1.12.2004Ze zahraničních materiálů Hana Kocurková140 názorů
Metod odstavení je několik. Tou nejmírnější je nenásilné, láskyplné, pozvolné a tím i přirozené odstavení dítěte.
Na žádnou z otázek nelze odpovědět paušálně. Snad každá kojící maminka si otázku: "Kdy odstavit?" položí.
Vhodná doba pro odstavení závisí na mnoha faktorech. Těžko budeme dítě, které již nakojit nechce, nutit k přisátí. Stejně tak nemůžeme maminku, která je skálopevně rozhodnuta své dítě odstavit, do kojení nutit. Kdy je tedy vhodná doba k odstavení? WHO (světová zdravotnická organizace) a UNICEF doporučují kojení do 2 let věku dítěte a déle. Délka kojení se ale různí. Některá maminka kojí své dítě půl roku, další dva, tři roky i déle. Kojení by mělo uspokojovat nejen potřeby dítěte, ale mělo by vyhovovat i mamince. Jestliže se maminka rozhodne pro odstavení, měla by si být stoprocentně jista, že to opravdu chce, a tak to dát dítěti najevo.
Metod odstavení je několik. Tou nejmírnější je nenásilné, láskyplné, pozvolné a tím i přirozené odstavení dítěte. Každé dítě se jednou odstaví, jedno dříve, jiné později.
Tou nejdrastičtější metodou je "maminka tu není" (opuštění), kdy je dítě s jinou osobou po dobu několika dnů. Stejně drastickou je i metoda "pepř" nebo něco podobného, co dítěti jistě chutnat nebude. Tato metoda je spojena s nebezpečím, že dítě pak mamince nebude věřit. Neboť se právě učí, komu může věřit a komu ne. Stejně drastickou je metoda "návrat Frankensteina", kdy si maminka namaluje na prs strašidlo.
Mezi těmito metodami najdeme další méně drastické:
"Nenabízej, neodmítej" - maminka sama od sebe kojení dítěti nenabízí, ale také neodmítá, když si dítě o kojení řekne.
"Odvedení pozornosti" - dítě chce nakojit. Maminka mu místo kojení nabídne třeba přečtení pohádky, společné hraní, atd.
"Později" - dítě chce nakojit. Maminka mu dá na srozuměnou: "Teď ne, až uděláme..., až bude venku tma, ...."
"Už jsi velká/ý" - u starších dětí. "Takové velké dítě to už nepotřebuje."
"Náhrada" - někdy chtějí starší děti častěji nakojit, protože mají hlad. Maminka tak dítěti místo kojení nabídne něco k snědku. Tím dítě postupně odstaví. Nejlepší cestou jsou malé svačinky v podobě nakrájeného ovoce, zeleniny či chleba nebo rohlíku.
"Zkrácení doby kojení" - dítě je přiloženo kdy si řekne, ale kratší dobu a pak je mu nabídnuto něco k jídlu nebo odvedena jeho pozornost.
"Odstavení dohodou" - příklad: "Po Vánocích s kojením skončíme. Budeš mít tolik hraček, že si raději budeme hrát."
"Otec a odstavení" - tatínek se plně věnuje dítěti. Dá dítěti najíst, když má hlad. Hraje si s ním, přebaluje,... maminka zůstává v pozadí a dítěti se neukazuje.
"Odstavení kapitulací" - nebo-li "snížení nátlaku" poté, co maminka vyzkoušela několik metod. Dítě zřejmě ještě není na odstavení připraveno. Maminka dítě nakojí, kdy si řekne. Za nějakou dobu se dítě odstaví samo bez nátlaku. Tato metoda je pro dítě tou nejbezpečnější a nejšťastnější.
Metody odstavení se dají samozřejmě mezi sebou různě kombinovat. Fantazii se meze nekladou.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.