… tolikrát jsi člověkem. Nedávný psychologický experiment prověřil, že toto staré české přísloví platí.
Přinejmenším v tom smyslu, že znalost cizího jazyka, a to i pasivní a povrchní, skutečně pootevírá perspektivu pohledu z pozice druhého člověka. Jako bychom mohli být, třeba jen na chvilku, zároveň i někým jiným. Experiment psychologů z Chicagské univerzity se zaměřil na 4 až 6leté děti s různými jazykovými schopnostmi. Děti měly za úkol vybrat z poličky s různě velikými autíčky to nejmenší, které spolu s nimi vidí i dospělý experimentátor. Vtip byl v tom, že z pohledu dospělého bylo vidět jen velké a střední auto, zatímco z pohledu dítěte byla vidět autíčka tři – velké, střední a malinké. To malinké auto bylo z úhlu experimentátora zakryté výplní poličky.
Ukázalo se, že bilingvální děti (ty, které kromě angličtiny mluvily i jiným jazykem) byly ve splnění úkolu daleko úspěšnější (odpověděly správně ve třech čtvrtinách pokusů) než děti monolingvální, které uspěly jen v polovině případů. Mnohem víc je totiž upoutávalo a rozptylovalo to malinké autíčko, které mohly vidět jenom ony. Pokusu se účastnila ještě třetí skupina dětí, které sice cizím jazykem aktivně nemluvily, ale bývaly mu často vystaveny, aniž by ho zvládly. Překvapivé bylo, že tyto děti úkol plnily stejně dobře jako děti bilingvální, i když v jiných kognitivních testech tak dobré nebyly. Jako by je ze zajetí egocentrické perspektivy vysvobozovalo už to, že byly cizímu jazyku vystaveny.
Co tedy naznačují výsledky pokusu? Minimálně to, že by raná expozice cizím jazykům mohla lidem usnadnit vzájemnou komunikaci.
Zdroj: The Exposure Advantage: Early Exposure to a Multilingual Environment Promotes Eff ective Communication. Psychological Science č. 7, roč. 26.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.