Podle amerických psychologů si děti umějí velmi dobře vybrat vhodnou stravu. Rozhodnout se, co jíst a kolik je starost vašich dětí, doporučuje psychoterapeutka Ellyn Satterová. Úkolem rodičů je regulovat, jaká jídla se vaří a co je v ledničce.
„Rodiče jsou zodpovědní za to, co je na stole, děti pak za to, co a kolik toho snědí,“ říká Satterová, autorka uznávaného průvodce Jak přimět dítě, aby jedlo … ale ne příliš v příloze týdeníku News week. Její slova korespondují i s desetiletými výzkumy Leanna Bircha z Pennsylvanské státní univerzity. V jedné ze studií si děti měly možnost vybrat mezi nízkotučnými a smetanovými jogurty po několika dnech děti samy střídaly oba druhy tak, že v průměru přijímaly stejné množství kalorií každý den.
Na druhé straně dětské regulační mechanismy nedokáží často rozpoznat přínos nových druhů jídel, především zeleniny a ovoce. I když ale lékaři u dětí od tří let doporučují omezovat příjem tuků, jíst zeleninu či ovoce pětkrát denně a nezapomínat na mléko a obilniny, šéf dětské kliniky v Yale-New Havenu William Tamborlane soudí, že není žádná pohroma, když děti žádné diety nedodržují. „Podívejte se na zeleninu, je to zdroj vlákniny, vitaminů a minerálů. To všechno mohou děti získat i v jiné stravě. Hlavní je nedělat z toho problém, nenutit děti do jídla.“ Důležitější než „optimální dieta“ je umožnit dětem zažít společné stolování i to, aby mohly jíst, když mají hlad, a přestat, když jsou syté. Právě v těchto okamžicích se vytvářejí zdravé stravovací návyky na celý život.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.