Rozchod s milovanou osobou můžeme prožívat jako hluboké zklamání, frustraci až beznaděj.
Rozchod s milovanou osobou můžeme prožívat jako hluboké zklamání, frustraci až beznaděj. Psychická bolest způsobená rozchodem se odráží i na těle.
„Projevuje se podobně jako jiné stresové situace - bušením srdce, nespavostí, úzkostí, pocením, nechutenstvím apod.,“ vysvětluje kardiolog Jan Horák z pražské VFN.
Syndrom zlomeného srdce opravdu existuje, kardiologové dokonce znají i vzácné srdeční onemocnění, jehož spouštěčem může být duševní bolest. Nazývá se tako-tsubo. Exoticky znějící název dostalo onemocnění podle japonské nádoby na lov chobotnic, jejímuž tvaru se při svém stahování nápadně podobá levá srdeční komora pacientů.
„Dosti často jejímu vzniku předchází právě výrazný emoční stres a může vést až k úmrtí žalem, které se často objevuje v romantické literatuře a projeví se relativně krátce po nějaké tragické události,“ vysvětluje kardiolog. Navenek se projevuje velmi podobně jako známý infarkt myokardu. Většina z nás naštěstí po rozchodu žalem neumírá, takže dokážeme využít sil nejlepšího léku, kterým je v případě zlomeného srdce čas. Neměli bychom zůstávat sami, ale naopak se obklopit lidmi, které máme rádi, nadále se věnovat věcem, které nás bavily, a nebránit se novým bodům zájmu.
Ten, kdo přesto ze své situace nevidí východisko, by měl rozhodně navštívit terapeuta, aby jeho problémy nepřerostly v závažnější somatické psychické onemocnění (například - žaludeční vředy a deprese).
(Zdroj: Letyer.com)
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.