Černé ovce, bílé vrány aneb po třech letech
Když jsem se pustila do seriálu "jak jsme adoptovali", slibovala jsem pokračování každý týden. Přesto jsem se po šesti pokračováních odmlčela skoro na tři roky :o(
Vysvětlím proč, ovšem na úvod malá rekapitulace pro ty, co neví: coby bezdětný pár jsme v roce 1996 podali žádost o adopci a po čtyřech letech čekání uvízli v podivné přestřelce psychologů a úředníků. Nato nám došla trpělivost a dokázali jsme nemožné: na rozdíl od ostatních jsme si své dítě skutečně vybrali. Dozvěděli jsme se totiž, že v nedalekém kojeneckém ústavu je dítko, které:
Iniciativně jsme se s ním seznámili, podali žádost, prokličkovali legislativou a stali se tátou a mámou ročního Tomáše, který se od svých vrstevníků lišil snad jen tím, že byl po biologických rodičích původem z Mongolska - a právě odtud plynul zoufalý nezájem ostatních. Jejich chyba. Nám z báječného miminka brzy vyrostl kluk jak buk, který nedávno oslavil čtvrté narozeniny. Dort byl vpravdě impozantní - posuďte sami :o)
Jako čerstvá adoptivní mamina, profesí novinářka, jsem samozřejmě záhy začala popisovat své barvité zkušenosti s adopčním řízením, ostatními žadateli, psychology, úředníky a dalšími lidmi, s nimiž jsme se během těch let setkávali, vedena upřímnou snahou prozradit těm, kteří na své vytoužené dítě teprve čekají, co je čeká a na co by se možná měli připravit. Tomáš byl skvělou inspirací: trpělivé, klidné a stále dobře naložené dítě nám ostatní rodiče mohli jen závidět. Dobře jedl, spal i rostl, ve čtrnácti měsících začal chodit (dvanáct kilo živé váhy potřebovalo svůj čas) a vcelku hbitě zapadl do naší rodinné smečky lidí a zvířat. Rána do vazu přišla nejen nečekaně, ale hlavně z míst, odkud jsem ji nečekala: od mých vlastních rodičů.
Jak vysvětlit něco, co se vzpírá veškerému chápání? Přijela jsem s Tomem (tehdy mu byl rok a půl a fous) na chalupu k rodičům s tím, že na venkově nám bude hej - na tři, možná čtyři týdny. Idyla skončila po třech dnech (!). Spouštěcím momentem byla naprostá pitomost, nicméně po ní následoval tříhodinový noční řev, kdy na mne otec s matkou vykřičeli veškerou svou nenávist a vztek, prošpikovaný vulgarismy nejhrubšího zrna.
Nedávno jsem komusi řekla, že můj vztah s rodiči připomíná trestní zákoník založený v den mého narození, do něhož s lety jen přibývaly další a další stránky. Ti dva (jinak lékařka a inženýr, tedy lidé vzdělaní, civilizovaní a kultivovaní) mi předvedli příšerné noční divadlo, jímž se můj trestní spis navždy uzavřel. Vedle perel typu "jseš úplně jiná než my" a že bych se měla učit děti vychovávat od své tehdy svobodné a bezdětné sestry, protože ta "na to vystudovala školu" (pedagogiku, jak jinak :o))) jsem se dozvěděla, že jsem například odjakživa byla černou ovcí rodiny. Tomáše jsem adoptovala jen proto, že jsem odjakživa byla exhibicionistka a tím, co jsem JIM udělala, jsem to jenom znovu potvrdila. Jsem idiot, ostatně stejně jako můj muž, který mě v té zhovadilosti podporoval. Jim dělám jenom ostudu, protože své dítě drze vodím po náměstí a ulicích malého městečka a všem na potkání vykládám, že je adoptovaný a navíc původem Mongol. Kdo je na to podle mého slepičího mozku zvědavý? (Dodnes každý, koho potkáme :o) Už nikdy, ječel otec, nechceme slyšet slovo adopce, kojeňák a Mongol! Ještě jednou o něm řekneš, že je adoptovaný a vyrazím tě z baráku! Ty to dítě nenávidíš! …a další a další šílenosti, které si už po třech letech nepamatuju. Bohužel nebo naštěstí?
Byla jsem zraněná, nevýslovně nešťastná a jako máma najednou znovu absolutně nejistá - opravdu jsem tak nemožná? Dělám to správně nebo ne? Ubližuju synovi nebo ne, když otevřeně mluvím o jeho původu a minulosti? Co dělám špatně? Co jsem svým rodičům udělala? Proč jim vadíme? Tisíce odpovědí - a všechny špatně. Jsem k ničemu.
Tři roky trvalo, než jsem se oklepala z nejhoršího. Otec a matka se chovají jako nasupená božstva, která nešetří urážkami a mluví se mnou jen v nezbytně nutných případech (…pochopitelně se snažím, aby jich bylo co nejméně…). S Tomem jednají sice mírně odtažitě, leč vlídně; jakmile jim však zmizí z očí, okamžitě na něj zapomenou. Jistě, mohla bych je omlouvat - stárnou a svůj život sešněrovali spoustou nesmyslných pravidel, v nichž se nikdo - občas včetně jich samotných - nevyzná, čili je velmi snadné je porušit (zejména když jsou vám dva, tři nebo čtyři roky; oni jsou samozřejmě neomylní, chybují zásadně jen ti druzí). Jenže proč bych to dělala - po tom všem? NIKDY jim neodpustím to, že nám zkazili první společné léto a že zaútočili v době, kdy je každá máma s mládětem hájená.
Nicméně celá tahle věc má happyend: mám báječného muže a báječného syna. Poděkovat bych měla i několika přítelkyním a zejména psycholožce, která mě z louže tahala zpátky pod okap :o) a která v závěru našich sezení prohodila, že ať už to dopadne jakkoliv, pro ni je z toho všeho nejcennější zjištění, že své dítě miluju.
Jako každý jiný rodič, chtělo by se říci - s výjimkou těch mých. Tím, že mě postavili před rozhodnutí "buď my - anebo tvoje dítě" prohráli na celé čáře.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.