Naše dula nám řekla, že při přirozeném porodu často přichází moment, kdy už jsou bolesti tak silné a všechno už trvá tak dlouho, že si žena myslí, to je konec, to se nedá vydržet, teď už asi umřu.
Naše dula nám řekla, že při přirozeném porodu často přichází moment, kdy už jsou bolesti tak silné a všechno už trvá tak dlouho, že si žena myslí, to je konec, to se nedá vydržet, teď už asi umřu. To je právě ta chvíle, kdy dítě přichází na svět, bolesti za chvilku skončí a s dítětem přijde radost a úleva. Když jsme si s Laďkou povídali o jejích pocitech z porodu, vyprávěla mi, že to bylo právě takové, a že v tom momentu cítila, že z těchto bolestí nesmí utéct, naopak, musí k nim přidat svůj souhlas, otevřít sebe svým souhlasem - který přináší ještě větší bolest - a přivést dítě na svět. A ono přišlo. Je to trochu jako zemřít, obětovat sám sebe. Přinejmenším tu část své osobnosti, která se bolesti bojí, která chce jen pohodlí a kterou ostatní nezajímají. To je iniciace, cesta z jednoho světa do druhého, kterou ženy mají k dispozici, pokud si ji vyberou. Je to opravdové, protože tady jde opravdu o život - ve více smyslech tohoto slova. To jim jako muži můžeme závidět.
Včera jsem pokryl střechu dřevníku rákosovými rohožemi
dnes je na jejím okraji hotová kruhová pavučina
nádherně zřetelná v dopoledním slunci.
Beru do náruče dřevo a odcházím přiložit na oheň
podzim začíná a mému synovi je právě sedm dnů.
2) na toto téma Elisabeth Geiselová http://www.iham.cz/sirsi_perspektiva.php
(zkrácená verze přednášky, která zazněla na mezinárodní konferenci o přirozeném porodu Přivádíme děti na svět v Praze v únoru 2001)
3) tomuto tématu pěkně shrnutá a stručná seminární práce Kristýny Hulové "Transformace české společnosti z hlediska perinatální péče o matku a dítě" na http://www.tehulka.cz/view.php?cisloclanku=2005042301
4) zdroj http://duly.cz/:
Zpráva technické pracovní skupiny Světová zdravotnická organizace, Ženeva, Odbor reprodukčního zdraví a výzkumu WHO,1999 "Průběh normálního porodu" :
Citlivost metody na detekci poruch plodu /elektronické monitorování srdeční frekvence plodu/ je vysoká, ale specifičnost je nízká (Grant 1989). Znamená to, že použití této metody často vede k vysoké míře nepravě pozitivních signálů, a průvodním jevem je pak i vysoký počet (nepotřebných) zásahů, zejména pokud se tato metoda používá u těhotných žen s nízkým rizikem (Curzen a kol. 1984, Borthen a kol. 1989). Originál zprávy je na:
www.who.int/rht/documents/MSM96-24/msm9624.h
a nebo, "srovnání auskultace (pravidelného poslechu ozev) a elektronického monitorování plodu"
http://www.iham.cz/prirucka_who_2.php#2.7.4
Podle Barbary Kosfeld, porodní asistentky která vede v ČR inovativní kurs "porodní asistentkou v EU" a pracuje také jako soudní znalec v oboru porodů, nemá žádný význam měřit v této fázi porodu ozvy plodu. Jak jsem slyšel, mnozí porodníci výše uvedenou zprávu WHO nečetli.
5) bohužel, fakt nevím odkud je tento citát.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.