tisk-hlavicka

Plaváčci a saunováčci

29.9.2011 Antonín Mikolášek 12 názorů

Saunovat, anebo jenom se ohřát v saunové kabině?

V diskuzích k článkům o kurzech "plavání" (spíše jde o seznamování s vodou) s nejmenšími (tj. kojenci a batolaty) i se skutečným plaváním větších dětí se projevují nejasnosti, zda se má po ukončení lekce saunovat, anebo jenom se ohřát v saunové kabině.

V každém případě se lidské mládě s normální teplotou těla (37°C) dostává do vody o nižší teplotě. Subjektivní vnímání chladu je rozděleno podle výše teploty vody: velmi chladná = 10-15°C, studená = 16-25, chladná = 26-30, vlažná = 31-35, teplá = 36-37 (indiferentní), velmi teplá = 38-39, horká = 40-45 (maximum snesitelnosti). Voda předává, ale i odebírá tělu teplo 27x intenzivněji než vzduch. Pokud je dítě schopno intenzivně plavat, pak tato svalová aktivita pomáhá nějakou dobu udržet vnitřní teplotu v normálních hodnotách. Není však divu, že se při omezeném svalovém výkonu , anebo delším pobytu v chladné vodě tělesná teplota (jak vnitřní, tak periférní) po čase snižuje.

Matkám s nejmenšími dětmi se proto doporučuje ukončit lekci "saunováním". Míní se tím krátký (několikaminutový) pobyt matky s kojencem či batoletem v horku saunové kabiny; způsob ochlazení se ponechává na matce. Je to skutečně saunování? Jestliže přihlédneme k výši teploty v prohřívacím pásmu -tj. ve výši 90 cm nad podlahou (ne pod stropem) má být kolem 50°C - a k věku dítěte, může leckoho překvapit, že ano! Zejména kojenci, ale batolata také, (ale již ne o tolik) mají plochu kůže relativně 6x větší než dospělí. K tomu musíme přičíst 50x větší povrch sliznice a plicních sklípků dýchacích cest než je povrch těla. To znamená, že teplem je zasaženo více vlásečnic v kůži a v dýchacích cestách, takže krev odtud přenáší pozitivní i negativní teplo do tělesného vnitřku ve větší míře. Při stejném počtu potních žlázek jako u dospělých je v horku i pocení relativně masivnější a ochlazení kůže účinnější. Pobyt v horku nemá proto u nejmladších dětí trvat než několik minut- obvykle o polovinu času méně než u dospělých. Je-li však dítě vodou více ochlazené, může se prohřívání i prodloužit. Záleží na matce, zda umí rozpoznat reakce svého dítěte a rozhodnout, zda teplo přidat či ukončit. I za tento krátký čas dochází k potřebným fyziologickým změnám, zejména obranným imunologickým reakcím. Je to proto, že zvýšená vnitřní teplota dosahuje pásma toxické horečky (38°C) při nákaze a má kupodivu podobný imunomodulační efekt. Právě proto má tato forma ohřátí u nejmenších dětí charakter modifikovaného saunování a prohřátí má být vždy ukončeno ochlazením (kvůli udržení vnitřního tepla po stažení vlásečnic v kůži a zástavě pocení, které by mohlo vést k prochlazení) a celkový běh saunování odpočinkem. Prodloužené zvýšení tělesné teploty dítěte usnadní cestu domů i za každého počasí bez obtíží. Trvám však na pokrytí hlavy a suché obuvi.

Jestliže plavecké kurzy mají k dispozici i saunovou kabinu, proč by dítě nemělo být předehřáté již před vstupem do vody a pak se pohybovat ve vlažné či chladné vodě. Ačkoliv i nejmenší děti mají vodu rády, může nucení ke vstupu do chladné vody vadit jejich vztahu k vodě vůbec, zejména však k chladné. Jak jsem viděl v praxi je tento vztah vázán na předsudky a názory rodičů. Překvapující pro nás bylo, když jsme viděli saunující astmatické děti s jakým nadšením se pohybovaly ve studené, ba ledové vodě bazénu horské sauny a jak marně lákaly své nedůvěřivé matky k následování . Obavy, že zahřáté dítě dostane vinou vstupu do chladné vody a pobytu v ní zápal plic patří do kapsářů pověrčivých babiček.

V programech plaveckých kurzů jsem marně hledal tento postup. Myslím, že za to může předsudek, že - má-li se dítě otužovat - má jít rovnou do studené vody. Pro děti způsob "zimního otužování" není vhodný. I zimní otužilci se před ponořením do ledové vody předehřívají cvičením. Rychlé ochlazení dítěte bez přípravy odporuje jedné z fyziatrických zásad: "Prohřátí versus ochlazení a naopak". Předehřátí těla před pobytem ve vodě usnadní pohyblivost a způsobí, že studená voda je vlastně žádaným "vysvobozením" před horkem - než ovšem začne za nějakou chvíli skutečně studit. Ale na břehu opět čeká čistá teplá saunová kabina.

Nelze si ovšem myslet, že krátké a mnohdy jen ojedinělé občasné prohřátí v saunové kabině je rozhodující pro otužilost, tedy odolnost proti některým onemocněním. Regulérní saunování vyžaduje pravidelné týdenní intervaly po celé chladné období roku. Nebylo by na škodu, kdyby i plavecké kurzy zařadily do svého programu navíc také samostatné kompletní saunování nejmenších dětí v jiném termínu, než je "seznamka se slečnou Vodičkou".

Názory k článku (12 názorů)
saunování kili 29.9.2011 12:9
Teplo před plaváním, teplo po plavání Horama 29.9.2011 15:4
Páté přes deváté Petra 29.9.2011 18:12
*Re: Páté přes deváté Vlaďka 29.9.2011 23:56
*Re: Páté přes deváté nestor 2.10.2011 14:31
No nevím... Žubka 30.9.2011 8:31
*Re: No nevím... Alzbeta 1.10.2011 10:52
**Re: No nevím... nestor 2.10.2011 14:43
*Re: No nevím... nestor 2.10.2011 15:8
**Vzkaz pro pana doktora Moruše 2.10.2011 22:25
***Re: Vzkaz pro pana doktora Danulu 4.10.2011 8:11
Sauna doma Potmesila 23.10.2011 20:13




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.