Když se mi v porodnici spustila laktace, měla jsem takové přebytky, že bych uživila menší kojenecké oddělení.
Říkali mi, ať si s tím nedělám starosti. Někdo má mlíčka míň, někdo víc a za čas se to upraví. Neupravilo se. Devět měsíců jsem zápasila s přebytky a odstavení byl velký problém.
Když jsem na dané téma hledala informace, narazila jsem většinou na to, jak řešit nedostatek mléka. O přebytcích nikdo nepsal nebo jsem špatně hledala. Na první pohled to vypadá, že je výhodné mít mléka víc. Lepší než málo, aspoň nehrozí nějaká laktační krize. Kupodivu ale příliš velká tvorba mléka přináší dost problémů:
Rozhodla jsem se, že se ze svých chyb poučím a u druhého miminka už nebudu svůj volný čas trávit odsáváním a vyvařováním. A podařilo se. Jak?
V prvé řadě je třeba pečlivě zvolit, jak se zbavit přebytků. Velmi se přimlouvám za ruční odstříkávání oproti odsávání odsávačkou. Ruční odstříkávání lépe napodobuje pohyby dítěte, a tak uvolní prso přirozeněji než odsávačka. Při současné jemné masáži lépe předchází retenci a zánětu, protože se uvolní ta místa, která jsou problematická.
Také je lepší odstříkávat/odsávat častěji a méně, než jednou hodně. Odsáváním i odstříkáváním se zpětně podpoří laktace, takže je třeba odstranit opravdu jen to mléko, které se dlouhodobě hromadí a působí napětí v prsu. Odsávačkou to jde rychleji, a tak to svádí odsát víc, než je potřeba. Skládání a čištění odsávačky také pro mě představovalo trochu časovou a psychologickou bariéru, což také vedlo k tomu, že jsem odsávala víc a méně často.
Odstříkávání má také výhodu pro dítě. Když před kojením zjistím, že mám mléka moc, odstříkáváním nevznikne ten typický otok, který se udělá při odsávání odsávačkou, a dítě se pak lépe přisává.
V druhé řadě přicházejí na pomoc bylinky. Až překvapivě účinně snižují laktaci čaje ze šalvěje a/nebo máty. Je ale potřeba si dát pozor, aby se laktace neutlumila příliš. I když se zpočátku zdá, že se tvorba mléka snížila jen málo, po jednom až dvou dnech pravidelného pití šalvějového a/nebo mátového čaje může překvapit velmi silné snížení tvorby mléka. Z osobní zkušenosti bych doporučila jeden šálek denně při mírném dlouhodobém přebytku a počkat 1 až 2 dny, co to s celkovou bilancí nabídky a poptávky udělá. Teprve pak případně zvýšit dávku.
Vím, že nemám zrovna dobrý talent něco uceleně sepsat, ale chtěla jsem dát dohromady své strastiplně nabyté zkušenosti. Potěšilo by mě, kdyby nějaké mamince pomohly.
Přeji všem hodně úspěchů!
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.