Otázka, kterou si klade spousta z nás. Odpověď na ni se vám pokusím přiblížit…
Homeopatie vychází z principu podobnosti. To znamená, že nemoc se léčí lékem, který by u zdravého člověka vyvolal podobné potíže. Podáním správně zvoleného homeopatického léku dáte tělu stimul, který podnítí jeho vlastní schopnosti léčit. Na to přišel již v 18.století zakladatel homeopatie Samuel Hahnemann (1755-1843), německý lékař, chemik a překladatel. Ten celý svůj život studoval. Byl také velmi dobrým pozorovatelem a časem na sobě, své rodině, svých žácích a pacientech vyzkoušel účinky velkého množství látek. Vše pečlivě ověřoval a zapisoval a pochopil, že symptomy nemoci jsou plodem reakce životní síly na zevní nebo vnitřní narušení. Uvědomil si, že v každém léku je určitá jednota, jakási červená nit, která se táhne od psychiky k fyzickým symptomům. "Jednoduše" zjistil, že podobné se léčí podobným.
Přiblížím vám to na jednoduchých příkladech. Víte, že cibule vyvolá u zdravého člověka tekutou rýmu. Jedním z léčivých přípravků na rýmu je Allium cepa (kuchyňská cibule). Nebo si představte reakci těla na včelí bodnutí. Oteče vám kůže, která je rudá a horká. Bolest zmírníte chladem. Léčivým homeopatikem na bodnutí je lék Apis (včelí med). Máte-li problémy s usínáním, cítíte se jako po vypití silného šálku kávy. Při poruchách usínání a spánku a při vnitřním neklidu se osvědčuje homeopatický lék Coffea (káva). A tak bychom mohli pokračovat i dále…
Hahnemannova cesta však nebyla jednoduchá. Až teprve po dlouhých letech experimentování dospěl Hahnemann k závěru, že účinek léku ovlivňujícího životní sílu nevymizí při jeho ředění, kterým se odstraní nežádoucí vedlejší účinky a jež v těle vyvolává každá látka ve vážitelném množství. Od té doby používáme homeopatické léky získané postupným ředěním, tzv. dynamizací. Dnes jsou tyto metody díky moderním technologiím zdokonaleny, ale základní princip zůstává.
Ve svém životě se často setkávám se slovy nedůvěry lidí vůči homeopatii. Nikdy však nikoho o této šetrné léčebné metodě nepřesvědčuji. Přesvědčit se mohou pouze sami. Je to jako, když dítěti říkáte, ať nesahá na rozpálenou žehličku. Většinou neuvěří, dokud se nespálí (moje zkušenost z posledních dní:). Z vlastní zkušenosti vím, že ten kdo homeopatii vyzkouší sám na sobě nebo na své rodině, sám se o jejím účinku přesvědčí. Je na každém z nás, jakou cestu k léčbě zvolí. Homeopatie je jednou z cest, po níž se můžete vydat i vy.
Autorka je šéfredaktorka Svět homeopatie.cz.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.