Ženám, které spolu delší dobu bydlí, se postupně sladí menstruace - to je obecně známé a přijímané tvrzení.
Ženám, které spolu delší dobu bydlí, se postupně sladí menstruace - to je obecně známé a přijímané tvrzení, které se zřejmě traduje již od počátku 70. let, kdy ho jako výsledek výzkumu publikovala americká psycholožka Martha McClintock.
Z pozorování 35 studentek žijících ve sdílených pokojích na kolejích uzavřela, že průměrný počet dní mezi začátkem jejich menstruačních cyklů se z původních 8-9 dnů redukoval na konci přibližně roční studie již jen na dnů pět. Jenže výsledky dalších obdobných výzkumů mnohem častěji ukazovaly, že k synchronizaci menstruací nedochází, a jejich autoři se snažili vysvětlit, v čem mohla McClintock udělat v původním výzkumu chybu.
Poukázali například na to, že pokud se změny v menstruačních cyklech opravdu objeví, může jít pouze o přirozené nepravidelnosti, které se u žen často projevují, a to v důsledku nadměrného stresu, nemoci nebo jako nechtěný efekt hubnutí.
Ač bychom tedy asi měli nechat padnout jednu psychologickou „pravdu“, můžeme spolu s autorkou článku na Guardianu Luisou Dillner uzavřít celou věc pozitivně - „jste strážkyněmi svého menstruačního cyklu, který nemůže ovlivňovat ani vaše nejbližší kamarádka“.
Další informace naleznete v tištěné verzi časopisu Psychologie Dnes.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.