Nemusí jít přitom o žádné náročné sportovní výkony.
Starším osobám s příznaky deprese pomáhá ke zlepšení psychického stavu cvičení. Potvrdili to autoři rozsáhlé přehledové studie z univerzity ve španělském městě Almería. Vzhledem k tomu, že se deprese u lidí ve vyšším věku ve vyspělých zemích stává velkým zdravotním i sociálním problémem, odborníci usilovně hledají účinný lék s minimem vedlejších účinků.
Výzkumník Daniel Catalan Matamorosa jeho kolegové zpracovali tři rozsáhlé metaanalýzy zahrnující zkoumání 1478 seniorů a zjistili, že u těch kteří pravidelně cvičili, došlo oproti kontrolním skupinám k signifikantnímu zlepšení depresivních příznaků. Žádné negativní vedlejší účinky přitom nebyly zjištěny.
Vzhledem k tomu, že cvičení má mnoho dalších prokázaných zdravotních výhod, neměli bychom ho opomíjet. Podle psychiatra Karla Nešpora by se cvičení a fyzická aktivita obecně měly stát jednou z důležitých intervencí při multidisciplinární léčbě depresivních poruch u osob vyššího věku. Nemusí jít přitom o žádné náročné sportovní výkony, cvičení a pohyb je třeba vždy přizpůsobit fyzickým i mentálním schopnostem a aktuálnímu zdravotnímu stavu. Chůze nebo přiměřené cvičení jógy je přitom podle Karla Nešpora vhodné pro naprostou většinu lidí ve vyšším věku.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.