Mnozí z vás se již ve svém životě setkali s termínem streptokok. Řada z vás ví, že se jedná o baktérii, a také to, že streptokok může způsobit streptokokovou angínu. Proč se tedy mluví o streptokokovi v souvislosti s porodem? Je to zbytečný strašák?
Streptokoků je celá řada. Mají kulovitý charakter a dělí se do různých skupin. Tyto skupiny jsou označovány písmeny. Máme tedy streptokoky skupiny A, streptokoky skupiny B atd. Každá z těchto skupin je pro člověka různě nebezpečná.
A právě nové vědecké výzkumy na konci minulého století ukázaly, že streptokok skupiny B, zvaný též betahemolytický streptokok neboli Streptococcus agalactiae a označovaný zkratkou GBS (z angl. Group B streptococcus), může být velmi nebezpečný pro právě narozeného novorozence. Tyto streptokoky totiž v sobě obsahují látku zvanou hemolyzin, která poškozuje plicní epitel a svými účinky omezuje rozepětí plicních sklípků, které je nutné pro dýchání. Způsobují rovněž celkovou infekci organizmu, která může být doprovázena zánětem mozkových blan.
Tento mikrob se u člověka vyskytuje v trávicím traktu a následně se šíří do močopohlavního ústrojí. Literární údaje uvádějí, že těhotné ženy jsou tímto streptokokem osídleny v 6-30 procentech. V samotné České republice je k dispozici údaj o osídlení českých těhotných v 29,5 procenta případů. Pokud se nakazí novorozenec při průchodu porodními cestami od své matky, pohybuje se úmrtnost těchto dětí mezi 5 a 20 procenty.
To se také stalo důvodem k provádění některých opatření u těhotných žen. V období mezi 35. a 37. týdnem by mělo být provedeno kultivační vyšetření z dolní třetiny pochvy. Vzorky se pak umístí do transportního média a odešlou do laboratoře. Výsledek by měl být k dispozici za 48 hodin. Méně vhodné je používat pro tuto diagnostiku tzv. rychlých diagnostických testů, protože nemusí přítomnost baktérie zachytit, a jsou tedy méně spolehlivé. Je třeba, aby v době porodu nebylo kultivační vyšetření starší než 5 týdnů. Některé ženy toto vyšetření nechtějí podstoupit, zbytečně však ohrožují své dosud nenarozené dítě.
Těhotná by měla být seznámena jak s důvodem odběru na kultivační vyšetření, tak s jeho výsledkem. V případě pozitivního výsledku by jí měla být včas a srozumitelně vysvětlena opatření, která budou následovat v době porodu.
Ukázalo se totiž, že není účelné ženu s pozitivním výsledkem ihned zaléčit podáním antibiotik, neboť pochva může být brzy po ukončení terapie znovu osídlena. Uvádí se, že toto znovuosídlení probíhá až u 70 % žen. Zkušenosti jednoznačně ukázaly, že nejvíc sníží možnost závažného onemocnění novorozence, jsou-li antibiotika podána v době porodu. Pokud nebylo kultivační vyšetření provedeno nebo není v době porodu jeho výsledek k dispozici, podávají se antibiotika jen u žen s rizikem.
Rizikovými faktory jsou předčasný porod před 37. týdnem těhotenství, odtok plodové vody dříve než 12 hodin před porodem, horečka matky při porodu nad 38 stupňů Celsia, vykultivování streptokoka z moči kdykoliv v průběhu těhotenství a také situace se závažným průběhem streptokokového onemocnění hned po narození u dítěte z předchozího porodu.
U žen, které měly v průběhu těhotenství streptokoka vykultivovaného z moči, se předpokládá masívní osídlení konečníku i pochvy a tato situace je jednoznačnou indikací pro podání antibiotik v době porodu. U těchto žen je proto zbytečné kultivaci z pochvy v mezi 35. až 37. týdnem těhotenství provádět. Na druhé straně tam, kde je už v těhotenství plánován porod císařským řezem a kde zůstává celistvý vak blan až do porodu, není třeba antibiotika podávat ani v případě pozitivního kultivačního nálezu z pochvy.
Matky jsou v době porodu přeléčeny antibiotiky. Antibiotikem první volby je penicilín nebo ampicilín. Je-li podán alespoň 4 hodiny před porodem, je osídlení novorozence streptokokem zpravidla nízké a riziko infekce malé. Porodí-li žena rychleji, procento osídlení novorozence stoupá. Přesto je vhodné antibiotika podat i u žen, které přicházejí do porodnice s velkým nálezem a předpokladem brzkého porodu, protože i kratší doba mezi podáním antibiotika a porodem novorozence chrání. Při alergii matky na penicilín nebo ampicilín s vysokým rizikem vzniku šokového stavu se podává klindamycin, při nízkém riziku šokového stavu lze podat některé z cefalosporinových antibiotik. Pokud onemocní i matka celkovou infekcí způsobenou streptokokem skupiny B, léčí se zpravidla kombinací antibiotik. Léčba se ukončuje s dobou porodu, pouze u matek s jasnými příznaky infekce se v léčbě pokračuje.
Velmi důležité je informaci o výsledku kultivačního vyšetření nebo jeho absenci ohlásit i dětskému lékaři, který se o novorozence stará. Ten podle toho rozhodne o postupu monitorování novorozence po porodu.
Novorozenci těchto matek vyžadují zvýšené sledování, a to i v případě, že je matka řádně při porodu zaléčena. Všeobecně se doporučuje monitorovat dechové funkce novorozence po dobu 48 hodin po porodu. U těchto porodů také není bezpečné časnější propuštění novorozence domů dříve než za 72 hodin po porodu.
Pokud dítě onemocní, může mít onemocnění dvě formy, časnou nebo pozdní.
Časná forma se objevuje mezi 0. a 7. dnem života a tvoří 80 % případů. Naprostá většina dětí však onemocní v průběhu prvních 24 hodin. Příznaky mohou být dramatické. Rychle se zhoršující dechové obtíže mohou vést až k nutnosti umělé plicní ventilace během několika hodin, objevují se i příznaky závažné celkové infekce nebo zánětu mozkových blan. Léčba spočívá v podání antibiotik a v udržení vnitřního prostředí novorozence. Pozdní forma se může rozvinout mezi 7. dnem a 12. týdnem a může se projevit jako zánět mozkových blan nebo kostní dřeně. Podaří-li se onemocnění zvládnout, mohou se v pozdějším věku objevit některé následky, jako např. slepota, hluchota nebo opoždění psychického či motorického vývoje.
Co říci závěrem? V důsledku provádění výše uvedených opatření se podařilo významně snížit výskyt onemocnění způsobených streptokokem skupiny B v době kolem porodu. Je to jedna z úspěšných kapitol moderní medicíny.
Vždy je však užitečné znát podrobnosti, proč se daná vyšetření a opatření s tím související provádějí, tak aby pozitivní výsledek kultivace na streptokoka skupiny B v těhotenství nebyl ani zbytečným strašákem pro budoucí matku, ale na druhé straně aby nebyl tento výsledek bagatelizován.
Získejte předplatné i dárek z MÁMA a já! Objednejte si v období od 28. července do 27.srpna 2007 na jeden rok předplatné časopisu MÁMA a já a získejte automaticky dáreček - šidítko Philips Avent. Časopis si můžete předplatit i prostřednictvím internetu zde.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.