Listovala jsem deset let starými skripty Angličtiny pro společensko-vědní obory UK a narazila na překvapivý článek, který je podle mne výmluvným důkazem proti předčasnému zavádění umělé výživy u novorozenců, jejichž matka není schopna hned po porodu začít kojit. Možná jste o této události tenkrát slyšeli, ale předpokládám, že většina z nás ještě vozila v kočárku tak leda panenku nebo bratříčka:)
19. září 1985 postihlo Mexico City ničivé zemětřesení při němž zahynulo přibližně 4700 lidí. V průběhu deseti dní po zemětřesení našli záchranáři v troskách nemocnic Juaréz a General 24 živých dětí, všechny až na jedno, byly, ve chvíli kdy katastrofa nastala, novorozenci mladšími jednoho týdne věku. Přestože dvě děti později zemřely a mnoho z nich mělo zlomeniny, poškozené ledviny nebo různé infekce, prokázala se neuvěřitelná výdrž a houževnatost novorozenců. Jak mohlo tolik miminek přežít?
Neonatolog Karl Schulze z Columbia-Presbytarian Medical Center v New Yorku říká, že nejprve děti zřejmě hodně křičely, ale protože jim nikdo neodpovídal, přestaly dělat povyk a začaly šetřit zdroji. Mohly se dostat do hibernačního stavu a vyžít z vlastního tělesného tuku, kterého mají novorozenci hojné zásoby. Podle Schulze by novorozenci měl vystačit vlastní tuk přibližně na měsíc (!), kdyby nejedl. Neonatolog Alfred Krauss z lékařské fakulty Cornell University říká: „Dokud se neupraví produkce mateřského mléka podle potřeby dítěte, je evolučně nezbytné, aby miminka byla schopná přežít nějaký čas sama.“ A to je přesně to, co miminka při zemětřesení udělala. Dina Villanueva García, primářka novorozeneckého oddělení Hospital Infantil de México, uvádí, že tyto děti zhubly o 400 – 600 gramů. Největší hrozbou pro ně byla dehydratace, jak uvádí Schulze a dodává: „ přestože jsou děti lépe hydratované než dospělí, neumí tak dobře hospodařit s vodou, jejich moč je méně koncentrovaná. Právě v tomto ohledu jim nedostatek jídla paradoxně pomohl. Když je tělesný tuk spalován na energii, vedlejším produktem je voda. Pouštní zvířata dokáží vyžít právě ze spalování tělesného tuku. Dále jim pomohl přežít klid, to že nemrhaly silami a nekřičely. U novorozenců předpokládáme křehkost, protože děláme spoustu, dá se říci až rituálních opatření, aby byli čistí, v teple a dobře nakrmení. Nikomu nepřijde na mysl, abychom to přestali dělat, protože nikdo si nedovede představit, že by mohli přežít bez pomoci. Teď víme, že je to jinak.“
Tento experiment zosnovala sama příroda, rozhodně nadále věnujte miminkům maximum péče!
Jde jen o to, abychom dovedly zůstat v klidu, pokud nemáme okamžitě po porodu mléko a sestry kolem krouží s lahví Sunaru. Příroda s tím počítá…
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.