Upatlané dlažičky v koupelně, nekonečný rachot a křik z dětského pokoje a kreslená pohádka, jejíž dialogy zvládnete už i pozpátku.
Upatlané dlažičky v koupelně, nekonečný rachot a křik z dětského pokoje a kreslená pohádka, jejíž dialogy zvládnete už i pozpátku. Pokud máte tyto scény v živé paměti, anebo na ně už jen s nostalgií vzpomínáte, znamená to, že jste tím správným rodičem, který dává, nebo dával, svým dětem přesně tolik lásky, pozornosti a trpělivosti kolik si zasloužily. A právě proto, že víte, jak nenahraditelný je úsměv malé princezny nebo plamínky v očích "velkého" rošťáka, už vás párkrát napadlo, jaké by to bylo vzít si k sobě do rodiny dítě, které přivedl na svět někdo jiný, ale sám se o něj nedokázal postarat.
Dětí, které právě teď prožívají své dětství v ústavech je víc než jedenáct tisíc, ne všechny jsou právně volné pro adopci, a tak jedinou možností, jak se dostat do náhradní rodiny, je pro ně tzv. pěstounská péče. Pěstounem se může stát pár, ale i jednotlivec, který už za sebou má určité rodičovské zkušenosti. Pěstounství tak není vhodné pro páry, které nemohou mít vlastního potomka a rádi by pouze uspíšily čekání na dítě, které chtějí přijmout za vlastní. Dětí, které jsou umisťovány do pěstounské péče, se totiž jejich biologičtí rodiče nezřekli, jen se o ně na kratší, či delší dobu nejsou z nejrůznějších důvodů schopni postarat. Motivací valné většiny pěstounů je tak skutečnost, že chtějí nabídnout pomocnou ruku, místo u stolu i ve svém srdci a rozhodnou se být doprovodem dítěti na jeho cestě do dospělosti.
Pěstounská péče a děti, které do ní přicházejí, mají samozřejmě svá specifika. Jsou to děti, které prošly těžkými životními situacemi, které narušily jejich důvěru ve svět a v lidi kolem, i přesto ale touží mít někoho jen pro sebe. Hledají člověka, který jim poskytne dostatek péče a pozornosti a dokáže je bez předsudků provést složitým obdobím dospívání. Mnoho lidí se rozhodne stát se pěstouny ve chvíli, kdy jejich vlastní děti dospějí a opustí rodinné hnízdo. Takoví lidé jsou pak ideálními adepty na pěstouny právě proto, že již mají bohaté zkušenosti s výchovou vlastních dětí. Pěstounství je však otevřené komukoliv, kdo cítí dostatek sil, energie i zkušeností. Pěstounská péče je navíc finančně podporována státem, a to tzv. dávkami pěstounské péče. Péči pěstounům o svěřené dítě usnadňuje i nárok na doprovodné služby, kam patří například poradenství, nebo odlehčovací služby, což znamená zastoupení pěstouna v péči o dítě tak, aby měl čas na vlastní odpočinek a regeneraci sil.
Pokud ve vás předchozí řádky vzbudily alespoň drobný plamínek zvědavosti, a rádi byste se o pěstounské péči dozvěděli víc, zkuste navštívit některé webové stránky, které se tomuto tématu věnují podrobně. Doporučujeme například stránku www.hledamerodice.cz, kde si zájemci o pěstounství mohou zdarma stáhnout příručku, která jim poskytne základní informace o této formě náhradní rodinné péče. Můžete také zavolat na bezplatnou infolinku 800 888 245 a promluvit si přímo s odborníky na pěstounství, kteří vám rádi zodpovědí všechny otázky, které se vám právě teď honí hlavou.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.