9.1.2013 9:34:47 Filip T.
Re: homeopatika - u mě i dětí většinou fungují
On ani dospělý člověk o placebu nemusí nic vědět, většinou také neví. Placebo efekt ale byl opakovaně pozorován i u domácích zvířat.
Že placebo nemůže fungovat u malých dětí a zvířat, je ze strany stoupenců homeopatie jedním z nejčastěji uváděných důvodů, proč nelze účinky homeopatické léčby vysvětlovat placebo efektem. Jenže placebo efekt byl pozorován i u kojenců a domácích zvířat, opakovaně, nezávisle na sobě, v ověřitelných podmínkách. Přesné vysvětlení dosud neexistuje. O příčinách se diskutuje (např. jakou roli může hrát podmíněnost), považuje se ale za pravděpodobné, že velkou roli v tom hraje přímý kontakt mezi léčeným a léčícím. Tento kontakt obecně silně k účinkům placeba přispívá. Také např. empatický pohovor s lékařem před užitím placeba obecně zvyšuje placebo efekt. Důvěra a očekávání spojená s léčícím obecně zvyšují placebo efekt. Účinnost placeba může s časem narůstat – také s každou pozitivní zkušeností.
Placebo efekt může být velmi výrazný, může (ale nemusí) svými účinky i daleko překonávat účinnost skutečných léků (operace za války bez anestetik, pooperační terapie bez morfia za války, kdy si pacienti stěžovali, že skutečné morfium nezabírá tak dobře). Placebo efekt se může projevit i tak, že obrátí účinnost podaných preparátů v souladu s průvodní informací (podané prostředky na vyvolání zvracení způsobí naopak zastavení zvracení apod.). Nejde jen o pilulky, ale také např. o placebo chirurgii – něco údajně vyňatého ve skutečnosti zůstane v těle, ale organismus se s tím srovná, jako by to tam nebylo. Placebo efekt se může projevit i bez přímé terapie (bez požití pilulky, bez injekce), takový účinek může mít i pozitivní informace. Existuje také černé dvojče placeba, nocebo, se zápornými účinky. I tady může hrát roli pouhá zpráva, vzpomínám si např. na případ, kdy člověk zemřel s příznaky zhoubné rakoviny, i když se ve skutečnosti jednalo o nezhoubný nádor (omyl lékaře). Ostatně spousta hypochondrů nic nehraje, skutečně mají potíže a příznaky, které si navodí psychosomaticky.
To všechno jsou informace, které nemají přímou souvislost s homeopatií. Jen jsou takové závěry na homeopatii aplikovány. Nevidím v tom nic, co by vyvracelo možnost, že ve zde popsaných případech jde o placebo efekt. A opravdu nejde jen o homeopatii – jsou třeba případy starých lidí, kteří si doma schovávají nedobrané léky, a mnohem později je s úspěchem užívají, i když už ztratily svou účinnost, případy lidí, kteří se úspěšně léčili léky, které dostali od sousedů apod., i když šlo o léky určené na něco jiného atd. Homeopatie se liší v tom, že budí představu zavedené disciplíny (existují homeopatické fakulty, homeopatický farmaceutický průmysl, mnoho klasických lékařů používá homeopatii, event. pojišťovny homeopatickou léčbu proplácejí atd.). Tím vším, spolu s atmosférou alternativy, případně s upínáním se k homeopatii jako k prostředku poslední záchrany, a s účinností přímé reklamy (přímého sdělování pozitivních zkušeností), se úspěšnost homeopatie z mého pohledu dá docela dobře vysvětlit.
Odpovědět