V zahraničí zestárla generace hippies a zastánců volné lásky – a hlásí se o své právo na milování, třeba i v domovech seniorů.
Před několika měsíci tiskem proběhla zpráva o tom, že v jednom dánském domově seniorů sociální pracovnice nejprve umožnila klientům prohlížet si pornočasopisy, později dokonce zorganizovala pro zájemce pravidelné návštěvy sexuálních kouček. Zatímco veřejné mínění zaujímalo k těmto aktivitám rozdílná stanoviska, pracovníci příslušného domova si pochvalovali, že vytvoření podmínek pro uspokojení sexuálních potřeb starých pánů přineslo celkové zlepšení ovzduší v domově – podstatně ubylo hádek mezi klienty, agresivního chování i vzájemného napadání a osočování. Podobné praktiky se velmi zvolna začaly rozšiřovat i v některých dalších skandinávských zařízeních pro seniory, ve jménu genderové rovnosti se začaly hlásit o svá práva také staré dámy – žádaly rovněž možnost individuálních konzultací se sexuálním koučem.
Na první pohled kuriózně znějící zpráva se dostává do jiného světla, když si uvědomíme, že do seniorského věku se v západních zemích dostává generace „květinových dětí“ a zastánců volné lásky z 60. let minulého století – pokud jim tenkrát bylo mezi dvaceti a třiceti, dnes jsou sedmdesátníky. Je tedy vcelku logické, že proti svým vrstevníkům v postsocialistických, ale i v silně katolických zemích Evropy jsou jejich názory na sexualitu méně prudérní a oproštěné od mnohých tabu.
Sexuolog Petr Weiss upozorňuje, že v tuzemském výzkumu sexuálního chování se rovněž ukazuje, že většina populace pociťuje sexuální potřeby i ve starším věku – hovoří o nich 65letí respondenti i ti ještě starší. „V jistém slova smyslu je člověk tvorem sexuálním od narození do smrti,“ konstatuje profesor Weiss.
Byť se naléhavost sexuálního puzení s věkem snižuje (zejména po padesátce, i když se jedná o záležitost ryze individuální), není důvod na sex rezignovat ani ve starším věku. „Mění se i sexuální potence a formy sexuálního stýkání se. U mužů se začínají stále častěji v souvislosti s věkem vyskytovat poruchy erekce. Po šedesátce se s těmito problémy potýkají dvě třetiny z nich,“ upozorňuje odborník, zároveň ovšem dodává, že generace dnešních stárnoucích mužů je v historii lidstva první, která má díky farmaceutickému průmyslu k dispozici účinné přípravky proti erektilní dysfunkci.
Přestože sexuální apetence („chuť na sex“) u mužů i u žen s věkem klesá, průzkumy potvrzují, že lidé, kteří žijí v partnerství, si i po pětašedesátce zachovávají určitou frekvenci milování. „V pokročilejším věku jsou často důležitější než soulož a orgasmus nekoitální formy partnerských sexuálních aktivit – vzájemné něžnosti, intimita, blízkost…“ upozorňuje Petr Weiss.
V problematičtější situaci jsou osaměle žijící senioři, jejichž sexuální touha sice nevyhasla, nicméně partner schází. „Zejména mnohým starším ženám vhodný partner chybí. Nad sedmdesátkou je poměr osamělých žen vůči osamělým mužům 5:1, pro většinu žen tohoto věku není možné najít vhodného partnera v přiměřeném věku a už vůbec ne ve vhodné zdravotní kondici,“ říká sexuolog.
„Zachovalá sexuální potřeba je normální, je ukazatelem dobrého tělesného i duševního zdraví, nicméně nedostupnost partnera sexuální aktivitu omezuje,“ dodává profesor Weiss. Lze ji samozřejmě naplnit i masturbací, jenže v tomto směru mají mnozí z našich seniorů a seniorek psychický blok, dotýkají se významných tabu, která si nesou od mládí: „Ve starší generaci existují předsudky, podle nichž nekoitální aktivity – orální nebo masturbační – nejsou považovány za přirozené. Mnohdy se můžeme setkat s názorem, že vůbec zachovalá sexuální aktivita v tomto věku není v pořádku. Dnešní mladá generace je už méně prudérní, a tak doufám, že až zestárne, bude na sexuální život ve starším věku lépe připravená, bude k němu přistupovat bez předsudků a bude sexuální aktivity považovat za přirozené a normální v každém dospělém věku.“
Strašidelné sny, nuda, obezita, horké sliny, syndrom viny, dna či ischias, klesající IQ, stoupající tlak – za to všechno může podle Joža Ráže „zanedbaný sex“. Alespoň tak to už léta zpívá v jednom ze svých stěžejních hitů slovenská skupina Elán. Profesor Petr Weiss je jako vědec poněkud střízlivější. „Na nedostatek sexu ještě nikdo nikdy nezemřel,“ konstatuje. Existuje (a v historii vždy existovalo) značné množství jedinců, kteří se sexu dobrovolně vzdali, aniž by to mělo negativní dopad na jejich duševní zdraví. Například příslušníci a příslušnice církevních řádů žijící v celibátu.
Na druhé straně ovšem vynucená sexuální abstinence, potlačování a nenaplnění sexuálních potřeb může podle Petra Weisse vést u disponovaných jedinců k úzkostným stavům, depresím, ke kompulzivnímu chování nebo k nejširšímu spektru neurotických projevů. Což ostatně může být případ třeba právě osaměle žijících starších lidí nebo seniorů v různých domech s pečovatelskou službou nebo v pobytových zařízeních. V této souvislosti tedy můžeme rozumět tomu, proč si sociální pracovníci zmíněných skandinávských domovů pro seniory pochvalují, že odtabuizování sexuální tematiky vedlo ke zmírnění psychické tenze klientů a k uvolnění celkové atmosféry v domově.
Další informace naleznete v časopisu Psychologie Dnes.
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: Petr Weiss (1954) Klinický psycholog, sexuolog a psychoterapeut, působí v Sexuologickém ústavu VFN a 1. LF UK, přednáší na FF UK
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.