Minulý týden jsme publikovali názor Naštvaných matek, dnes je tu názor opačné strany (Pozn. redakce).
Mnoho rodičů si přeje pro své děti společné (inkluzivní) vzdělávání a někteří rodiče mají obavy, aby například společné vzdělávání nesnížilo kvalitu vzdělávání. Jako Fórum Rodičů věříme v otevřený dialog a zahrnutí rodičů do veřejného dialogu.
Kvalitu všech veřejných škol a rovné příležitosti pro všechny děti a rodiče vnímáme v širším kontextu. Význam dovednosti společného soužití a aktivního zapojení do utváření globální i místní komunity se ukazuje nejen v aktuální uprchlické krizi.
Ukazuje se dlouhodobě v častém politickém rozdělování společnosti, riziku sociální nesoudržnosti a preferenci individuálního úspěchu. V současné praxi škol dochází k rozdělování dětí nejen díky existenci odděleného speciálního školství. K rozdělování dochází i díky víceletým gymnáziím, nárůstu placených soukromých škol a může být dále prohloubeno plánovaným systémem přijímacích zkoušek na obory s maturitou.
V rámci dialogu věříme v nalezení cest ke společnému vzdělávání, k vizi jedné školy, skupiny nebo třídy, kde se mohou setkávat společně všechny naše děti. Děti s jakýmkoli talentem i hendikepem, děti školně úspěšné i neúspěšné, děti menšin, cizinců, imigrantů, děti rychlé, pomalé i jiné. Zejména v mateřské i základní škole se učíme základní věci pro život a umění společného soužití lidí je základní věcí pro život v demokratické společnosti. Společné vzdělávání je důležité diskutovat se všemi rodiči, bezpečí všech kroků, připravenost škol, učitelů a odborníků. Je důležité vytvářet pro tyto profesionály dobré pracovní podmínky. Díky poradenství a individualizované péči v běžné škole je možné pomoci dětem, které to potřebují.
Společné vzdělávání neznamená, že se všichni musí učit to samé, každý může postupovat svým tempem. Učení lze uspořádat tak, aby bylo pro všechny přínosem.
Investice do společného vzdělávání se může vyplatit, děti se naučí žít spolu, vytvářet spolupracující společnost a sníží se náklady na nápravu vznikajících problémů.
Škola může podporovat vzájemné učení se od druhých, i od těch něčím odlišných, jedinečných lidí. Můžeme se naučit velmi mnoho i od člověka, který má jakýkoli hendikep, každý máme v něčem hendikep nebo se nás taková situace osobně dotkne během našeho života. Považujeme za důležité, aby se naše děti učily vzájemnému soužití a podpoře. Všem rodičům nabízíme zapojení do otevřeného dialogu ke společnému vzdělávání i k dalším tématům vzdělávání a výchovy dětí.
Fórum Rodičů, z. s. je organizací rodičů, kteří se zajímají o vzdělávání a kvalitu života dětí. Je zapsaným spolkem otevřeným všem rodičům a organizacím rodičů. Jako národní asociace rodičů je členem Evropské asociace rodičů. Usiluje o moderaci hlasu rodičů, podporuje komunikaci rodičů a školy, členy školských rad. Spolupracuje s dalšími iniciativami rodičů a neziskovými organizacemi.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.