Blíží se každoroční období dovolených a každoroční rodičovské dilema, zda se mají těšit na idylický odpočinek s dětmi nebo děsit maratónu balení, cestování a hlídání neposedných dítek, nadšených novými zážitky.
Aby byla dovolená co nejklidnější a nejpříjemnější pro všechny zúčastněné, je dobré v předstihu pečlivě vybrat destinaci a vše naplánovat s ohledem na specifi ka právě té vaší rodiny. Pokusíme se vám přinést několik tipů pro klidné cestování.
Rozhodneme-li se, že strávíme dovolenou jako rodina, tedy že neodložíme děti k prarodičům, měli bychom výběr typu dovolené a destinace volit s ohledem na ně. Je sice pravda, že děti jsou přizpůsobivé a vydrží často v dobré pohodě více než dospělí, ale špatná volba se může vymstít spíše nám. Poznávací zájezd autobusem do Říma naše ratolesti pravděpodobně zvládnou, ale naše nervy by nemusely.
V první řadě je potřeba se rozhodnout, zda vážit cestu s dětmi k moři, nebo se spokojit s dovolenou v Česku. Pro děti je bezesporu moře úžasný zážitek, který hned tak nezapomenou. Ocení ho ale až děti starší, přibližně od dvou let. Je možné samozřejmě vyrazit k moři i s dítkem mladším, ale obecně se to za příliš vhodné nepovažuje. Kojenci a malá batolata nemají ještě zralou nervovou soustavu a jsou spíše „konzervativní“. Cítí se lépe ve známém prostředí. Příliš mnoho nových vjemů, změna klimatu, stereotypů a cestování představuje poměrně velkou zátěž.
Je ovšem pravda, že cestování s kojencem má své výhody. Nemusíte řešit stravu, zejména je-li miminko plně kojené a cestu vám pravděpodobně bez problémů prospí. Na dovolené potom máte jistotu, že vám nikam neuteče a celý pobyt je klidnější. Pokud se rozhodnete pro tuto alternativu, mějte co největší ohledy na dítě, nevystavujte jej slunečnímu záření ani přemíře nových vjemů a snažte se maximálně dodržovat denní rytmus, na jaký je zvyklé. Určitě volte zemi s dobrými hygienickými podmínkami.
Jsou-li děti starší, volte destinaci tak, aby pro ně byla co nejbezpečnější a zároveň co nejzajímavější. Určitě se nezapomeňte informovat, jaký je přístup do moře a zda je na pláži chráněné místo, „brouzdaliště“, kde si děti mohou hrát. Skalnaté pobřeží je zcela jistě dobrodružné a zajímavé, ale pro předškolní a mladší děti ne příliš bezpečné.
Rozhodnete-li se trávit dovolenou v Čechách, také nebudete ochuzeni. Odpadne náročná cesta a pravděpodobně budete v menším stresu z obavy, že jste něco zapomněli. Budete potřebovat i méně věcí, protože vše bez problémů dokoupíte a v případě komplikace to nebudete mít daleko domů. Mimoto, děti by jistě měly poznat i svou zemi, nejen atraktivní letoviska. Možností vyžití je i u nás spousta, nevýhodou je především méně jisté počasí.
Kromě balení je určitě nejnáročnější částí dovolené cesta, zejména cesta tam, kterou absolvujeme ještě neodpočatí a málo tolerantní k netrpělivosti dětí a dotazům, kdy už tam budeme a jaké to tam bude.
Výběr dopravního prostředku záleží na vašich preferencích, pro děti určitě nebude vhodný autobus. Na delší vzdálenosti se vyplatí letadlo, na kratší je asi nejpohodlnější vlastní auto. Zajímavou alternativu nabízejí i vlaky, kde mají děti možnost volného pohybu a toalety. Cestování vlakem má navíc příchuť dobrodružství. Vyspíte se v něm pohodlněji než v autě nebo autobusu a dorazíte do své destinace v lepším rozpoložení. Pouze u kojenců a malých batolat je z hygienických důvodů automobil vhodnější. Zvolíte-li cestu letadlem, nezapomeňte se vybavit na poměrně únavné čekání na letišti a v případě miminek se informujte ohledně dětských sedaček.
Každý muž si jistě před delší cestou zkontroluje stav svého vozu. V zaujetí technickými detaily ale snadno zapomene, že prohlídku zaslouží i bezpečnostní pásy a nastavení sedaček. Neměl by zapomenout také na autosedačky pro děti, kromě bezpečnosti zkontrolovat i pohodlnost a ověřit, že dítě příliš nevyrostlo a není potřeba upravit nastavení popruhů. Neméně důležitá je pak i kontrola CD přehrávače a dostatku CD s pohádkami a písničkami, přiměřenými věku dětí. V případě neklidnějších dětí lze zvážit zakoupení a namontování přenosného DVD přehrávače. Cestu mohou zpříjemnit i drobnosti, jako potah na bezpečnostní pás nebo cestovní polštářek ve tvaru podkovy. Vše samozřejmě příjemně plyšové a ve tvaru zvířátek.
Při balení je potom potřeba věnovat pozornost jídlu a pití, určenému na cestu. Zejména tekutin by mělo být dostatek. Při delších cestách mívají většinou všichni menší chuť k jídlu a k chuti přijdou lehká a chutná jídla, osvěžující ovoce a zelenina spíše než obligátní řízky nebo uzeninou obložené chleby. Oděv na cestování by měl být pohodlný a z prodyšného materiálu, pozor na škrtící gumy. Nevhodné jsou džíny.
V případě menších dětí nezapomeňte nechat někde na vrchu zavazadel náhradní oblečení. A vybavme se též dostatkem ubrousků, nejlépe i vlhčených. Najde-li se těsně před cestou obětavec, který vám děti trochu unaví, zvýší se šance, že budou v autě klidné. Věnujte také pozornost tomu, co jedí, aby vás hned na začátku cesty nepostihly nemilé komplikace.
Důležitou otázkou je, zda je lepší cestovat přes den nebo na noc. Volba by měla být v první řadě na řidiči (respektive řidičích). Pokud nemají problém s nočním řízením, pro děti je to určitě příjemnější. Na rozdíl od nás jsou „gumové“ a schopné se v autě docela dobře vyspat. Cesta jim tak rychleji uteče. Eliminujete tím pravděpodobně i přílišné horko a prázdninové zácpy.
Během cestování nepodceňujte bezpečnost. Vždy platí, že všichni cestující mají být připásáni, žádné předměty nemají ležet za zadním sklem a i v noci je potřeba dělat v jízdě přestávky. Nezapomínejte větrat a udržovat v autě přiměřenou teplotu, v noci raději chladněji pro větší bdělost řidiče. Přestože je nutné zajistit dětem při cestování dostatek tekutin, malé děti by raději neměly pít za jízdy. Opatrně také s bonbóny a žvýkačkami. Nejčastějšími zdravotními riziky při delším cestování je nevolnost, úžeh a dehydratace.
Cestovní doklad: Pro cestování do členských zemí Evropské unie nám postačí občanský průkaz se zapsaným dítětem. Přesto se ale obecně doporučuje brát si s sebou pas. Vyhnete se tak komplikacím na některých hranicích, kde by mohla mít kontrola problém s dešifrováním rodného čísla. Mimo členské země Evropské unie musíte cestovat s platným pasem. Děti musejí být buďto zapsány v pase rodičů, nebo mít svůj vlastní cestovní pas. Zápis dětí do pasu rodičů byl běžný do roku 2006, poté se od něho upustilo. Nyní nově od 1. 3. 2008 je možné opět zapsat dítě do deseti let do pasu rodiče. Můžete se tedy únavnému zařizování pasu vyhnout. (Aktuální informace naleznete na http://www.mzv.cz)
Pojištění: Nezapomeňte na cestovní pojištění. Nemusíte kvůli tomu běžet do pojišťovny, dnes již není problém vše zařídit během několika minut přes internet. Pročtěte si ale dobře, nač se vaše pojištění vztahuje (plavání je běžná součást, ale surfování již většinou ne) a v případě potřeby se připojistěte.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.