Jedna z otázek, kterou dříve či později dostane každý rodič, je „a jak se rodí děti“, případně „kde se berou děti“.
Jedna z otázek, kterou dříve či později dostane každý rodič, je „a jak se rodí děti“, případně „kde se berou děti“. Ani u nás tomu nebylo jinak, ale musím podotknout, že jsem si již od narození naší holčičky předsevzala, že až tyhle otázky přijdou, nebudu jí věšet na nos bulíky o čápovi, vráně, či obchodu, kde se kupují děti.
Když byly holčičce asi 3 roky, vybrala si na dovolené v knihkupectví knížku od pana Milera, „Krtek a maminka“. Doporučuji všem potenciálním rodičům, aby, když už udělají tu chybu a nechají dítě něco si svobodně vybrat, rozhodně knihou nejen prolistovali, ale aby si jí aspoň kousek přečetli. Mohou se tak vyhnout pozdějšímu šoku.
Já to neudělala, ukonejšena dobrou zkušeností, že knížky s Krtečkem doma už máme, a jsou osvědčené. Ano, i tahle je osvědčená, za ty tři roky dost ohmataná. Také se mi líbí, nemůžu říci, že ne…Vypravuje příběh dvou zajíců, jí a jeho, kteří se nejprve namlouvají, ona ho nechce, on chce sníst jedovatou muchomůrku a umřít, ona ho pak chce, tak se vezmou, zaječice otěhotní a porodí zaječí trojčátka. K příběhu samozřejmě patří oblíbené ilustrace, které znázorňují také samotný porod malých zajíčků. Takže jsme se díky této knížce dostali k otázkám rození dětí, což jsem sice s mírnými rozpaky, ale celkem úspěšně, zvědavé tříleté holčičce vysvětlila. Následovalo poměrně dlouhé období, kdy si hrála na porod. To spočívalo ve strkání panenek a plyšáků pod tričko či mikinu, chození po domě s vystrčeným břichem, následné ležení na posteli, sténání a tlačení a nakonec porození zdravého potomka. Začala se těšit na to, až bude velká a bude mít opravdové dítě. Opatrně jsem se jí snažila vnuknout myšlenku, že nejdřív musí vystudovat, najít si práci a k tomu miminku hodného tatínka.
Vše ustoupilo do pozadí ve chvíli, kdy položila otázku, jestli porod bolí. Celkem popravdě jsem odpověděla, že ano, ale každá maminka tu bolest pro své děťátko ráda vydrží.
„Hmm, tak to já mít děti nebudu“, zněla její odpověď a mě se trochu ulevilo, neboť jsem si myslela, že se tím otázky tohoto ražení odsunou na pozdější dobu. Bohužel, tomu tak nebylo. Sice se přestala ptát přímo mě, ale zato každé osobě, která v tu dobu navštívila naší domácnost, nebo kterou jsme navštívili my, podávala otázku: „Hele, bojíš se porodu?“ Častokrát neopomněla připojit, že ona jo, protože to bolí….
A najednou jí bylo šest, a já, už zvyklá na otázky „rodící“, jsem se začala děsit toho, až jednou přijde otázka „plodící“. To, že děťátko začne růst u maminky v bříšku, když se mají dva lidi hodně rádi, věděla už dávno, ale prosím, ať se mně neptá na to „jak“ k tomu dojde.
Vzpomínám si na svou maminku, kterak mi vysvětlovala, jak se tatínkovo semínko musí spojit s maminčiným vajíčkem. Bylo mi už 9 nebo 10 let a koukali jsme na nějaký zábavný pořad, kde vystupoval Karel Gott a naši mluvili o jeho nemanželském dítěti. Zaskočila jsem je otázkou: „Jak může mít dítě, když není ženatý“ a po jejich vysvětlení další otázkou: „Jak se to semínko dostane k maminčinu vajíčku?“. Na což maminka nestačila reagovat, protože se jí nedostávalo dechu, já tenkrát využila nastalé pauzy a odpověděla jsem si sama: „Jo, asi při líbání, že jo?“ Na což mi maminka zbaběle kývla a asi o dva roky později předala slavnostně knížku „Děvčátko, na slovíčko.“
Tak, a teď mi to Pánbů vrací na dětech :o))
Ležíme takhle v posteli a moje malá holčička se ptá, jak se narodí telátko.
„No, přece mamince kravičce.“
„Ale jak, maminko.“
„No, stejně jako u lidí, telátka se rodí stejně jako děti. Vyrostou u maminky v bříšku a pak se narodí.“
„Aha, a jak to, že v tom bříšku začnou růst?“
Tak, a je to tady. Všechny sebevědomé řeči o tom, jak budu věci kolem sexu vysvětlovat svému dítěti na rovinu, jsou pryč. Lapám po dechu a vzpomínám na svou drahou maminku.
Naštěstí si to dítě odpoví samo: „Aha, kráva a býk se olizují, jako ty se s tatínkem líbáš, a proto pak mají telátko.“
Zbaběle přikyvuji a chválím jí: „No vidíš, ty jsi ale chytrá holčička, na všechno přijdeš sama.“
Pomoooc, já nechci vysvětlovat svému vlastnímu dítěti, jak to vlastně bylo „po technické stránce“. Co když si začne hrát i na tohle?!!!
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.