Počet dětí, u kterých byla diagnostikována hyperaktivita s poruchou pozornosti, se rok od roku zvyšuje.
Američtí vědci tvrdí, že více než obtížná a často neúčinná léčba by mohla pomoci prevence - tedy především ochrana před nepříznivými vlivy okolního prostředí během nitroděložního vývoje a prvních let života.
Podle studií publikovaných na medicalnewstoday.com jsou mnohonásobně vyššímu riziku hyperaktivity s poruchou pozornosti (ADHD) vystaveny děti, které byly ještě v matčině děloze nuceny vstřebávat zplodiny z tabákového dýmu. To znamená děti matek kuřaček nebo matek, které se často pohybovaly v zakouřeném prostředí. Podobné účinky jako tabák u nenarozených dětí má pravděpodobně i olovo, pokud jsou mu vystaveny děti v raném věku.
Vědci tvrdí, že potlačením těchto dvou toxických faktorů by bylo možné snížit výskyt ADHD u dětí až o 35 %. V současnosti trpí ADHD v americké populaci asi 8,7 % dětí, celosvětově se uvádí asi 3-9 %. Děti, které byly před narozením exponované tabákovému kouři, mají 2,4krát vyšší riziko, že se u nich později vyvine ADHD. Děti, v jejichž krvi byla naměřena nadprůměrně vysoká hladina olova, mají 2,3krát vyšší riziko. U dětí vystavených oběma škodlivinám bylo riziko vyšší 8,1krát. Mezi nejzajímavější závěry, ke kterým vědci v průběhu studie došli, patří skutečnost, že toxický účinek tabáku a olova se vzájemně potencuje. Tyto faktory tedy nepůsobí nezávisle na sobě, ale vzájemně posilují své škodlivé účinky. Nevyřešenou záhadou zatím zůstává, proč chlapci trpí ADHD zhruba třikrát častěji než dívky.
Zdroj: www.odvykani-koureni.cz
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.