V odezvě na mé články o saunování malých dětí nalézám řadu naléhavých dotazů.
Odpovědi na ně shrnuji do těchto několika zásad:
Za nejvhodnější místo pro saunování se s dětmi platí rodinná, domácí sauna. Dnes těchto saun přibývá i přesto, že módní trend je koupit si dříve auto než saunovou kabinu. Rodiče by toho měli využít, je-li jim zdravotní stav svých dětí milý více, než cokoli jiného.
Nevhodné je saunovat se s malými dětmi ve veřejné sauně za současného saunování se cizích dospělých osob. Pokud se rodiče chtějí saunovat se svými dětmi, měli by se domluvit navzájem a požádat vedení veřejné sauny, aby umožnilo saunování se malé skupiny 5-6 dětí (s minimálně 2 doprovázejícími osobami pro takovou skupinku). Musí být však pro ně vymezena jiná doba pro saunování se než je určena pro dospělé a sauna má být na vysoké hygienické úrovni.
Dalším řešením pro ty rodiny, které ještě nemají vlastní saunu, je využití aktivit baby klubů, které mají ve svém programu také saunování se s batolaty i kojenci. V tom případě musí být veřejná sauna také přizpůsobena potřebám dětí a matek v duchu přísných hygienických předpisů.
Své malé předškolní děti bych do společného saunování se s různými dospělými ve veřejných saunách nevodil z hygienických, fyziologických důvodů, pro rozdíly teploty prostředí a také pro možnou přítomnost neznámého saunofilního pedofila, který si třeba vybírá právě vaše dítě.
Teplota horké části saunové lázně pro děti má být ve výšce 175 cm nad podlahou 86°C a to znamená, že ve výši 90 cm nad podlahou (prakticky na 2. stupni pryčny) činí teplota 60-65°C. Teplota chladné části odpovídá zevním klimatickým podmínkám, za nepříznivého počasí (silný mráz, prudký vítr, liják) se děti venku neochlazují.
Jestliže se rodiče rozhodnou saunovat se svým dítětem ve vlastní rodinné sauně, platí, že zdravé děti mohou saunovat prakticky kdykoli. Finové brávali děti do sauny, jakmile jim po porodu odpadl zaschlý pupečník. My radíme počkat aspoň do 3. měsíce věku, ovšem jedině v případě, že se saunují s maminkou ve vlastní rodinné sauně. Matky se během prohřívání pečlivě o dítě starají, když dítě leží na lehátku pryčny chrání ho před sálavým teplem svým tělem a při všech úkonech saunování ho drží v náruči.
Pokud se týká saunování dětí zdravotně oslabených, záleží na radě rodinného lékaře. Nemocné děti lze saunovat jedině v léčebných ústavech pro děti, ale je možné, aby regenerační zařízení s fyziatricky kvalifikovaným perzonálem umožnilo saunování i těchto dětí. O návrhu takového ozdravného programu se zmíním jindy.
Z praxe skupinového saunování s malými dětmi z jeslí a mateřských škol se ukázalo, že také děti v závěrečném údobí batolecího věku (tj. asi ve věku dvou a půl až tří let, tj.doby začátku docházky do mateřské školy) jsou již natolik mobilní (pohyblivé) a schopny vyjádřit své reakce i na neobvyklé prostředí saunové lázně, že nic nebrání tomu, aby se s nimi začalo saunovat. Saunují se v malé skupince (do 5-6 dětí) a s přímou účastí nejméně 2 dospělých osob v plavkách.
Děti se zahřívají rychleji vhledem k tomu, že mají větší tělesný povrch než dospělí (nejmenší děti až 6tinásobně, teprve v 10 letech se plocha přibližuje stavu u dospělých). Délka prohřívání, která je pro dospělé obvykle 8 - 15 minut se musí proto zkrátit. Liší se podle věku. Kojenci a mladší batolata se prohřívají zásadně jen krátce, maximálně do 3 minut, ale ani u větších dětí nemá prohřívání přesahovat 5 - 8 minut.
Ochlazování je také krátké. Většinou postačí ochlazení dítěte v náručí matky pod sprchou. Koupel, respektive ponoření do výše brady i nejmenších dětí v ochlazovacím bazénku a v matčině náruči se u nás realizuje s úspěchem v baby-klubech Plaváček, také v některých rodinách a v mateřských školách, ale sprchování zcela postačuje. Ke sprchování podle Kneippa postačí vlažná voda, ale účelné je ukončit krátkým postřikem trupu a končetin studenou vodou. Hlava a zátylí se vynecháváji. Starší děti je lépe ochlazovat v mělkém brouzdališti a hlavně na čerstvém vzduchu.
K zisku dostatečné nespecifické imunity, nikoli ovšem absolutní (i saunavé dítě může onemocnět!), je účelné saunovat pravidelně 1x týdně.
Malým dětem stačí jediné prohřátí a osprchování, děti v mateřských školách se prohřívají a ochlazují dvakrát (jde o tonizující saunování se) a větší školáci i 3x (relaxační saunování se). Víc není potřeba.
Proč je saunování vhodné i pro děti? Řekl bych, že je vrcholnou formou zvyšování nespecifické odolnosti, získané především vlivem intenzivního tepla. Pojem otužování teplem může připadat neobvyklý, ale zisk odolnosti (tedy i imunity) je vyvolán vlivem tepelné stimulace. Studená voda pouze ruší vliv reakcí cevního a potního sytému. O tom se dá podat výklad jindy.
Výhodou je, že saunováním lze prodloužit celkově otužující letní střídání tepla a chladu po celý rok. Děti, které pravidelně saunují, nejsou tak často postiženy virózami horních dýchacích cest. Pokud onemocní, je průběh onemocnění lehčí a komplikace většinou nevznikají. I o tom někdy podám další informace.
Po padesáti letech zkušeností se saunováním svých dětí, jejich dětí a jejich dětí a především tisícovek jiných dětí mohu říci, že je snáší výborně. Ostatně z reakce maminek na články o saunování s dětmi to lze zřetelně vyčíst. Díky saunování získávají děti také pozitivní přístup k otužování denním sprchováním a pohybem na čerstvém vzduchu v ostatních dnech, kdy nesaunují.
Důležité také je, umět si vybrat den saunování, aby vhodně zapadal do celotýdenního programu životosprávy a zajistil i pravidelnost saunování. Tento rytmus saunování postačuje v běžných životních podmínkách k zisku odolnosti i celkové relaxace, záleží jedině na jeho pravidelnosti. Důležité je zachovat týdenní pravidelnost saunování. Víkendový rytmus saunování s dětmi lze snadno zachovat především v rodinách. Ve veřejných saunách lze vybrat kterýkoli jiný den.
Nejvhodnější denní doba k saunování se v domácí sauně je po denním zaměstnání a to navečer kolem 17. či 18. hodiny. Saunování se, zařazené do této doby před večeří, vyvolá příjemné uklidnění a následný hluboký osvěžující spánek.
Malou poznámku na konec: ani otužování pouze chladnými podněty, ani zvyšování odolnosti horkou saunovou lázní nezaručí absolutní odolnost dětí vůči masivním infekcím, jimiž bývá mnoho dětí v dětských kolektivech v chladných obdobích roku postiženo. Při každém akutním onemocnění dítěte musí být saunování se vynecháno a obnoveno až po době, ve které se sčítá délka doby nemoci se stejně dlouhou dobou rekonvalescence. Při obyčejné viróze horních dýchacích cest to bývá na 2 - 3 týdny.
Autor je nestor saunování v Česku.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.