Tentokrát nás cesty zavedou na místo, které je našinci téměř posvátné - alespoň pokud bere Staré pověsti české, popřípadě údaje přímo z Kosmovy kroniky, víceméně doslovně.
Krom toho jde o cíl, který je naprosté většině Čechů notoricky známý, tak proč o něm vůbec něco psát? Notoricky známý, ba přímo "provařený" skutečně je, ale ruku na srdce - vzpomeňte si, kdy jste zde byli naposledy. Ještě jako dítko základně-školní, coby reakce na povinnou literaturu? Nebo s partou přátel v době konání pouti či mítinku jisté politické strany? Pravdou je, že člověk bývá často překvapen tím, co všechno již zapomněl, pokud na nějakém místě nebyl třeba několik let, přestože je zprvu skálopevně přesvědčený, že je zná jako své botky.
Důležité především je vědět, že i na toto místo lze dojet s kočárkem, přičemž i nějaká ta kalorie navíc se během výstupu spálí způsobem vcelku nenápadným. Jak se tam tedy nejlépe dostaneme? Bráno pohledem Pražana, pohodlný a rychlý způsob dopravy představuje cesta soukromým vozidlem - zvlášť pokud nechceme výletu obětovat celý den, ale třeba jen nedělní odpoledne. Je to jednoduché - autem se dopravíme do obce Krabčice, kde nelze přehlédnout kapacitní parkoviště, které ještě vloni na podzim bylo zcela zdarma. Parkovat se dá i těsně pod kopcem (pardon, pod HOROU), ale patrně jen v určitém období, neboť na začátku silničky vedoucí k místu, označeném na mapce jako parkoviště, je umístěna značka zakazující vjezd. Odsud vyrazíme již po svých po zmíněné silnici, která vede až k úpatí Řípu. Zde je informační tabule, rozcestí a také značení, abychom věděli kudy kam. S kočárkem se vydáme po pěšině, která vede milosrdně podél vrstevnic až na vrchol. S tím milosrdenstvím to ovšem místy není až tak doslovné, stoupání naši fyzickou kondici prověří tak jako tak, ale je to určitě příjemnější, než kdybychom museli nahoru přímým směrem. Až na malé úseky je celá trasa asfaltovaná, takže budeme-li se v tlačení kočárku střídat, nemusíme nutně dobýt vrchol propocení a s jazykem na vestě. Samotný vrchol skýtá známou rotundu sv. Jiří (a Vojtěcha, ať nekřivdíme) z 12. století, kterou je možné si prohlédnout i zevnitř, vstupné by mělo být lidové (20,- Kč). Směrem za rotundu vede nenápadná lesní pěšina k vyhlídce k severu, i k ní se dá s troškou sebezapření dotlačit kočár. Vyhlídku lze vřele doporučit, protože ze samotného vrcholu žádnou zemi zaslíbenou, mléko ani strdí neuvidíme kvůlivá okolnímu lesu. Když jsme se vynadívali dosytosti, vracíme se stejnou cestou k rotundě a dále po trase našeho příchodu, až k turistické chatě, kde si můžeme dopřát cenově přijatelné občerstvení - nekojící tatínkové mohou zaslouženě zahnat na úprk žízeň točeným pivem (pokud tedy nazpátek neřídí), kojící maminky si dají... třeba minerálku. Zde lze ještě doporučit vyhlídku "jihozápadní", k níž se dostaneme jednoduše po žluté turistické značce. Od této vyhlídky pokračuje žlutá značka směrem dolů romantickou a zároveň poněkud drsnější pěšinkou, která je bohužel pro kočárky tabu. Vrátíme se proto zpět na rozcestí pod turistickou chatou a nazpět do Krabčic dojdeme stejnou cestou, jakou jsme vyšplhali vzhůru.
Zajímavou alternativou může být výlet bez kočárku, máme-li k dispozici kvalitní nosítko, ve kterém je naše dítko zvyklé pobýt po delší dobu. S nosítkem totiž nemusíme nazpátek stejnou cestou, ale můžeme si tak trochu zahrát na kamzíky při sestupu po žlutě značené cestě (opatrnost se vyplatí, místy je klesání docela strmé). Na úpatí Řípu potom odbočíme doleva na neznačenou pohodlnou cestu a již po rovině dojdeme k rozcestí nad Krabčicemi.
Pro ty, kdož raději cestují vlakem, lze navrhnout cestu pantografem z Prahy - Masarykova nádraží (bez bariér)směr Ústí nad Labem. Zde se již však bude jednat o výlet celodenní. Dobrý spoj může být ten s odjezdem v 09:37 hod., kterým dojedeme do stanice Vraňany v 10:34 hod. Zde přestoupíme na motoráček směr Straškov, který odjíždí již v 10:38 hod. (při rozumném zpoždění by měl na náš vlak počkat). Nejvýhodnější je vystoupit na zastávce Ctiněves (příjezd v 10:53), odkud vede červená turistická trasa k úpatí Řípu a dále až na vrchol - máme-li kočárek, bude však nutné na úpatí odbočit vpravo po již zmiňované neznačené cestě a dojít až na rozcestí nad Krabčicemi, kde začíná popisovaná asfaltová pěšina. Nazpátek je to s dopravou trošku složitější - ze Ctiněvsi odjiždí vlak již v 12:58, což je poměrně brzo, další jede až v 16:58 (pouze So, Ne), pro změnu docela pozdě. Mezi tím jede ještě spoj ve 14:53 (pouze So, Ne) na opačnou stranu, do Straškova, kde musíme přestoupit na jinou lokálku do Roudnice nad Labem (odjezd 15:13, So, Ne). V Roudnici pak počkáme na rychlík do Prahy na Masarykovo nádraží (příjezd 17:04). Rozhodneme-li se pro tuto možnost, pak nelze cestovat na zpáteční jízdenku. Také je možné sejít do Krabčic a odsud pokračovat pěšky po červené až do Roudnice nad Labem (lehce nad 4 km), kde vede již hlavní trať do Prahy.
Trasa měří okolo pěti kilometrů v případě autovýletu s kočárem. S nosítkem, půjdeme-li nazpět po žluté, je to asi 6,5 km, stejné je to při cestě vlakem ze Ctiněvsi a zpět. Až do Roudnice je to celkem kilometrů jedenáct. Převýšení je cca 220 metrů. Ještě tip: moc pěkná je cesta na jaře, kdy na stráních leccos kvete a pučí, stejně tak na podzim, až se řádně vybarví listy na stromech. Při jasném a větrném počasí zase bývá krásná viditelnost z vyhlídek. Trasu lze samozřejmě různě obměnit, okolo celého Řípu vede neznačená, ale sjízdná lesní cesta, stejně tak se dá využít i jiná přístupová cesta - viz mapka. Půjdeme-li podle prvně popisované varianty, nebude ani příliš vadit, máme-li kočárek konstrukčně řešený výhradně do města - i s takovým se k vrcholu dostaneme.
Ať již zvolíme jakoukoli variantu, čeká nás příjemně strávené odpoledne či celý den v přírodě, včetně trošky historie. Zkuste to a uvidíte sami.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.