tisk-hlavicka

Antikoncepce a hloubka našich vztahů

7.10.2014 Irma Krylová Děti a my 30 názorů

Sexualita je záležitostí velmi intimní. Nesnadno se o ní hovoří, a to někdy i mezi „zúčastněnými“.

Sexualita je záležitostí velmi intimní. Nesnadno se o ní hovoří, a to někdy i mezi „zúčastněnými“. Tak např. mnoho párů nehovoří o způsobu kontracepce. Je to veliká škoda. Volba antikoncepční metody přináší cenné náměty k přemýšlení a hodně vypovídá o kvalitě partnerského vztahu.

TAK TŘEBA POUŽÍVÁNÍ BARIÉROVÉ KONTRACEPCE (KONDOMU). Bývá spjato zejména s odpovědností vůči možnému přenosu sexuálně přenosných chorob, a tak jeho vyžádání v dlouhodobém vztahu může být známkou nedůvěry. Při běžném užívání hraje naopak pozitivní roli rozdělení kompetencí - prezervativ může koupit jak žena, tak muž, ba bývá to častěji na partnerovi. „V tom jsem měla pocit, že se muž aspoň o něco stará“, říká devětadvacetiletá Martina: „Jinak jsme si ale s kondomem užili víc legrace než sexu“, přiznává.

Výsledky reprezentativního výzkumu spokojenosti s používáním prezervativu, v němž odpovídalo 1 500 respondentek, ukázaly, že jeho používání má negativní vliv na řadu parametrů sexuality. Na to, že se při milování vytrácí spontaneita si stěžovalo až 30 % sledovaných žen. Přibližně 20 % respondentek uvedlo, že používání prezervativu přineslo do jejich vztahu pokles počtu pohlavních styků a snížení potěšení z nich.

„Taky mě trochu štvalo – a nebyla jsem moc schopná to partnerovi v klidu říct – že mu připadá, že se takhle prostě můžeme milovat kdykoli, pokud máme prezervativ po ruce. Třeba i když mám příznaky premenstruačního syndromu. Přišlo mi, že myslí jen na sebe. Za velký posun jsem vnímala okamžik, kdy mi partner navrhl, že přestaneme prezervativ používat a zkusíme najít lepší metodu, která bude přirozenější,” vzpomíná Martina. Nakonec ještě dodává, že úplné přijetí ze strany partnera pocítila až ve chvíli, kdy ji ujistil, že ji bude mít stejně rád, i kdyby otěhotněla.

„Slyšet to byl důležitý pocit. Docela ze mě spadl stres“.

PARTNEŘI POUŽÍVAJÍCÍ SYMPTOTERMÁLNÍ METODU – nejspolehlivější z metod „přirozeného plánování rodičovství“ – přistupují k otázce milování s respektem k přirozeným procesům probíhajícím v ženském těle. Jde totiž o metodu založenou na každodenním měření teplot ženského těla a také na zjišťování kvality poševního hlenu a/nebo děložního čípku. Na základě těchto údajů lze odvodit, kdy přichází ovulace, a podle toho je možné uzpůsobit partnerský sexuální život. Pokud partneři zrovna neusilují o zplození potomka, pak se milují jen v těch dnech, kdy podle sledovaných hodnot k otěhotnění nedojde. Tato metoda vyžaduje, aby pár metodu znal, ale také vzájemně komunikoval a spolupracoval.

„Oba metodu dobře známe, museli jsme se ji ale spolu naučit – signály těla měřím já, zapisujeme je jednou já, jednou muž, podle toho, kdo má zápisové archy při ruce, a vyhodnocujeme je společně,“ říká Lucka. Dodává ale, že pokud máte „chytrý“ telefon s Androidem, můžete si zkusit stáhnout bezplatnou aplikaci OvuView, která vám s praktikováním STM pomůže. „Umí za člověka vyhodnotit příznaky STM a říci, zda je žena plodná či nikoliv.“ A pokud partneři vědí, že musí po určitý čas od styku abstinovat? „Lidé naši metodu kritizují s tím, že musíme hrozně strádat, když to nejde. Tak to ale není. Našli jsme tisíc drobností, jak dát právě v čase, kdy nemůžeme, jeden druhému najevo, že se máme rádi a že o sebe stojíme. Navíc máme pocit, že když se takhle čas od času snažíme překonat, tak náš vztah prohlubujeme.“

Intimní rozhovor o plodnosti je formou sebeodhalení.

Jsou-li partneři schopni spolu otevřeně hovořit o své sexualitě, nemívají potíže ani v jiných sférách svého vztahu, „Prostě, pokud s někým dokážete mluvit o věcech, jako je poševní hlen, dokážete s ním už mluvit o čemkoliv. Neříkám, že to není náročné. Slupnout pilulku by bylo mnohem snažší. Museli jsme proniknout do fungování mého těla a líbí se nám, že respektujeme, co přirozeně probíhá. Je to ekologické, rozvíjí to moji ženskost. Prostě z toho takto oba máme lepší pocit,“ uzavírá Lucka.

HORMONÁLNÍ KONTRACEPCE FUNGUJE NA PRINCIPU BLOKACE přirozených hormonálních procesů ženského těla. „Je to tak, že o plodnost se u nás starám jenom já,“ popisuje svoje pocity Petra: „Je to na jednu stranu výraz mé samostatnosti a svého druhu i moci, na druhou stranu mám pocit, že partner se prostě jen veze, a to mne zlobí.“

Také výrobci hormonální kontracepce někdy poukazují na její feministickou modernost a na to, jak převratně změnila rozložení sil ve vztahu, neboť žena si může určovat, kdy bude nebo nebude mít dítě. „Takový výklad mi ale nepřijde dost přiléhavý, protože není tak docela úplný“, říká psycholožka Bartáková. „Pokud žena vyřadí svůj vlastní hormonální systém z funkce a nahradí ho jiným, nemusí pak v případě přání hned přijít do jiného stavu. Víc než o moci mezi partnery jde o spoléhání se na víru ve vědu a v medicínu. Když dítě nepřijde přirozeně, je tu možnost umělého oplodnění.

Ptávám se žen, které pilulky berou – co víte o folikulární fázi nebo luteální fázi menstruačního cylku? O reálném účinku hormonální antikoncepce? Většinou nic moc“.

„My jsme se zasekli s partnerem na jedné skutečnosti, o které se moc nemluví,“ rozpovídává se Linda. Jemu se totiž dostala do rukou informace, kterou při používání hormonální antikoncepce přehlíželi. U většiny textů spjatých s hormonální antikoncepcí se setkali s tím, že opravdovou výhodou, kterou vnáší tablety do partnerského života, je to, že zbavují ženy strachu z nechtěného těhotenství a tím ji osamostatňují a osvobozují. „Co nás ale překvapilo, byla pochopení toho, že kombinované tablety nejenže fungují na mechanismu blokace ovulace, ale obsahují i látky, které brání uhnízdění již oplozeného vajíčka (to když se blokovat ovulaci nepodaří a k setkání spermie s vajíčkem dojde). A čistě gestagenní preparáty a tělíska v podstatě ovulaci neblokují vůbec, jenom mění dělohu v místo, které je pro oplozené vajíčko nepřátelské. Oplozené vajíčko nedostává potřebnou výživu a zaniká. Ano, od strachu z otěhotnění jsem se za pomoci pilulek osvobodlila. Ale přijde mi divné, že moje vlastní tělo za pomoci dodaných hormonů nechávám přeměňovat v místo, které naše dítě nechává bez výživy, když už jsem vlastně těhotná. A z toho jde na mně hrůza.“

Známý vedlejší účinek hormonální antikoncepce, jímž je kolísání nálad, rozšířil nedávný korejský výzkum o další specifický psychický vliv odrážející se na kvalitě partnerského vztahu.

Hormonální přípravky se zvýšenou hladinou hormonu estrogenu pravděpodobně způsobují to, že se žena stává žárlivější, nedůvěřivou a majetnickou. „Takové pocity vůči partnerovi mohou vyvolat paradoxní jednání – například to, že když partnerovi přisuzujeme nevěru, tak ho v nevěrném chování předejdeme. Nahrává tomu i fakt, že je naše psychika ukolébána ochranným účinkem kontracepce. Svědomí snadněji přivře oči,“ upozorňuje psycholožka Bartáková.

UVAŽUJE-LI PÁR O STERILIZACI, PAK JEN ZCELA VÝJIMEČNĚ uvažuje o sterilizaci u muže. Vasektomii podstupuje u nás velmi málo mužů, žen jde na sterilizaci asi 4 000 ročně. „To mi přijde zajímavé“, pozastavuje se nad tím psycholožka Bartáková: „Zákrok na chámovodech je snazší a ze zdravotního hlediska mnohem bezpečnější než sterilizace na vaječnících. Přesto o tento zákrok málokdo žádá a sterilizace zůstává na ženě. Muž prostě nechce o svou plodnost přijít... Říkám to jenom proto, abych zdůraznila rozdílnost postavení – jako by byla chirurgická ztráta plodnosti u ženy větší samozřejmostí“. Řada žen je s prodělaným zákrokem spokojená, ale najdou se i takové, které si stěžují na bolestivou menstruaci či klimakteriální pocity. Někdy se dokonce stane, že po prodělaném zákroku ztratí sterilní žena v partnerových očích hodnotu a vztah nevydrží. „Plodnost je mužům patrně příznakem funkčnosti sexuality. Nebo hraje prodělaný zákrok roli v sebehodnocení ženy, která pak trpí pocity méněcennosti, což vztah oslabí. V každém případě nepoměr mezi mužskou a ženskou sterilizací o něčem vypovídá,“ domnívá se Vlaďka Bartáková.

JAKO DOKLAD ZRALOSTI A INTEGRITY OSOBNOSTI BÝVAJÍ UVÁDĚNY POZORNOST K MOTIVACÍM, které stojí za naším chováním, a také pozornost k důsledkům, které naše jednání přináší. Běžně však značnému spektru záležitostí, s nimiž nás život konfrontuje, potřebnou pozornost nevěnujeme. Prostě příliš nezkoumáme, proč volíme právě tak, jak volíme, ani úplně do detailů nedomýšlíme dosah našich rozhodnutí. Je tomu stejně i při plánování rodičovství. Volba antikoncepce, tedy způsobu, jak předcházet nečekanému otěhotnění, bývá nezřídka spíše bezděčná, než aby byla výslednicí pečlivého promýšlení. „Používáme to, co kamarádky, dáme na doporučení gynekologa, popř. uvěříme reklamě. Každá volba má však své důsledky, a stojí za to si vše dobře promyslet. Zvláště když jde o něco tak zásadního, jako je partnerský či manželský vztah,“ uzavírá psycholožka.

Irma Krylová je konzultantka Poradny Aqua vitae – poradny pro ženy v tísni. Poradna nabízí bezplatné poradenství ženám, které se ocitly v tíživé životní situaci spojené zejména s těhotenstvím, porodem, ale i spontánním potratem či interrupcí. Více na http://linkapomoci.cz

Názory k článku (30 názorů)
Já bych se na metody tzv přirozené spole... Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 7.10.2014 12:38
PPR používáme a vyhovuje Katy 7.10.2014 13:39
Není to jen komunikaci janna001 7.10.2014 14:34
HA nikdy víc! katka+synek2007 7.10.2014 21:12
*Re: HA nikdy víc! Hana 8.10.2014 10:23
**zřejmě křesťanská fanatička Blanimour 10.10.2014 12:28
***Re: zřejmě křesťanská fanatička katka+synek2007 10.10.2014 21:16
Proč se mluví jen o hormonální antiko? Hanina 8.10.2014 10:57
*Re: Proč se mluví jen o hormonální ant... Iva 8.10.2014 14:29
**Re: Proč se mluví jen o hormonální a... C22 8.10.2014 17:59
***Re: Proč se mluví jen o hormonální... Lenka 9.10.2014 13:38
***Re: Proč se mluví jen o hormonální... Helena 9.10.2014 16:51
*Re: Proč se mluví jen o hormonální ant... Lída+4 8.10.2014 16:1
*Re: Proč se mluví jen o hormonální ant... Šešule 8.10.2014 18:28
*Re: Proč se mluví jen o hormonální ant... Šešule 8.10.2014 18:29
**Re: Proč se mluví jen o hormonální a... katka+synek2007 8.10.2014 20:46
***Re: Proč se mluví jen o hormonální... Helena 9.10.2014 16:47
****Re: Proč se mluví jen o hormonál... Adriana 10.10.2014 0:58
*****Re: Proč se mluví jen o hormon... katka+synek2007 10.10.2014 21:20
******Re: Proč se mluví jen o horm... Líza 11.10.2014 5:44
*******Re: Proč se mluví jen o ho... katka+synek2007 11.10.2014 21:48
********Re: Proč se mluví jen o ... X_X 12.10.2014 15:53
*********Re: Proč se mluví jen ... katka+synek2007 12.10.2014 20:22
********Re: Proč se mluví jen o ... Líza 13.10.2014 15:34
***Re: Proč se mluví jen o hormonální... Šešule 10.10.2014 19:18
****Re: Proč se mluví jen o hormonál... Terka 10.10.2014 20:14
*****Re: Proč se mluví jen o hormon... katka+synek2007 10.10.2014 21:23
Zaplat Bůh za antikoncepci Michaela 12.10.2014 8:16
*Antikoncepce je škodlivá pro každou že... JÁJA 4D 15.10.2014 10:40
Dobrá zkušenost s PPR Gabi, 2 synové 14.10.2014 21:3




Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.