23.5.2004 16:37:44 *Jitu*
Re: Jeste ciste pro autorku...
Ad 1) Ohledne faktoru, ktere inaktivuji ucinek homeopatickych leku je i homeopaticka obec roztristena. Ja osobne se priklanim k nazoru tech homeopatu, kteri rikaji, ze pravda bude v tomto smeru nekde uprostred. Jde spis o to, ze ve skutecnosti neni antidotovan lek samotny (i kdyz se tohoto slovniho spojeni bezne uziva), ale obranny mechanismus, ktery se vraci do stavu "chaosu" pod vlivem kavy, ostreho koreni, silne aromaticke vune, ale i emocionalniho nebo telesneho soku. V zasade se da rict, ze ucinek homeopatickych leku rusi jakakoli silne aromaticka latka nebo jakakoli substance nebo "stres", ktery vyrazne ovlivnuje organismus. U nekoho je to kava, u jineho mentol nebo silne koreni, ale podle meho to muze byt take treba cokolada, pokud je prijimana v mnozstvi, ktere organismus ovlivnuje, stimuluje apod. Takze teoreticky je to cokoliv a jak jste poznamenal, je tu prostor pro to, aby se neuspech lecby na tyto faktory mohl svest. Ale, homeopate take vypozorovali, ze pokud je podan opravdu spravny lek (na posouzeni maji nekolik voditek), je ten impuls k vyleceni patrici obrannemu mechanismu, ktery zprostredkovava homeopaticky lek, silnejsi nez cokoli jineho. Ja osobne to potvrdit nemohu, nejsem profesional, ktery predepisuje 20 a vice let. Nicmene opravdu vychazi z empirickeho pozorovani homeopatu, ze
-kava (stimuluje nervovy system, stejne jako treba cerny caj, ktery ve vetsim mnozstvi take muze zvysovat stimulaci organismu)
-kafr (pepermint)
-mentol
-drogy jako hasis a jine silnejsi drogy (alkohol a tabak ve vetsine pripadu kupodivu ne)
-silne alopaticke leky
rusi ucinek homeopatickych leku u velkeho poctu pacientu, proto se obecne doporucuje behem homeopaticke lecby temto jmenovanym konkretni latkam vyhybat, pokud je to samozrejme mozne (nevim, co jste myslel tou dalsi nesourodou smesici pochutin a latek, ja o dalsich konkretnich zatim nevim). A to predevsim z toho duvodu, ze homeopat musi pri homeopatickem predepisovani zvazovat uz bez tak dost promennych, tak proc si to jeste komplikovat pripadnou moznosti deaktivace leku, kdyz si nemuze primo nejak overit, na kterou z techto latek je konkretni pacient citlivy?
Ohledne materialu, ze ktereho jsou zhotoveny lzicky. Cetl jste uz teorii, kterou jsem Vam predkladala na http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=717867
Ad 2) Ja myslela, ze Vam jde jen o princip podobnosti. Mimochodem principu podobnosti se bezne vyuziva pri aplikaci protijedu pri ustknuti. Jinak ovsem pred Vami musim smekat ja, protoze Hahnemannovo dilo Organon racionalni lecby zatim nemam nastudovano ani ja. Nevim, do jake miry jste se s historii homeopatie seznamil, ale homeopatie nestoji jen na Hahnemannovych "postrezich". Jeho pozorovani, teorie, zavery dale doplnovali, rozsirili a modernizovali jeho pokracovatele jako jsou Hering, Kent, ze soucasniku Vithoulkas, Chappel, Sankaran a dalsi.
Ad 3) Ohledne toho redeni. Pokud vim, tak princip podobnosti funguje v podstate i u vetsiny surovych substanci, akorat ze jsou tu ty vedlejsi ucinky, ze. Proto Hahnemann redil a redil...Nehlede na to, ze spousta surovin v surovem stavu jsou latky, ktere v organismu nic moc nevyvolavaji a projdou bez toho, aby se to nejak projevilo, napr. jako zlato (i kdyz urcite jsou lide, kteri jsou na zlato citlivi, tedy alergicti), homeopaticky lek je Aurum, ktery je ve zkratce klinicky nejucinnejsi na deprese az sebevrazedne sklony.
Jinak k tomu obycejnemu redeni v laboratorich. O tom se s vami nemuzu prit, nevim, jak to v laboratorich chodi, ani za jakym ucelem redite. Podle meho nejde v homeopatii jen o redeni jako takove (i kdyz samozrejme taky), ale o to, co redite. V pionyrskych dobach homeopatie nadseni homeopate vyzkouseli a redili temer kazdou latku, ktera jim prisla pod ruky - od prachu v obyvacim pokoji, pres mnoho druhu rostlin az po severni a jizni pol magnetu. Ovsem jen nektere latky vykazaly pri provingu (zkouskach) leku komplexni obraz nejake lidske nemoci nebo poruchy. Proc tomu tak je, na to dosud nikdo neprisel :o) Treba je to sance pro Vas :o)
Ad 4) Samozrejme, ze jsem pacienty nepocitala, ale vzhledem k tomu, ze podle WHO je homeopatie druha nejrozsirenejsi lecebna metoda na svete a lidi je neco pres 6 miliard (presne cislo neznam), navic homeopaticky lecebny system je "na svete" uz pres 200 let, tak tem "milionum vylecenych pacientu" opravdu verim.
Ad 5) Bez komentare
Ad 6) V tomto bode s Vami nemohu dost dobre diskutovat. Nevim, jak zasadni jsou ty mraky necistot i u jinych druhu leku, popripade dalsich preparatu (vitaminu, potravinovych doplnku), ktere se uzivaji v souvislosti s jejich lecebnymi ucinky. Ani netusim, jaky vyznam ma to, ze to tak vyzdvihujete. Na tuto predstavu, kterou homeopatum prisuzujete, jsem v homeopaticke literature nenarazila (pravda, nemam nastudovano vse). Presneji mam na mysli, ze jsem nenarazila na to, ze by v homeopaticke literature bylo rozebirano, co vsechno je a neni soucasti homeopatickeho leku pri jeho chemickem rozboru a pod mikroskopem. Nicmene, pokud tomu tak je, zda se, ze ty mraky necistot jsou v ramci homeopatickeho leku nepodstatne, tedy v ramci toho, jaky to má vliv na lecebnou reakci organismu.
Odpovědět