Hysteroskopie je již i v ČR možná v ambulantním režimu.
Hysteroskopie – metoda umožňující prohlédnout děložní dutinu a cíleně provést léčebný zákrok – je již i v ČR možná v ambulantním režimu. Bez narkózy umíme odebrat vzorky tkáně, ale také rozrušit drobné srůsty či odstranit rezidua po porodu či potratu. Metoda je velmi šetrná, téměř bezbolestná, časově nenáročná (zákrok trvá zhruba 15 minut) a bez vedlejších nežádoucích účinků. Navíc je plně hrazena všemi zdravotními pojišťovnami.
Nejvíce žen podstupuje hysteroskopii zejména v období kolem přechodu. Nejčastějším důvodem bývá abnormální krvácení nebo abnormální gynekologický nález zjištěný lékařem při ultrazvukovém vyšetření. V obecném povědomí jsou tyto výkony spíše známy jako "abraze", "kyretáž" nebo slangově "vyčištění dělohy". Až doposud bylo nutno spojit tento zákrok s hospitalizací v nemocnici a s nutností narkózy. U ambulantní hysteroskopie toto odpadá. Díky kameře jsme schopni včas odhalit i minimální změny či nežádoucí odchylky, cíleně odebrat vzorky, případně okamžitě odstranit výrůstky - polypy či drobné myomy.
Ambulantní hysteroskopie je také velmi vhodná pro léčbu neplodnosti danou děložními srůsty. Příčinou neplodnosti či opakovaného potrácení je totiž v 10 % případů děložní faktor, který právě hysteroskopie umí odhalit. Proto by ji v případě podezření na tento důvod měla podstoupit každá žena, a to ještě před prvním cyklem umělého oplodnění. My ji provedeme bez narkózy a v čase, který si zvolí sama pacientka. Zhruba u třetiny žen jsme schopni nejenom identifikovat příčinu sterility, ale hned ji i ambulantně odstranit.
Ambulantní způsob hysteroskopie je také ideální pro kojící matky, které mají po šestinedělí problémy se špiněním a je potřeba jim dělohu vyčistit. Dosud bylo nutné je minimálně na den hospitalizovat a dítě od matky odpoutat. V ambulantním režimu je pacientka během půl hodiny hotová a může se vrátit ke svému dítěti.
Díky operačním nástrojům, které jsou tenčí než při zavádění nitroděložního tělíska, není při zákroku zpravidla nutné žádné umrtvení. Pro většinu žen je bezbolestný. Pokud některé pacientky hovoří o diskomfortu, přirovnávají jej v naprosté většině případů maximálně k bolestivé menstruaci. Zákrok je plně hrazen všemi českými zdravotními pojišťovnami.
Zatímco ve světě má tato metoda již třicetiletou tradici, u nás ji zatím nabízí zhruba pět gynekologických pracovišť. Přitom se domnívám, že minimálně 70–80 % hysteroskopických výkonů by mohlo být přesunuto do ambulantního režimu. Více informací o metodě a jejích možnostech najdete na specializovaném serveru www.ambulantnihysteroskopie.cz
MUDr. Petr Kovář
Gynekolog a vedoucí lékař zdravotnických zařízení Gynprenatal a Gynenatal, která poskytují komplexní ambulantní gynekologickou a prenatální péči. Je realizátorem pilotního projektu pracoviště ambulantní hysteroskopie v České republice. Od roku 1995 se věnuje kromě lékařské praxe také publikační, lektorské a pedagogické činnosti. Je autorem knih Sexuální agrese, Antikoncepční otazníky a řady odborných i popularizačních statí, věnovaných především plánovanému rodičovství a reprodukční medicíně. Je odborným garantem projektu celorepublikové koncepce sexuální osvěty a výchovy pro základní a střední školy. Ročně se jeho přednášek účastní několik desítek tisíc studentů.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.