Zhruba polovina českých saunistek obrací vzhůru nohama doporučení českých gynekologů i saunologů a bez potíží saunuje i při menses.
Při sledování internetových diskuzí o působení saunování na organizmus ženy jsem narazil na fakt, že zhruba polovina českých saunistek obrací vzhůru nohama doporučení českých gynekologů i saunologů a bez potíží saunuje i při menses. Druhá polovina nesaunuje kvůli hygieně a možnému zvýšení krvácení. Jakkoli jsem zaujat saunováním, radím ženám, aby byly v této záležitosti jejich životního stylu obezřetné, a to z hlediska ochrany svého zdraví. Zejména jde o saunování ve veřejných saunách ve společenství ostatních saunistek, ale i saunistů.
V malé zacházce do historie se zaměřím na vztah horkovzdušné lázně k menses u žen primitivních národů. Dozvídáme se například, že menstruující indiánské ženy byly vylučovány ze společných pobytů s muži v horkovzdušných lázních. Bylo to hlavně z obavy mužů, aby se nestali neplodnými vinou nepříznivého fluidu, které takové ženy vyzařovaly. Na druhé straně po skončení menses a zejména po první menstruaci u mladých dívek se indiánské ženy musely podrobovat rituální očistě právě v horkovzdušné lázni.
Při menses je děložní branka natolik otevřena, aby mohla odcházet odlučovaná děložní sliznice a krev. Tato "krvavá cesta" by mohla být kontaminovaná, pokud by se do ní dostaly součásti obsahu pochvy (mikroby, kvasinky, spermie, nesterilní voda). Proto jsou ženy odrazovány od soulože, výplachů či celkových koupelí během menses. Také saunovat není vhodné, protože při něm sice vede prohřátí k úlevě od spasmů, ale také k možnému zvýšení krvácení z dělohy. Při ochlazení celkovou koupelí v chladné vodě může dojít k výše zmíněnému riziku infekce a navíc i ke zvýšení krvácení.
Přestože se dnes ohledem na tuto záležitost osobní hygieny žen klade důraz na nutnou opatrnost, některé ženy, aby nepřišly o saunovou lázeň i v termínu menses, používají poševní tampony. Nejsem o vhodnosti tohoto počínání přesvědčen - nejen z výše uvedených důvodů - zejména nejsou-li tampony sterilní. Nedoporučuji je také z estetických důvodů zvláště při společném saunování mužů a žen ve veřejné sauně. Myslím, že je na místě říci, že vnímaví muži nejraději vidí ženy bez jakékoli zjevné poruchy vzhledu, jíž může být i tkanička tamponu. A takovému pohledu se ve společné sauně neujde.
Při sledování diskuzí na téma menstruace a saunování, nacházím překvapivý fakt, že polovina diskutujících žen saunuje i při menses a neudává žádné potíže, druhá polovina nesaunuje kvůli hygieně a riziku zvýšení krvácení. S používáním menstruačních kalíšků (na principu pesaru) nejsou saunistkami sdělovány praktické zkušenosti. I když se zdá, že by kalíšky (pesary) byly nejvhodnějším způsobem ochrany, jsem přesvědčen, že organizmus ženy potřebuje právě během menses svůj klid. Samotné saunování ve veřejné sauně i ochrana kalíšky při něm jej mohou rušit. Ostatně saunová lázeň "ráda počká".
Jiná situace pro menstruující ženy však nastává tehdy, je-li k dispozici saunová kabina v rodinném obydlí. Zde je zaručena nejen intimita, ale i vše, co menstruující žena v domácím prostředí potřebuje a může využít. Hned zpočátku běžných menses může ženě pomoci krátké (tj. jen několikaminutové) prohřátí od bolestivého napětí v podbřišku, asi tak jako obvykle stačí ložní pokrývka anebo infrazářič pokud není saunová prohřívárna k dispozici. Mnozí lékaři doporučují toto krátce trvající prohřátí vleže i při dysmenorhoe (bolestivých menses, provázených zejména spasmy v podbřišku, jak tomu bývá v prvních dnech) a následné krátké osprchování vlažnou vodou. Krátkým podnětem intenzivního saunového tepla je vyvolaný zvýšený výdej některých hormonů, např. endorfinu, noradrenalinu, dopaminu aj., což přispívá i ke zlepšení nálady.
Z pochopitelných důvodů je i v domácí sauně při menses vyloučena celková koupel v bazénku, skruži, kádi či ve vaně. K mírnému ochlazení i k očistě zcela postačuje zmíněné osprchování vlažnou vodou, ukončenou krátkým postřikem či polevem studenou vodou a frotáží kůže ručníkem. Nenahraditelné je ochlazení dýcháním čerstvého vzduchu, protože rozměr povrchu dýchacích cest a plicních sklípků je 50x větší než plocha tělesného povrchu. Tento způsob ochlazení zcela nahradí koupel v chladné vodě a navíc umožní bohatý přívod kyslíku do plic a krve. Po takto modifikovaném saunování je potřeba, aby si menstruující žena dopřála chvíli klidu, nejlépe na lůžku. V tomto postupu vidím nejlepší řešení vztahu saunování a menses. Chce to ovšem mít horkovzdušnou lázeň finského typu, saunu - tedy kabinu a ochlazovací vzdušný prostor - doma. A protože vím, že "šedými eminencemi" v rodinách jsou ženy, nemusí být pro ně problém přinutit své partnery k zřízení sauny doma. Právě pro ten pocit úlevy a čistoty i při menses, který českým saunistkám ze srdce přeji..
Autor je dosud ještě žijící a saunující nestor saunování v Česku.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.