12.2.2010 23:51:45 Vážný
Re: Americká škola
Taky jsem chvilku učil v podobných podmínkách a rychle toho nechal: Děti v té slabší půlce prostě jasně říkali, že oni jsou ti blbci a že tedy nic dělat, ani poslouchat nebudou. A basta.
Ten americký model je jiný v tom, že děti vlastně jsou ve třídách nikoli jako v kolektivu, ale v určité prostupné sociální skupině. Vidí, že ti chytří mají výhody a oni "utrpení" a tak apsoň někteří se chtějí dostat mezi ty chytré. V Čechách by ekvivalentem bylo, pokud by třeba v té slabší třídě dával učitel každou hodinu drsné písemky, zrušila se jim HV a VV a místo to měli nějaký protivný nácvik psaní, čtení apod.
Jenže to odpovídá americké mentalitě, na jednu sranu pomoz si sám, a na druhou stranu jako velký národ musíme všichni dělat spousti věcí podle společných pravidel, jinak by byla anarchie o to větší, že jsou velcí. Po několika návštěvách tam mi došlo, že jsou v něčem dost podobní Rusákům. Takže myslím, že třeba škola předepisuje rodičům jak mají mít děti postavený časový plán, minimálně kolik a v jaké struktuře se mají děti doma učit a jak mají na to rodiče dohlédnout, protože oni přece (blbí rodiče) musí být vedení (profesionály pedagogy) jak mají vést dítě k jeho blahu.... Z toho plyne, že míra vnitřní svobody (a to hlavně té co si sami povolí lidé) je o dost menší... Jsou policies - pravidla a o těch se nediskutuje... Befehl und Gesetz v Německu je obdoba, ale Němci jsou nám daleko blíže, protože dokáží být kverulanty trochu jako my... Američan problém začne řešit, místo aby vás politoval....
Odpovědět