tisk-hlavicka

Jája a Pája - policejní panenky

26.10.2016 Alena Volfová Psychologie Dnes

Oběťmi sexuálního násilí jsou nejčastěji děti ve věku od deseti do čtrnácti let.

Jája a Pája nejsou obyčejné panenky. Jsou to policejní panenky a mají důležitý úkol: snižují při výslechu trauma dětí, které se staly oběťmi sexuálních praktik. Jedna má copánky, druhá „pindíka“ – a někdy se zdá, jako by se červenaly při tom, co slyší a co na nich děti ukazují.

Oběťmi sexuálního násilí jsou nejčastěji děti ve věku od deseti do čtrnácti let.

„Bývají ale i daleko mladší, nejmladší jsme měli tříletou holčičku. Málokdy jsou pachateli úplně neznámé osoby, z 90 procent jde o rodinné příslušníky nebo osoby blízké rodině – nevlastní otec, děda, strýc, ale i vlastní otec. Ženy jsou pachatelkami spíše výjimečně, ale i takové případy jsme v minulosti řešili,“ konstatuje kapitán Martin Matička, vrchní komisař odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Demonstrativní anatomické pomůcky, jako jsou panenky Jája a Pája, se používají zejména při výslechu dětí, které nedokážou říct, co se jim dělo, nebo dětí s omezenou slovní zásobou. Výslechy neprobíhají běžným způsobem „Při popisování situace s více lidmi používáme i další hadrové panenky, které představují členy rodiny a další osoby. Dítě rozmístí panenky v imaginárním pokoji a ukáže, v jaké poloze se nacházelo. Jako pomůcka nám slouží i domeček pro panenky. Je bez střechy. Když se na něj díváte shora, vidíte půdorys bytu, dají se v něm přestavět stěny a nábytek. Prostory jsou variabilní, dítě může vymodelovat jakýkoli byt či prostor, rozmístit pajduláky a ukázat, co se tam dělo. Využíváme i klasické pomůcky, jako jsou papír a pastelky nebo tabule s fixem. Občas se i starší děti stydí o něčem mluvit, třeba použít sprostá slova, raději je napíšou, všelicos se dá namalovat,“ vyjmenovává kapitán Matička.

Divný strejda

Matka pětiletého synka si našla přítele. Začali společně žít. Chlapec měl nového strejdu, který po něm ale chtěl divné věci. Jen když maminka nebyla doma. Neuměl je pojmenovat. Ukázal je na Jáje a Páje. Strejda chlapce nutil k orálnímu sexu i jiným praktikám.

Napřed do herny

Vyslýchajícím, nebo spíše tím, kdo vede pohovory, je v trestním řízení vždy policista. Snaží se naladit atmosféru a navázat kontakt s dítětem. Pro výslechy nebo pohovory s dětmi do čtrnácti let se využívají speciální dětské pohovorové místnosti, které mají dvě části. První vypadá jako pokojíček se spoustou hraček pro holčičky i pro kluky. Jsou tam panenky, plyšáci, kuchyňka, stavebnice, skládačky, kostičky. „Některé děti doma ani takové hračky nemají, a když přijdou do takto vybavené místnosti, jsou u vytržení. Než dojde k pohovoru, necháme je pohrát si. Zklidní se, úplně vytěsní, že jsou v policejní budově, připadají si dobře a lépe se s nimi pracuje,“ říká Martin Matička. Tato místnost je vybavena kamerami. Přehledová kamera zabírá celou místnost a je vidět, jak se dítě pohybuje. S druhou kamerou lze manipulovat, přibližovat a zabírat detail dítěte, aby se zaznamenala jeho mimika a gestika. To může být důležité například pro znalecké zkoumání v oblasti dětské klinické psychologie nebo dětské psychiatrie. Technická místnost je vybavená nahrávacím zařízením, panelem s ovládáním kamery a velkou televizí, která zobrazuje dění v pohovorové části místnosti.

Policie ČR

„V technické místnosti je i další kolega, který ovládá zařízení, dává pozor, dělá si poznámky a může dítěti položit další důležité otázky. Má větší přehled než policista, který provádí pohovor nebo výslech dětského svědka. Na některé otázky například dítě zcela neodpoví, druhý policista je zaznamená a dává pozor, aby byly všechny otázky důležité pro trestní řízení zodpovězeny. Nahrává se obraz i zvuk. Z pohovoru či výslechu je pak vypracován doslovný přepis do protokolu.

Během pohovoru se obvykle zápis neprovádí. Děti předškolního věku neudrží dlouho pozornost a u starších dětí by bylo protokolování rušivým elementem. Ve výslechové místnosti musí vždy být sociální pracovnice z odboru sociálně-právní ochrany dětí, která tam nahrazuje zákonného zástupce dítěte. Ideální je, když sociální pracovnice dítě a jeho rodinné prostředí zná a s dítětem se již osobně setkala v jeho domácím prostředí. Pak má dítě větší důvěru, což nezřídka mívá pozitivní vliv na průběh pohovoru. U dítěte s výchovnými problémy může být přítomen i kurátor ze sociálního odboru. V případě svědecké výpovědi je možná přítomnost obhájce obviněného, který může prostřednictvím vyslýchajícího policisty pokládat oběti otázky,“ popisuje Martin Matička.

Jája a Pája

Autorkou panenek Jája a Pája je policejní psycholožka Alena Plšková z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia v Praze. Jediným výrobcem demonstračních pomůcek, které se v České republice používají od roku 1995, je družstvo umělecké výroby Moravská ústředna Brno. Od loňska mají panenky vylepšený vzhled, propracovanější pohlavní orgány, výraznější anální otvor a kromě šatů mají i spodní prádlo. Celkově panenky působí přívětivěji.

Další informace naleznete v časopisu psychologie Dnes 10/2016.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.