Přestěhovali jsme se skoro již před šesti lety do obce poblíž Prahy. Občanské vybavení nás v té době příliš netrápilo, protože jsme oba dojížděli za prací do Prahy a tam jsme vše potřebné i vyřídili.
Po dvou letech se nám narodila holčička a já zůstala s miminkem v téměř nezmapovaném prostředí. Obchod s potravinami a nejnutnější drogerií je půl hodiny pěšky, takže za hezkého počasí příjemná procházka. V opačném případě...můžete posoudit sami.
Čas běžel, občanská vybavenost se zlepšuje, vznikají nové obchody, služby i mateřské centrum se vzchopilo k životu. Mimo tyto objekty však pokračovala a stále pokračuje masivní bytová výstavba, tak jako ve všech lokalitách v blízkosti Prahy. Nyní se dostávám k problému. Školka a škola. Teprve loni pro nás začalo toto palčivé téma. Kapacita školky je 117 dětí, což se může zdát hodně, ale poptávka je mnohem větší. Loni jsem se o zápis do školky ani nepokoušela. Dcerce ještě nebyly 3 roky, což byla jedna z podmínek zápisu a navíc jsem byla znovu těhotná, tak jsem nechtěla provokovat svým přáním mít dítě ve školce.
Nyní máme dceru v soukromém zařízení, kam může docházet na námi volitelný počet hodin a protože se nejedná o anglicko-německo- či jiné jazykově kombinované zařízení, je i cena rozumná.
Loni, před krajskými volbami se v místním zpravodaji pan starosta zveličil svými plány na dostavbu druhého pavilonu školky s kapacitou dalších 70 míst + další kapacitu měla nabídnout soukromá školka, která na základě dohody s obcí umožní asi 50 dětem navštěvovat 2 třídy za rozumnou cenu. Vše mělo být v provozu již od tohoto září. Vzhledem k tomu, že se proti dostavbě dalšího pavilonu školky vzbouřilo pár sousedů a blokují stavební řízení, výstavba ani nezapočala. Na přihlášce do mateřské školky na příští školní rok se objevilo skromně napsáno, že ani soukromé, leč levné mateřské zařízení ve vedlejší obci nebude v provozu od září, ale MOŽNÁ až v lednu příštího roku.
Co teď? Dcerka se už do velké školky těší a domnívám se, že by pomohla rozvíjet její dovednosti a orientaci v kolektivu. (Velmi skromně si myslím, že je nadaná a potřebuje, aby se jí někdo věnoval víc, než mohu já doma) Jenže já jsem doma na mateřské, tudíž moje šance na přijetí do zdejší školky se rovná velké tlusté 0. Ve vypsaných podmínkách na přijetí až na bodě 4- ostatní.
Rozhodli jsme se, že nebudeme ani zkoušet přijetí do této "naší" školky. Budeme pokoušet osud v Praze. Možná, že je tam situace stejně špatná, ale je více možností. Pokud nás nevezmou v jedné školce, je zde dalších 10, kde to můžeme zkusit. Jsem ochotná si přehlásit bydliště. Proč bych měla dál zůstávat v obci, která pro mé dítě nezajistí školku a ví Bůh, možná v budoucnu ani školu? Pokud by dcerka chodila do některého ze soukromých zařízení, platili bychom minimálně 100.000 Kč ročně.
Nejsme asi jediní, kdo toto řeší. Spousta maminek bude muset zůstat s dítětem doma, protože nemá jinou volbu. Zlobí mne, že se při masové výstavbě nemyslelo na to, že bude třeba umístit někam děti! Proč se zastupitelé nedomluvili s developerskými firmami na finančním příspěvku na školku, školu? Navíc se tyto firmy vždy na svých letácích chvástají tím, že školka i škola jsou v místě. Jenže pro koho? Pro koho šla "malá domů", když se tyto výstavby bez jakýchkoliv omezení, podmínek povolovaly? Otázek spousta, odpovědí málo.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.