tisk-hlavicka

Nové formy komunikace a partnerský konflikt

V poslední době jsme se několikrát setkali s odhalením nevěry přečtením textové zprávy (SMS) nepovolanýma očima.

Mezi pravdy předané těm, z nichž „vojna udělala chlapa“, patří tvrzení „bez spojení není velení“. Bez spojení je ovšem obtížné realizovat i jakýkoliv jiný vztah, včetně vztahu mimomanželského. Navíc sám akt spojení obsahuje určitá rizika právě pro onen vztah.

Frekvence písemné komunikace mezi blízkými lidmi upadá. S dopisy coby doličnými předměty nevěr se v poradenské praxi aktuálně prakticky nesetkáváme. Někteří lidé ovšem korespondenci archivují po léta, ba i desetiletí. Stává se pak, že pozůstalí nacházejí v úkrytech psacího stolu či v knihovně místo hledaných pokladů a závěti zažloutlé písemnosti. Ty naznačují, že drazí zesnulí v dobách, kdy zdánlivě veškeré úsilí věnovali rodině a budování komunismu, nebo naopak boji proti němu, nacházeli úlevu i pochopení v nelegální náruči. Odezva ze strany pozůstalých bývá nezřídka až hysterická. Hodnota daných zjištění je jen historická. Pozůstalí by měli ctít Murphyho matriomoniologický zákon: „Alespoň o mrtvých (partnerech) jen dobře“.

Ještě poměrně nedávno se objevovaly ve schránkách pohlednice s infantilně eroticky odbržděným textem. Jejich poslání nebývá ani tak v namátkou „srdečném pozdravu vášnivému Ňufíkovi“, jako v pozlobení či dokonce vydráždění legálního protějšku adresáta.

Telefon jako prostředek teroru

Do dynamiky her žárlivých vstupoval v nedávné minulosti poměrně zhusta i klasický telefon. Technicky vzdělaní žárliví kutilové si v případě podezření promptně dokázali zajistit odposlech i záznam hovorů. Úroveň nahrávek však v praxi nebyla obvykle valná. Soudy tyto materiály coby důkaz nepřipouštějí. Soudní znalci si je, obvykle na přání jedné ze stran vyslechnou, leč ovlivněni jimi nebývají. Pokud ovlivněni jsou, nebývá to zdaleka vždy směrem, který si nahrávač přeje.

Opomíjet ovšem nelze telefon coby prostředek teroru. Metoda byla rozvinuta a vyhodnocena jako velmi účinná v bývalé NDR. Tamní tajná policie STASI prokázala, že nepravidelné, leč časté zazvonění telefonu následované pouhým tichým dechem na druhém konci drátu má až překvapivě drtivý dopad na psychickou kondici oběti. Tento „stasi trik“ byl u nás převzat soukromníky a poměrně hojně užíván i jako prostředek nátlaku na mimomanželského partnera i jeho rodinu. Souvisel s larvovanou hysteroidní, leč o to nebezpečnější vlohou volajícího. V otevřené hysteroidní podobě bývaly zaznamenány telefonáty milenek (milenců) úmyslně realizované v době, kdy doma byli i legální partneři jejich miláčků. Příjemci pak situaci zachraňovali fingovanými a naivně zašifrovanými odpověďmi typu: „Pane Horáčku, ty roury složte, hned jak je dovezete. Přijdu do práce o hodinu dřív, abych je přebral…“ Netřeba mít detektivní vlohy k dedukci – pan Horáček, toť krycí jméno pro paní či slečnu X. Záměna pohlaví bývala oblíbeným trikem tam, kde nebylo možno zvolit lakonické odpovědi „ano“, „ne“, „hej“.

V současnosti však pevné linky telefonu ustupují do pozadí. Dlouho již tomu, co nám psychicky zdeptaný klient naposledy vyprávěl: „Včera před půlnocí zvoní telefon, manželka mne budí, že se mnou chce mluvit nějaká paní. Byla to moje přítelkyně. Prý když za ní hned nepřijdu, tak spáchá sebevraždu.“ Lze si přát, aby tento způsob hysterického chování vymizel podobně jako kdysi časté hysterické mosty.

Textové zprávy odhalují nevěry

V poslední době jsme se několikrát setkali s odhalením nevěry přečtením textové zprávy (SMS) nepovolanýma očima. Uvědomíme-li si, jak lidé často hovořívají rozvláčně, je hutnost a přesnost či vypovídací hodnota leckterých esemesek pozoruhodná. Jejich zabezpečení před nepovolanýma očima bývá minimální. V podmínkách zvýšené citlivosti daných žárliveckým podezřením působí nebezpečně i pouhý zvukový signál. Je až překvapující, jak málokdy bývá vypínán.

Jisté problémy může vyvolávat až nadměrná příchylnost k mobilnímu telefonu. Ve workoholicko samčí podobě bývá strážcem umístěným nedaleko lůžka i při hrách intimních. Přerušení oněch her po zazvonění traumatizuje.

V zjemnělé pithiaticko feminijní podobě bývá přístroj užíván podobně jako plyšový medvěd. Iluzi plyšového zvířete podtrhují některé z dostupných obalů výrobku. Majitelé si přístroj berou sebou na lůžko, mazlí se s ním, antropomorfizují jej. Telefon v podobně vyšperkované podobě se stává i jakýmsi symbolem či „zástupcem“ milého volajícího.

Komunikace s legálním partnerem to výrazně ovlivňuje. Na první pohled si zde lze ověřit starou pravdu, že „mimoslovně lze sdělit víc než slovy“. Na druhé straně bývá s patřičnou agresí rozváděno, jak nespravedlivé je, že „mobil (do postele) může a dotyčný ne“. Značným problémem bývají i zde dynamické reakce po zvukovém signálu. Ať již jde o „peřinu přes hlavu“ a hovor v takto vzniklé ne zcela dokonalé zvukové izolaci nebo o vymrštění se z lůžka a úprk do jiné místnosti, vždy to spoluobyvatele ložnice značně vyvádí z míry. Je třeba zdůraznit, že zdaleka ne vždy jsou popsané reakce motivovány mimomanželskými vztahy. Leckdy jde především o fixaci na mobil coby hračku. Je možno hovořit o pithiatických projevech, o osobnostní nezralosti, o různých berneovských hrách, snad i o příznacích citového strádání, suspektně ovšem i o vydírání. Fakticky jde nejčastěji o nevinné klábosení a utvrzování se v tom, co všechno hračka dovede.

Zavirovaná manželství

Manželský poradce současnosti se zřejmě nediví tomu, že nejznámější počítačový virus měl poetický název I love you. Setkává se totiž se zavirováním manželství prostřednictvím nedokonale zabezpečených počítačů s archivovanou elektronickou poštou, s vybíráním schránek s touto poštou nepovolanými i s tím, že na leckteré disketě jsou nahrána a nepovolaným očím následně zpřístupněna důvěrná sdělení, k publikaci nevhodná.

Něco o internetu. O ztrátě zábran, sklonu exhibovat, o větší intimní sdílnosti, o paradoxu být lidem blíž pomocí depersonalizovaných postupů potažmo i o kompenzaci pocitů méněcennosti již bylo napsáno dost. To vše se ovšem nemusí projevovat jen v pobavení na chatu. Uveďme příklad: Pan X se obrátil „na odbornici na internetu“ s otázkou, co dělat. Je ženat, líbí se mu sousedka, která je vdaná a má žárlivého muže. Blíží se den svatého Valentina. Je vhodné dát jí dárek? Odbornice odpověděla: „Jen žádné strachy a do toho, neodvážit se je osudné.“ Inu, kdo umí, ten umí. Sebejistotě a ráznosti odpovědi tazatel neodolal a určitým způsobem ji realizoval. Komunikaci, a to jak rodinnou, tak i sousedskou zmíněná rada ovlivnila velmi výrazně a zdá se, že i na dlouho.

Závěrem moralita. Jedním ze zásadních problémů manželského poradenství je otázka schopnosti poučit se v partnerské sféře. Jinými slovy, zda jsou lidé schopni vyvodit z cizích nebo alespoň svých chyb poučení a v budoucnu se podobnému počínání vyhnout. Opakem je nepoučitelnost a jakési předurčení k chybné volbě. Nové formy komunikace k tomu nabízejí analogii. Na sklonku tisíciletí zkomplikoval práci s počítači vir I love you. Dalo se předpokládat, že dostatečně poučil o rizicích náhodných spouštění neznámých souborů. Za několik měsíců poté se údajně ještě rychleji než zmíněný virus rozšířil identický systém (příloha k e-mailu) nazvaný Anna Kurnikovová. Ruská tenistka onoho jména není první na žebříčku. Z hráček má zřejmě největší sex appeal a proslula i milostnými románky. Poučení z virového vývoje vyznání lásky zřejmě nestačilo. Být čeština světovým jazykem, pak by zřejmě stačil jeden programátor psychopat a klidný rozvoj digitální éry by mohl ohrozit vir: „Za tou naší garáží Franta na mě doráží. Má takový divný chutě, že mě to až zaráží.“ Možné je vše. Jen text nesmí mít víc jak 160 znaků.

Autor je psycholog manželské a rodinné poradny v Brně.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Podobné články


Další od autora PhDr. Novák Tomáš >>


Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.