Dětem by totiž mohl chybět jód, železo a kyselina listová.
V potravinách, které jíme, jsou některé živiny v tak malém množství, že neodpovídají ani minimu potřebnému pro naše zdraví. „Právě v době, kdy děti rostou, může být tento nedostatek zdraví nebezpečný,“ zdůrazňuje dr. Anja Störiko v časopise Spielen und Lernen. Klasickým případem je křivice, která byla ještě před sto lety velmi rozšířená. Vyskytovala se u dětí, jejichž kosti nebyly dostatečně vyživeny vitamínem D. Dnes proto jako prevenci novorozenci dostávají dávky vitaminu D.
Také nedostatek jódu, který je ve střední Evropě běžný, může být správným výběrem vhodné stravy pokryt. Člověk by ale měl pravidelně, alespoň jednou nebo dvakrát týdně, jíst mořské produkty – ty mnohdy mají až padesátkrát vyšší podíl jódu než sladkovodní ryby, maso nebo zelenina. Zásobení organismu jódem se dá zlepšit také používáním soli obohacené jódem. „Přestože nedostatek jódu je v našich podmínkách již překonaný, je občas potřeba zvláště v pubertě, těhotenství a přechodu jód organismu dodávat. Nedostatek jódu může způsobit nemoci štítné žlázy. Příznaky onemocnění štítné žlázy u dětí jsou stálá únava, nervozita nebo hyperaktivita, nízké výkony ve škole, stejně jako zpomalený vývoj. U mladých lidí lze stav zlepšit dodáváním přípravků s jódem. V domácnostech by se také měla užívat jodidovaná sůl.
Potřeba kyseliny listové je například v Německu pokryta ze stravy jen z poloviny. U nás nebude situace příliš odlišná. Obzvlášť nebezpečný je nedostatek kyseliny listové v těhotenství, protože může způsobit plodu i trvalé postižení. Podle nových poznatků je však její nedostatek nebezpečný i pro děti a dospělé. Může totiž zvýšit rizika poruch krevního oběhu a také demenci (např. Alzheimerovu chorobu). Doporučuje se proto jíst pravidelně čerstvé ovoce a zeleninu. Zvlášť bohaté na kyselinu listovou jsou špenát, salát, zelí, rajčata, pomeranče nebo pomerančová šťáva i obilniny. I kyselinu listovou je dnes možné tělu dodat prostřednictvím obohacené stolní soli.
Peter Nielsen z univerzitní kliniky Hamburk-Eppendorf tvrdí, že téměř všechna děvčata od 12 a chlapci od 13 let trpí nedostatkem železa. V tomto věku se zvyšuje objem krve i svalová hmota, děvčata navíc o železo přicházejí při menstruaci. Mladí lidé, kteří jsou malátní, unavení, těžko se koncentrují a mají snížený výkon, mohou trpět nedostatkem železa. Ten podle nejnovějších průzkumů vede i k výpadkům dlouhodobé a krátkodobé paměti. Železo je obsaženo především v rybách a masu. Z luštěnin a celozrnných produktů nebo zeleniny, si je bohužel lidský organismus dokáže jen stěží vzít. Zvlášť pokud k jídlu pijeme čaj nebo kolu. Naproti tomu vitamin C, třeba i ve formě pomerančové šťávy, pomáhá tělu k využití železa.
Nedostatkům těchto látek tak dokáže pomoci právě vyvážená strava.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.