Těhotenství, porod, šestinedělí. Nejzásadnější chvíle v životě každé ženy, které s sebou nesou tíhu celé řady rozhodnutí. A to nejen napoprvé.
Těhotenství, porod, šestinedělí. Nejzásadnější chvíle v životě každé ženy, které s sebou nesou tíhu celé řady rozhodnutí. A to nejen napoprvé. I když jste zkušenou matkou a čekáte druhého, třetího či dokonce dalšího potomka, stejně uvažujete, jak se z předchozích zkušeností poučit a co udělat jinak. A možná to stejně nebude fungovat, každý porod je jiný, každé dítě je jiné.
Rad, doporučení i "zaručených" informací jsou plné internetové diskuze, knihkupectví i časopisy pro nastávající matky. Těžko se vyznat v tom, na které rady dát, když si celá řada z nich protiřečí a ty ostatní jsou vám tak nějak intuitivně proti srsti či spíše proti srdci. Pomoci se lépe zorientovat v citlivé a složité problematice těhotenství, porodu, šestinedělí i výchovy a zdraví dětí vám mohou odborníci na festivalu u příležitosti Světového týdne respektu k porodu, který se od 19. do 25. května pořádá Hnutí za aktivní mateřství. Motto letošního, již devátého ročníku festivalu zní Porod jako posilující zkušenost.
Návštěvníci festivalu se mohou těšit na přednášky a workshopy více než čtyřicet osobností, které zahrnou témata jako zdravá výživa, homeopatie, aromaterapie, dilemata týkající se očkování. Mezi přednášejícími se objeví známá a osvědčená jména jako je výživová poradkyně Margit Slimáková, která promluví o vlivu zdravé stravy na přirozené početí a pohodové těhotenství, či profesorka Anna Strunecká, autorka knihy Doba jedová, jež pohovoří o vlivu toxinů z běžného prostředí na naše hormony. Prim bude ovšem na festivalu tradičně hrát porod. Přednášející připravili například téma přípravy k porodu podle čínské medicíny, právní rady do porodnice či doporučení, jak komunikovat s personálem porodnic. Promluví také známá porodní asistentka Ivana Königsmarková a téma bondingu představí Ivana Antalová.
Dítě patří k matce, vždy a za všech okolností. Do takové prosté věty by se dalo zjednodušeně shrnout vše, co poporodní bonding znamená. Překlad slova bonding by mohl znít přibližně jako "připoutání" či "sepětí". V praxi pak jde o celou řadu úkonů a opatření jako je okamžitě po porodu položení nahého dítě na matčino břicho, neodnášení novorozence k vyšetřením, která lze obvykle provést na těle matky či o pár hodin odložit. Účelem bondingu je zejména vytvoření láskyplného vztahu mezi miminkem a matkou, plynulé navázání na sepětí, v němž žili po celých devět měsíců těhotenství.
O tom, jak velký pozitivní vliv má tento přístup na imunitu a fyzické zdraví i psychickou pohodu novorozeněte i šestinedělky, je přesvědčena řada odborníků. Jeden z nejdůležitějších aspektů bondingu je pomoci matce, aby v bouři hormonů a v období velké životní změny dokázala důvěřovat především sama sobě. Podíváme-li se jako matky upřímně na své pocity a dovolíme si je přiznat, zjistíme, že jedou z hlavních emocí po porodu je nejistota. Snad proto často tak bezelstně vkládáme sebe i své dítě skutečně i pomyslně do rukou zdravotníků, matek, tchyní, přítelkyň či sousedek, a doufáme, že nás z té nejistoty zachrání, ačkoliv jejich činy či přístup jdou proti našemu vnitřnímu přesvědčení. Ale jak by všechny autority nemohly mít pravdu, když vychovaly více dětí a mají věk nebo odbornou kvalifikaci?
Popíráme svoje pocity a myslíme si, neumíme být matkami. Předáváme své kompetence a zodpovědnost někomu dalšímu. Ale není větší autority, než matka sama. "Každá žena ví nejlépe, co je pro ni nejlepší, a každá matka ví nejlépe, co je nejlepší pro její dítě," potvrzuje tento postoj Ivana Antalová, která na festival připravila přednášku s názvem Zázrak láskyplného doteku aneb Bonding jako můj životní příběh. "Mám tři děti a všechny tři se narodily v nemocnici. Můj nejstarší syn se narodil akutním císařským řezem, moje starší dcera spontánně a moje mladší dcera ve 24. týdnu těhotenství, na hranici životaschopnosti. Moje cesta mateřstvím nebyla jednoduchá, byla ovšem posilující a uzdravující," říká Ivana Antalová. Právě tyto zkušenosti jí pak dovedly k poznání, že každá matka sama ví, co je nejlepší pro ni i její dítě. Podporuje svobodnou volbu místa a způsobu porodu, kontinuální péči porodní asistentky, ochranu duševního zdraví zdravotníků jako nejlepší, nejbezpečnější a nejlevnější způsob péče.
V mnoha českých porodnicích je bondig stále neznámý, nebo je jen slovem bez skutečného obsahu. Zdravotníci, snad ani ne ze zlé vůle, ale protože je to tak učili a protože "se to tak prostě dělá", provádějí řadu rutinních úkonů a tvrdí přitom matce, že jsou nezbytné, nelze je udělat jinak či později. Ivana Antalová, která se živí také jakou koučka a lektorka, připravila ve své přednášce konkrétní informace o možnostech podpory rané péče před porodem, při porodu, po narození dítěte, při porodu císařským řezem, ale i při složitých situacích, jako je předčasné narození dítěte, narození dítěte nemocného či jeho úmrtí. Své osobní zkušenosti Ivana Antalová doplní výzkumy, doporučeními i zcela konkrétními příklady z praxe.
Přejete si bonding a máte jasnou představu, jak by měl váš porod a péče o vás i miminko vypadat, ale nevíte, jak svou představu vysvětlit personálu v porodnici? V dobách, snad ani ne zcela minulých, nebylo zvykem jakkoliv zpochybňovat autoritu bílých plášťů a jejich slovo bylo svaté a jejich postavení neochvějné. V mnohých z nás stále zůstává strach s lékařem či sestrou diskutovat, ptát se, navrhovat jiné postupy. S tím, jak se zdravotníky komunikovat, abyste mohla o podobě porodu rozhodovat a vše probíhalo bezkonfliktně, poradí na své přednášce na festivalu Světového týdne respektu k porodu psycholožka a psychoterapeutka Eliška Kodyšová. "V tomto semináři se zamyslíme nad tím, z čeho při jednání se zdravotníky vycházíme a jaký typ podpory pro ni potřebujeme, a osvojíme si základní dovednosti pro rovnocennější a úspěšnější komunikaci s nimi," vysvětluje Eliška Kodyšová.
Sebedůvěru v komunikaci se zdravotníky matkám i jejich partnerům může dodat také dobrá znalost právních záležitostí týkajících se porodu. V tom vám na festivalu ve své přednášce pomůže právnička Ligy lidských práv se zkušenosti v oblasti práv pacientů Zuzana Candigliota. Srozumitelnou formou vysvětlí, jaká jsou práva rodičů během těhotenství a porodu, ale také jaké povinnosti máte z hlediska zákona coby rodiče. "Dozvíte se o problematice ambulantního porodu, porodních plánů a možnosti odmítnout zákrok při porodu, porodu doma, péče o dítě a povinného očkování a mnoho dalšího," říká Zuzana Candigliota.
Na festival Světového týdne respektu k porodu jste ale zvány i v případě, že máte porod dávno za sebou a další potomky neplánujete. Dozvědět se totiž můžete řadu zajímavých informací, nápadů a zkušeností týkajících se starších dětí, ať už jde například o lesní mateřské školky či domácí vyučování. Rodiče mohou na festival dorazit samozřejmě i se svými ratolestmi, kterým bude letos k dispozici zbrusu nový dětský koutek s profesionálním hlídáním dětí.
Pokud vás nějaké téma zaujme a rády byste se o něm dozvěděly více, můžete přímo na festivalu zavítat do malého knihkupectví a podívat se po knize s podobným titulem nebo přímo od přednášejícího.
Těšíme se na vás na Světovém týdnu respektu k porodu ve dnech 19. - 26. května v pražském Kině Perštýn. Více informací o festivalu naleznete na http://respektkporodu.cz/
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.