17.7.2003 21:25:45 Klára, 3 děti
Kojení (nekojení) a alergie
nedá mi to, abych nepřihodila "troškuů do mlýna. Kojení a jeho preventivní efekt na různé choroby je nasnadě, zní většinou logicky, ale prováděné výzkumy jsou většinou korelační studie, v nichž občas vyjde významný vztah i mezi dvěma naprosto nesmyslnými věcmi. Pokud je sledovaných osob dostatek, je možno prokázat třeba i souvislost mezi velikostí boty a alergií. Praktický význam takových zjištení je víceméně nulový. Kojené dítě alergické matky se stane alergikem spíše než dítě nekojené, které porodila žena zcela zdravá.Rozhodně je na tom líp dítě, které přišlo na svět s bytelným a odolným imunitním systémem.
Já si dělám opačné výčitky. Své děti jsem kojila a nejmladší miminko dosud kojím. Zatím jsem se nikde nedopátrala informace, zda se antigeny vznikající v mém těle při alergické reakci dostávají do mm či ne. Jinými slovy, zda nepředávam tu chybnou reakci mého imunitního systému dítěti a zda je to pro jeho imunitu dobře či špatně. neřešila bych to, kdybych byla zdravá. Já i větší děti máme mírné (=snesitelné) projevy tu ekzému, tu zánětu spojivek, tu kýchání při průchodu kvetoucí přírodou.
Kojení je dobré, protože mateřské mléko míň zatěžuje nezralý organismus dítěte, na druhou stranu vím o dětech časně odstavených, kterým po přechodu na umělé mléko velmi rychle zmizel ekzém a žádné daší alergie se později neobjevily. Protože jsou současné poznatky na úrovni vědeckých dohadů, jím a piju navzdory doporučení vše, co mám ráda (čokoládu, kávu, mořské rybičky..) a kojím, protože nerada myju nádobí. Možná je moje mm kontaminováno kdečím a jeho kvalita kolísá stejně jako můj zdravotní stav, což u umělého mléka odpadá - má stále stejnou kvalitu a složení."Nekojení" bych rozhodně nikomu nevyčítala, zejména ne v případě, kdy mamince podlamuje už beztak podlomené zdraví. Doporučení WHO "kojit do2 let a déle" bylo myšleno pro celý svět, zejména pak pro končiny, kde je nízká úroveň hygieny a nedostatek vhodné stravy pro malé děti. V přírodě samice přestávají kojit svá mláďata v momentě, kdy jsou schopna přijímat stravu obvyklou pro svůj živočišný druh. Pokud je o obvyklé jídlo nouze, kojí dál do té poslední kapky mléka. To naštěstí v civilizované společnosti není nutné. ženská je dítěti mámou na celý život, kojení z tohoto úhlu pohledu trvá jen chvíli a osobně mám zato, že její vlídnost, láska a trpělivost je důležitější než kojení.
Odpovědět