Maminy?
Jsem porodní asistentka. A je pravdou, že ze všech stran je slyšet kojit, kojit a kojit. A v tlouká se to do hlavy i nám sestrám.
Ale já s tím nemohu souhlasit a bohužel nechápu maminky proč si stím dělají takovou hlavu. A o tom to také je o psychice.
Protože laktaci spuští "hlava" a ne prsy.
Já mám dvě děti a ani jedno kojené nebylo(je to dáno mýmy vpáčenými bradavkami), u prvního dítěte jsem odstříkavala asi 6 týdnů a u druhého pouhé tři týdny. Než jsme přešli na umělou výživu.
A nemyslím si, že bych sebe nebo své děti o něco ochudila. Dokonce Sárinka nebyla do svého roku a půl nemocná.
Ačkoli jsem přiložila malou k prsu tak 5krát mléka jsem laktace se mi spustila.
Mnohé nám sestrám davají zavinu, že se nerozkojily, protože dítě nebylo přiložené včas po porodu. Ale když se miminka narodí jsou mnohdy napolykané plodové vody, mokré a brečí. Takové miminko potřebuje hlavně zahřát a uklidnit a dostat ze sebe plodovou vodu. Myslím si, že je důležitý kontakt s maminkou a že dítě slyší její hlas, než když se mu do pusiny strká prs jen co vykoukne na svět.
Kojení je určitě fajn, nemusíse nic zdlouhavě připravovat a přemýšlet a je to ihned k dispozici.
Ale potřeba si uvědomit, že vše co sníte a vypijete se do mlíka dostane, kdežto umělé meléko je tímto nezatížené. A žijeme v době kdy jsou umělá mléka na jiné úrovni než dříve. A žijeme ve státě kde dítě nekojené hlady neumře.
Kojení jak ho propagují dnes je hlavně zaměřené na Afriku a jí podobné země, kde je dítě odkázané pouze na matčino mléko jinak ho čeká jistá smrt.
V našich podmínkách je dostačující plné kojení do 8měsíců(a je to logické z hlediska růstu zubů u miminek) a poté postupně přecházet na stravu tuhou.
A je bohužel milné myslet si, že čím déle kojím tím lépe dělám. Naopak dítěti už pak mnoho svým mlékem nepředáte a uškodíte do budoucna v jeho sociálním vývoji.
Když se vrátím na začátek, tak u některých maminek trvá déle než se laktace spustí a pokud se v této době dá jeden dva dokrmy určitě se tím nic nezkazí. Miminka se většinou zklidní a tím pádem i maminky a laktace se dostaví(zkušenost z praxe). A také hladovějící miniko má větší předpoklad novorozenecké žloutenky.
Takže nezoufejte když nejde kojení- důležité je i váš kontakt s dítěm, mazlení a váš úsměv. Raději nebudu kojit a budu spokojená, tak i mé dítě. Než zoufalá z toho, že nekojím.
POSLOUCHEJTE VLASTNÍ POCITY A DĚLEJTE TO, CO CÍTÍTE ŽE JE SPÁVNÉ.
Odpovědět