9.1.2013 9:33:59 Filip T.
Re: Tak tohle mi neda!
Omlouvám se, že reaguju se zpožděním.
Nevím, kde přesně v Africe vaše známá byla. Mohlo se však jednat o populaci, která má určitou úroveň přirozené imunity proti malárii (je rozdíl, když se do malarické oblasti vydá Evropan, Afričan (Bantu) nebo Pygmej. Mají zcela odlišné úrovně přirozené rezistence. Totéž platí i pro zebru, koně, který byl odchován v několikáté generaci v Africe, a koněm dovezeným z Evropy.
Dále – u placebo efektu je podstatný kontakt mezi léčeným a léčícím. Aby se vyloučil placebo efekt, musí být se terapie za tzv. zaslepených podmínek, což znamená, nesmí být kontakt mezi léčeným a léčícím, tzn. vaše známá by se tam vůbec nesměla objevit, ten spolupracující doktor by musel jenom rozdělit kontrolní skupiny, ale ten, kdo by lék podával, by nesměl vůbec vědět, jak jsou pacienti do skupin rozdělení. Takže by mne zajímalo, jestli u toho fyzicky nějak byla nebo nebyla, jestli u toho fyzicky byl nebo nebyl ten doktor, a jestli má z toho dotyčného roku nějaké statistické výsledky.
K placebo efektu mohlo přispět i to, že šlo o Evropanku v Africe, očekávání pacientů byla dost možná mnohem vyšší, než by byla u nás. V řadě oblastí Afriky se stále běžně věří, že Evropané jako takoví dokážou léčit (anebo např. pomáhat při porodu), prostě proto, že lékaři jsou nejčastější kategorií Evropanů, kteří tam zavítají. Věří se, že účinnost evropské medicíny je mnohem vyšší atd. Takže by bylo potřeba vidět, jestli byl za prvé významnější rozdíl mezi skupinou, které se podávaly léky a skupinou, které se nepodávaly, a dál, jestli byl rozdíl mezi skupinou s homeopatiky a s placebem.
Nezpochybňuji tedy ani v nejmenším úspěch, kterého dosáhla, jen mne to nepřesvědčilo o tom, že příčina úspěšnost spočívá v homeopatické léčbě, tak, jak je homeopaty vysvětlována. „Životní síla“, „rovnováha organismu“ i „posílení přirozené imunity“ tam velmi pravděpodobně bylo, ale vysvětlil bych ho psychosomaticky. I dynamizace i potencování mohou podle mého hrát roli hlavně při zvýšení důvěry toho, kdo preparát připravuje nebo podává, ne v tom, že se dynamizovaný a potencovaný preparát skutečně vyznačuje nějakými vlastnostmi, které mají přímé léčivé účinky (existují náznaky, že potencované roztoky se chemicky velice mírně, ale statisticky rozpoznatelně liší od vody – ale to se dá vysvětlit chemickými reakcemi v původním roztoku, tj. slučováním do větších molekul, které pak i v potencovaném roztoku ve stopovém množství zůstávají, ne „pamětí vody“).
Odpovědět