Děti v Česku mají dnes možnost saunovat několika způsoby, pokud se týká možnosti pobytu v saunové lázni.
Pokusím se zhodnotit jejich rozdíl, význam a snad i zpochybnění.
Dnes už asi nejčastější je saunování s dětmi v malých rodinných saunách, a to v kruhu příbuzných, ale i kamarádů.
Pobyt v saunové lázni rodinné sauny umožňuje rodičům zvolit pro děti "den saunování" podle potřeb rodiny a harmonogramu jejích aktivit (přitom lze snadno a lacino dodržet důležitou týdenní pravidelnost saunování). Teploty horkého vzduchu v saunové kabině a časovou expozici saunovacího běhu lze přizpůsobit potřebám dětského organizmu a jeho jednotlivé fáze mohou probíhat pod přímým dohledem dospělých a bez účasti cizích odob.
U nejmenších dětí je průběh běhů saunování povinně založen na bezprostřední péči jednoho z rodičů přímo v kabině i pod sprchou a v ochlazovně, u starších na postačujícím dohledu i zvenčí.
Vzhledem k přibývajícímu počtu originálních domácích saun nejen v přírodním prostředí, ale i jejich alternativ v podobě saunových kabin a sprch či bazénků v obydlích, je tento tradiční způsob saunování s dětmi nejvhodnější a dá se proto očekávat zvyšování počtu malých saunováčků.
Saunování s dětmi v rodinných saunách umožňuje pokračovat dětem vyššího věku (školákům, učňům, studentům) v pravidelném saunování. Obvykle -bohužel- končí pravidelné a racionální saunování s dětmi po ukončení mateřské školy .
Druhou linií saunování s dětmi je skupinové saunování s dětmi. Praktikovat je lze s dětmi ze zařízení pro děti předškolního věku, především v mateřských školách ( v jeslích bohužel zároveň s nimi pominulo), v miniškolkách, školních družinách, v léčebných ústavech a zotavovnách pro děti, ale i v zájmových organizacích pro práci s dětmi, někdy i se sdružením matek, které chtěji své děti společně od útlého věku saunovat, ale odděleně od ostatního provozu veřejné sauny.
Skupinové saunování lze také absolvovat v připravených veřejných saunách, anebo -a to nejlépe- přímo v zařízeních pro děti. Vyžaduje ovšem naprosto přesné zásady jeho realizace. Především se mají dospělí organizátoři saunování s dětmi přesvědčit, jak je připraveno fyzikální a hygienické prostředí sauny, v níž mají děti saunovat. Z toho důvodu musí být dbáno platné vyhlášky k vyhlášce 135/2004 se změnami 292/2006 Sb zákonů a snad i rad metodiky vypracované Společností pro saunu, aby bylo zajištěno bezpečné a účinné saunování dítek. Dále je nutné zajistit domluvu s rodiči a jejich souhlas, instruovat osoby doprovázející děti při saunování o způsobu a významu jejich přímé přítomnosti s dětmi v sauně; zorganizovat přípravu pomůcek k saunování, dopravu do sauny a v neposlední řadě vědět, jak zabránit případným zdravotním komplikacím.
Mnozí rodiče přivádějí své děti do termálních a plaveckých lázní, a to nejen do saun samostatně provozovaných různými organizacemí, ale také do plaveckých bazénů, aquaparků, regeneračních center apod., které nabízejí a umožňují klientům také pobyty v různých typech ohřevných komor (termáriích), které jsou poněkud nešťastně a rozhodně nepřesně nazývány "saunami". Dochází ke kontaktu dítěte s nejen pro dětský organizmus náročnými fyzikálními hodnotami lázně, nastavenými pro dospělé, ale i s polypragmatickým (tj. s rychlým užíváním nadměrného počtu rozličných termálních stimulů). A navíc - i v sebelépe čistěném prostředí těchto zařízení nelze vyloučit hygienicky a často epidemiologicky riskantní prostředí. Ve společnosti lidí obého pohlaví se v provozních hodinách ve všech těchto veřejných zařízeních setkávají děti s různými dospělými . Nelze vyloučit i možný kontakt dítěte s vybírajícím pohledem pedofila. Proto nepovažuji tento způsob "saunování s dětmi" za vhodný.
Zde ovšem platí, že by veřejné sauny, plavecké bazény a hlavně zábavní termální panoptika měly přesto umožnit saunování dětem odděleně v klidném a nezávadném prostředí jednoduché opravdové sauny. Doporučuji to hlavně dětem z mateřských škol (pokud ty už nemají svou saunu), zájmovým dětským organizacím, ale i sdružením saunofilních rodičů v odděleném vhodném termínu a v podmínkách, které vyhovují dětem. Mnohdy však tomuto způsobu saunování s dětmi vadí výše finančních nákladů, které rodinu odrazují od pravidelného saunování aspoň jednou týdně. Dopřávat dětem občasné termální panoptikum v aquapalácích nesplňuje poslání pravého - tisíciletou tradicí stvrzeného - saunování i s dětmi.
Autor je nestorem saunování v Česku
Metodiku saunování s dětmi mateřských škol na CD lze objednat na adrese spsnestor@seznam.cz
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.