Tento článek je pro všechny, kteří se chystají koupit byt, nebo byt už koupili a chystají se přestěhovat do „krásného bydlení v zeleni“ v Říčanech u Prahy.
Inzeráty developerských firem, které ve městě staví a prodávají byty, hovoří moc a moc hezky o krásném bydlení v lokalitě blízko u Prahy, ale když se zeptáte místních lidí, tak všechno tady tak růžové není.
Doprava do Prahy – dle inzercí všech firem je to půl hoďka do centra???? Ale to musíte pátrat, jakým způsobem se do centra dostanete za půl hodinky. Možná maximálně vlakem, ale na nádraží se z okrajovějších míst města dostanete za dvacet minut svižné chůze. Autobusy ve špičkách stojí v kolonách a jsou přeplněné. Další, a myslím, že podstatnější problém, kvůli kterému toto píšu, je s přijetím dětí do školky.
Školek je zde akutní nedostatek, další nové se do budoucna stavět nebudou. Když přišel jeden mecenáš do města s tím, že pokud město poskytne pozemek zdarma, že postaví školku Waldorfského typu a „školkovné“ se bude pohybovat na úrovni státních školek, město mu vzkázalo, že když chce být mecenášem, tak se vším všudy a ať si pozemek koupí. To jen na úvod. V Říčanech jsou rovněž soukromé školky, ale to k cifře za eventuelní hypotéku, kterou si vezmete, připočtěte 15 tisíc na školku – to dnes má málo kdo.
A ke konkrétním případům.
Já jsem chodila do práce od synových dvou a půl let. Hlídání jsme zvládli částečně díky paní na hlídání a díky babičkám, počítala jsem, že od třech let už to nebude problém, protože půjde syn do školky. Stalo se, co se stalo a já už v době zápisu – v dubnu – věděla, že jsem znovu těhotná a podle všech okolo jsem to hloupě, ale pravdivě, uvedla do přihlášky do školky, že jsem sice v zaměstnání, ale od října budu opět na MD. Samozřejmostí bylo, že syna do školky nevzali, já jsem si říkala, alespoň synovi vynahradím ten rok strávený s babičkami a budu se mu zase věnovat sama. Taky jsem si myslela, že ten další rok do školky určitě půjde, bude mu přeci už čtyři a půl. Myslela jsem si ale špatně. Syna opět do školky nevzali, chápu sice, že přednost mají děti, jejichž rodiče jdou do zaměstnání, ale na druhou stranu, myslím, že dítě v tomto věku už potřebuje kolektiv jako sůl. Když chodíme ven, tak jsou všichni vrstevníci už ve školkách – světe div se, vzali je do školek, i když maminky jsou doma s druhým dítkem, my jsme nějaká výjimka. A tak trávíme dny s mladšími dětmi a náš drahoušek se jen vzteká, když potkáme děti se školkou na procházce a on tam vidí svoje kamarády, jak jdou za ruku a mávají na něj a jaksi mu nedokážu vysvětlit, proč on nemůže jít s nimi. Při rozhovoru s ředitelkou jedné z mateřských škol mi bylo řečeno, že takových případů, kdy maminky nahlásí dítě do školky a uvedou, že jdou do práce a ve finále přijedou v září buď už s kočárkem, nebo s velkým bříškem, je hodně. V našem případě platím za svou „hloupost“ v podobě pravdomluvnosti.
Další případ, o poznání horší. Kamarádka, která už ve školce starší dcerku má, přihlásila do školky syna, kterému byli tři roky s tím, že od října se potřebuje vrátit do práce (to bude malému tři a půl a zaměstnavatel jí podrží místo i těch tři a půl roku). Jejího syna taky nevzali, kamarádka tak řeší problém, zda zkusit nějakou soukromou školku a tak chodit do práce zadarmo, protože celý příjem by pokryl akorát školku a nebo zůstat ještě do čtyř a půl roku doma a tím pádem přijít o zaměstnání, protože zaměstnavatel už čekat nebude.
Jedno z řešení, pořídit si další dítě??? Zajímavý fígl, nejspíše záměr politiků, jak zvýšit porodnost.
Nedostatek školek asi není problémem jen v našem městě. Chtěla jsem jen poukázat na to, že někde bude asi chyba. Zejména v menších městech okolo Prahy, kam se ve velkém stěhují zejména mladí, kteří buď mají, nebo se chystají založit rodinu. Určitě stojí za to zjistit si, jak to vlastně s tou občanskou vybaveností opravdu je v tom místě, kam se chystáte přestěhovat.
Takže pořekadlo "Dvakrát měř a jednou řež" nabylo dalšího významu.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.