Ve věku od šesti do dvanácti měsíců si dítě oblíbí jeden předmět, ke kterému si vytváří silnou citovou vazbu.
Jedná se nejčastěji o měkký předmět, který mělo dítě často v dosahu. Bývá to obvykle předmět spojený s postýlkou: plena, kterou dáváme dítěti pod hlavu, prostěradlo, přikrývka, kapesník, plyšové zvířátko. Stává se však, že dítě přilne k mnohem nezvyklejšímu předmětu, například k vlněným dupačkám, spacímu pytli, kojenecké láhvi apod. Stává se také, že se k předmětu váže určitý pohyb – cupování vlněného oblečení, ohmatávání prostěradla, tření nosu kapesníkem apod. Na předmětu vlastně nezáleží – zvolí si ho a vynutí samo dítě. Ať je snadno udržovatelný, nebo se nedá prát, krásný nebo ošklivý, stejně skončí špinavý, rozcupovaný, ale nepostradatelný a nekonečně milovaný. Psychologové ho nazývají přechodový objekt.
Pro dítě ne. Vždy si ho zvolí dobře. Pro matku bude dobrý takový předmět, který existuje v několika exemplářích, není příliš objemný a může se prát v pračce.
Volba dítěte se řídí dost záhadnými pravidly. Ze všech předmětů, které mu naplňují postýlku, si oblíbí zvláště jeden. Rodiče o tom většinou nevědí a pochopí to až ve chvíli, kdy dítě bez předmětu nechce nikam jít. Lze jen konstatovat, že hlavní úlohu při zvolení toho či onoho předmětu hraje bezpochyby čich a hmat.
Souvisí to se separační úzkostí, která je v tomto veku normální. Milovaný předmět plní funkci pojistky proti této úzkosti. Dítě si ho nachází mezi šestým a dvanáctým měsícem a jeho náklonnost potrvá tři až šest let.
Zřejmě ne. Děti, které si vášnivě cucají palec nebo dudlík, se tak často k přechodovému objektu neuchylují. Když však pátráme důkladněji, často objevíme něco velmi nenápadného, třeba nějaké gesto, které slouží jako přechodový objekt. Nevíme, proč některé děti (je jich velmi málo) žádný přechodový objekt nemají. Jisté je, že nikdo nikdy nezjistil zřetelné rozdíly v celkovém a psychologickém vývoji mezi těmito dětmi a těmi, které s sebou celá léta tahají starého opelichaného medvídka.
Odborníci to nedoporučují, pokud je vazba na něj silná. Rodiče by neměli zasahovat do vztahu, který si dítě vytvořilo, protože ho potřebuje. Tato etapa zaujímá v jeho vývoji významné místo. Mazlíčka bychom neměli prát bez svolení dítěte, nejlépe je obstarat si ještě jednoho úplně stejného a dát mu ho. I když dítě s mazlíčkem zachází špatně, trhá ho nebo bije, neměli bychom zasahovat. Některé děti příliš věrné nejsou, jiné si uchovají stejného mazlíčka celá léta. Rodiče mohou jen čekat, až se od něj dítě samo odpoutá. Mezitím musí dávat bedlivý pozor, aby se mazlíček nikde nezapomněl nebo neztratil – nastalo by hotové drama a dítě by bez něj těžko usínalo.
Podle knihy Anne Bacus: První rok vašeho dítěte, vydal Portál.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.