Představa, že byste se nakazili hloupostí podobně jako rýmou, je sice trochu přitažená za vlasy - ale možná zas ne tak moc.
Zhoršené kognitivní schopnosti (paměť, prostorovou orientaci, pomalejší zpracovávání vizuálních vjemů), které se při testování duševně zdravých dobrovolníků prokázalo u 40 z 90 osob, totiž provázel i ohromující nález přítomnosti chlorovirů ve vzorcích výtěru z krku.
Podle virologa Jamese Van Ettena se chloroviry běžně vyskytují u řas v jezerech a rybnících (sám je tam před třiceti lety pomáhal objevit). Přenos chlorovirů do jiného prostředí a na tak odlišné organismy je pro vědce překvapením i záhadou. Hypotéza, že by se do dutiny ústní a hltanu mohly dostat při koupání v přírodě, padla, protože mnozí z testovaných do rybníků ani jezer plavat nechodí. Vliv na poznávací schopnosti není sice výrazný, ale je měřitelný - a pokus, který provedli vědci z University of Nebraska potvrdil, že tento chlorovirus ATCV-1 (Acanthocystis turfacea chlorella virus 1) způsobil podobné změny u laboratorních myší, které jím byly infikovány. Také nakaženým myším se zhoršila paměť a orientace v bludišti.
Nakonec se ukázalo, že virus ATCV-1 u myší mění expresi genů v hipokampu, který hraje velkou roli v krátkodobé paměti a při prostorové orientaci. Obrovité chloroviry zelených řas se 400 geny v genomu v lidském krku nikdo nečekal. Podle Van Ettena je možná právě velikost těchto virů důvodem, proč unikaly pozornosti badatelů. Vědci obvykle pátrají po virech a bakteriích v lidském těle pomocí filtrů a postupů, které počítají s určitou velikostí, resp. „malostí“ virových částic. Mikroorganismy v našem těle mají zřejmě na naše schopnosti větší vliv, než jsme dosud předpokládali, soudí Van Etten - a zdaleka ne všechny máme zmapovány.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.