme jediní, kdo je podobně "postižený" :)
Začalo to všechno zhruba před rokem a půl, kdy jsme se díky jednomu našemu kamarádovi dozvěděli, co všechno onen do té doby pro nás celkem neznámý Geocaching /čti džeokešink/ obnáší. Zpočátku jsme k tomu byli velmi skeptičtí a po pravdě musím říct, že jsme dlouhou dobu nechápali, co na tom koho /dospělého/ může asi tak bavit. Odolávali jsme, až letos v létě jsme neodolali, vymysleli jméno našeho týmu, zaregistrovali se, vzali GPS a začali.
Asi bych ale měla alespoň stručně popsat, jak to vlastně celé funguje. Jedná se o celosvětovou hru, ke které potřebujete jen dvě věci: počítač a navigaci GPS /a tu ani někdy ne/. Hra je založena na tom, že na různých zajímavých a výjimečných /historicky, přírodně, architektonicky, technicky apod./ místech po celém světě jsou schovány malé poklady, které můžete najít i vy /konkrétně jich je cca 665 000, z toho v ČR cca 6 500 a každým dnem přibývají/. Poklady jsou uschovány v krabičkách různých velkostí, od malých filmovek až po velké krabice různých tvarů. Krabičkám se říká cache /keš/ a hledačům u nás hezky česky kačeři :) Souřadnice míst, kde se cache nalézají, naleznete na Internetu. Najdete tam vždy také popis konkrétního místa, obtížnost hledání, obtížnost terénu, velikost krabičky, nápovědu, zkušenosti ostatních hledačů před vámi, mapku, fotografie atd. Některé cache jsou tradiční, tj. krabička se nalézá na místě daném souřadnicemi, jiné jsou multi - úvodní souřadnice vás zavedou na výchozí bod a k finálním souřadnicím se musíte dostat přes další místa, jiné jsou třeba mystery - abyste je našli, musíte předem doma vyluštit nějakou hádanku nebo úkol. Ne vždy je jednoduché "kešku" najít, ale když se to povede, čeká vás odměna. Pro dospělého ve formě dobrého pocitu z toho, že našel ve svém věku poklad - fakt to funguje! :) No a na naše dětičky bylo myšleno v tom smyslu, že ve většině krabiček se nacházejí věci na výměnu - většinou různé hračky z Kinder vajíček, přívěšky, klíčenky, kuličky, autíčka… Zásadou je, že si nálezce může vzít cokoliv, ale vždy tam za 1 odebranou věc musí dát 1 jinou. Dále je součástí krabičky notýsek, tzv. logbook, do kterého nálezce napíše jméno svého týmu, datum nálezu a poděkuje tomu, kdo tu konkrétní "kešku" založil. Krabička se po nálezu, event. výměně a zalogování musí opět vrátit na původní místo. Nenápadně. Následně si tým zapíše přes internetové stránky, že určitou cache ulovil a počítají se mu bodíky - za každou keš jeden. Váš tým pochopitelně může také cache založit - pokud máte pocit, že ve vašem okolí je místo, o kterém by se měli ostatní dozvědět.
Možná si říkáte, co je na tom tak zajímavého. Zkusím shrnout, co na tom zaujalo nás:
1. Objevíte zajímavá místa, o kterých nemáte ani tušení, přestože se třeba nacházejí ve vaší blízkosti. Rozšiřujete si své vědomosti.
2. Uděláte něco pro své zdraví - k většině keší se musí jít alespoň kousek pěšky a následně se chvíli hledá. Některé keše jsou tak zapeklitě umístěné, že hledáte opravdu dlouho, k jiným, třeba na vrcholu Boubína, se fakt autem nedostanete :)
3. Posílíte rodinnou sounáležitost - ideální je to pro rodiče a děti. Na výpravy se většinou vydává celá rodina a nevěřili byste, že když děti mají cíl vycházky, nikdy je nebolí nožičky a hledají, dokud nepadnou :) Radost z každého nálezu prožíváte společně a vaše rodina je váš tým.
4. Solidární efekt - v této hře fungují bez výjimek zásady fair play. Všichni dodržují, aniž by museli, určitá pravidla. Děti mají tak odmala výborný příklad.
5. Zdravá soutěživost - určitě zjistíte, že se kolem vás najednou objeví řada rodin, které také hledají a můžete spolu navzájem soupeřit, kdo najde víc keší /např. my se snažíme dohonit kamaráda, který nás ke Geocachingu dovedl a začal dva a půl roku před námi. No asi se nám to nepovede, ale co kdyby? :)/
6. No a hlavně - pobavíte se! Kdo z nás neměl rád bojovky, při kterých se hledal poklad? Některé keše jsou také umístěny velmi vtipně - buď samotným úkrytem, místem, podmínkou nočního hledání… Pro dospělé mohou být "zábavné" ty na velmi frekventovaných místech. Kolem chodí stovky lidí /mudlů/, kteří by se o keši neměli dozvědět. Na vás tedy je, kešku vyndat a následně vrátit co možná nejmíň nápadně. A věřte mi, že když budete za bílého dne chtít získat krabičku, která je umístěna na semaforu jedné rušné brněnské křižovatky, nebo přímo pod olomouckým orlojem, opravdu vás to příjemně zaměstná :)
O fenoménu Geocachingu by se dalo psát asi hodně dlouho. Myslím ale, že pro začátek vám budou tyto informace stačit a ti, kteří se budou chtít dozvědět více, odkazuji přímo na oficiální stránky www.geocaching.com. Zde se registrujete, hledáte umístění keší, zapisujete se… Kdo by potřeboval nápovědu, může mrknout na www.geocaching.cz - najde tam vysvětlení v češtině.
No a náš tým? Naše zatím nejlepší nalezená keška byla jedna brněnská s názvem Blair Witch .
Může se hledat jenom potmě, je umístěná v lese a bylo to dobrodružství nejen pro naše děti! Jinak hledáme teprve tři měsíce, ale pomalu se blížíme dvou stovkám nalezených kešek. Dvou stovkám míst, o kterých jsme třeba předtím ani nevěděli a které jsme teď poznali. Dvou stovkám nadšených výkřiků "Mám ji!!!". Dvou stovkám zážitků, které dali trávení našeho volného času novou dimenzi.
Budu ráda, když se dozvím, že nejsme jediná z rodin na Rodině! Lovu zdar! :)
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.