Proč jsou děti v ústavech tak dlouho????
Nejsem odborník a ani znalec zákonů, jsem poručník malé holčičky.
Jen pár poznámek k tématu.
Ze své dost otřesné zkušenosti vím, že na umístění dítěte do NRP žádný soud nespěchá. Pokud vím, tak u nás neexistuje časové omezení pobytu dítěte v ústavní péči a ani časově přesné omezení soudních průtahů. Nás naše úžasné zákony připravily o 10 měsíců společného života.
Co se týká dětí v ústavní péči, tak z mého pohledu, tohle není pro naše zákonodárce dostatečně mediálně vděčné téma, takže se nic měnit nebude. Děti v ústavní péči nemohou stávkovat a ani podepisovat petice.
Je mi to líto, ale jsem přesvědčená, že náhradní rodiče prochází nepřiměřenou zátěží než je jim dovoleno se zajímat o dítě. Naprosto nechápu, proč je stále nutný posudek zaměstnavatele. V dnešní době to znamená pro zaměstnavatele ztrátu kvalifikované pracovní síly. Pro mě to znamenalo se obrátit na odborovou centrálu a hájit svoje právo na to být matkou na rodičovské dovolené.
Zjistila jsem, že jako jednotlivec nic nezmůžu, prostě pro zákonodárce je podstatný pouze názor nějaké organizované skupiny občanů.
Je mi líto, že je to tak, ale pokud se podstatně nezmění zákony, tak děti nemají šanci na náhradní rodiče, tedy na rychlé umístění do rodiny.
Ještě jedna otázka: Proč rodiče, kterým je na základě rozhodnutí úřadů umístěno dítě do ústavní výchovy nemusí před jeho návratem do rodiny projít alespoň stejným testováním jako náhradní rodiče. Upřímně řečeno cítím se tímto dvojím metrem diskriminovaná a i "trestaná státem" za to že se mi nepodařilo porodit své dítě. Myslím, že by znalecký posudek z oboru psychologie není až tak vysoká cena za bezpečí dítěte.
Zdravím Rebekah
Odpovědět