Po odhalené záměně dětí nás čeká v porodnicích násilí?
2.11.2007Martina Suchánková, HAM302 názorů
K mimořádné protiprávní události došlo v pátek 26. října 2007 na Berounsku. Rodiče Eva Hanzelková a její partner vyjádřili po porodu v hořovické nemocnici přání odejít domů.
K mimořádné protiprávní události došlo včera, v pátek 26. října 2007 na Berounsku. Rodiče Eva Hanzelková a její partner vyjádřili po porodu v hořovické nemocnici přání odejít domů. Požádali tedy ošetřujícího lékaře o předložení tzv. negativního reversu, jehož podpisem by potvrdili, že odcházejí se svým zdravým dítětem zcela dobrovolně, ze své vůle. Zdravotníci nejenže odmítli tento dokument připravit, ale měli tendenci rodičům v samotném odchodu bránit. Rodiče nakonec i přes nesouhlasné stanovisko z porodnice domů odjeli.
Je třeba zdůraznit, že dle vyjádření obou rodičů i přítomné duly bylo narozené dítě prohlédnuto primářem dětského oddělení MUDr. Antonínem Duchanem a shledáno naprosto zdravým. Během několika hodin do jejich bydliště dorazila výprava ve složení: dvě sociální pracovnice, doprovázené policií a vůz záchranné služby s výzvou, aby jim rodiče vydali dítě, které se musí vrátit do porodnice. Rodiče vysvětlili, že miminko bylo po porodu uznáno zdravým, využili tedy svého práva a zcela v souladu se zákonem odešli z pro ně nevyhovujícího prostředí porodnice domů. Sociální pracovnice jim však předložily usnesení o předběžném opatření - dokument, který nesl čerstvé razítko a podpis berounského okresního soudce JUDr. Jaroslava Zalejského, v němž je uvedeno, že dítě je nezbytné bezodkladně odvézt zpět do porodnice.
Matka s dítětem ve voze záchranné služby doprovázena otcem v rodinném autě byli nuceni vrátit se zpět na příslušné oddělení hořovické nemocnice, kde jsou dosud. V České republice, stejně jako ve většině zemí EU, je možné zcela legálně rodit ambulantně. Zdejší porodnice se ovšem snaží v tom rodičům bránit - dosud se odvolávaly na metodický pokyn MZ ČR, který doporučuje, aby i zdravý novorozenec zůstal v porodnici pod dohledem lékařů alespoň prvních 72 hodin po porodu. Toto doporučení však není pro rodiče právně závazné, má povahu pouze a výhradně doporučení ze strany zdravotníků, nezakládá tedy žádné právo lékaři ukládat rodičům či dětem jakékoliv povinnosti či omezení! Jde o tzv. "první volbu", kterou jim zdravotník nabízí… Uvědomělí rodiče tedy mnohdy odcházeli či odcházejí s dětmi domů, ať už podepsali negativní revers či nikoliv. Tento případ je naprosto ojedinělý a mimořádný v tom, že porodnice bezprecedentně a nezákonně využila (v případě zdravého dítěte a matky spíš zneužila) státní moci a donutila rodiče k povolnosti soudní cestou.
Tento případ má podle nás velkou společenskou nebezpečnost, ve smyslu vydávání rozhodnuti soudy resp. soudci, které se neopírají o správný výklad zákona a vůbec celkové neuznávání rodičovských práv.
Vyjádření právníků a dalších osob
K případu se vyjádřil mluvčí MZ Tomáše Cikrt. Ten vyslovil názor, že toto opatření nemá žádnou právní oporu. Podle Cikrta se v odůvodnění, které soudce vydal, ani nepíše, že by dítě bylo v nějakém špatném zdravotnim stavu, jen ze příliš brzy matka opustila nemocnici.
Z odůvodnění soudce: Na zaklade lékařské zprávy bylo zjištěno, ze matka svévolně opustila oddělení...Vzhledem ke krátké době po narozeni je dítě, pakliže bude mimo nemocniční péči, ohroženo na zdraví, eventuálně i na živote...(z usneseni okresního soudu Beroun)
Soudcovo odůvodnění je v rozporu s právním rozborem, který HAMu poskytl JUDr. Ondřej Dostál, ohledne ambulantních porodů a metodického pokynu MZ. Ondřej Dostál, se také zabývá zdravotnim právem a spolupracuje i s MZ.
Vyjádření JUDr. Ondřeje Dostála:
Soudcovo odůvodnění je v rozporu s právním rozborem, který již dříve poskytl HAMu. JUDr. Ondřej Dostál : Rozbor se týkal ambulantních porodů a prohlášení MZ k propouštění fyziologických novorozenců (metodický pokyn MZ).
Nesprávnost soudcovského rozhodnutí se tedy zakládá na dvou věcech:
A) §23 zákona 20/1966 Sb. skutečně umožňuje lékaři postupovat v zájmu nezletilce i přes nesouhlas rodičů. Aby ale bylo možno tuto výjimku použít, musí být současně splněny všechny její podmínky, které zákon uvádí. Text podmínky zní: "Je-li neodkladné provedení vyšetřovacího nebo léčebného výkonu nezbytné k záchraně života nebo zdraví dítěte...". Musí tedy zároveň jít o stav, který dítě ohrožuje na zdraví a životě ("nezbytné") a zároveň o stav akutní, nikoliv stav, který zde sice zrovna není, ale teoreticky by mohl nastat ("neodkladné"). Situace skutečně opravňující zásah lékaře bez souhlasu rodičů sice možná nastávají, ale budou velmi vzácné; v naprosté většině zásahů proti vůli rodičů půjde o situace, které se pod text výjimky prostě nedají podřadit, lékař tedy postupuje protiprávně.
B) Nezkoumám, zda je postup doporučený Metodickým pokynem, resp. ČGPS, pro dítě věcně prospěšný či ne. Z hlediska práva je podstatné, že jde o doporučení, nikoliv povinnost uloženou rodičům/dítěti. Lze tvrdit, že lékař má na základě tohoto Metodického pokynu povinnost nabídnout rodičce 3-denní hospitalizaci, pokud pacientka chce, a poučit ji o tom, že je to dle české medicínské vědy to nejlepší. Doporučený postup je tedy určitou "první volbou", kterou lékař nabízí. Pokud ale rodička chce něco jiného, nezakládá tento pokyn žádné právo lékaři ukládat jí nějaké povinnosti či omezení.
Vyjádření JUDr. Zbyňka Valenty
Případ, ke kterému došlo v porodnici v Hořovicích , povazujeme za zcela nezákonný a bezprecedentní V České republice je, stejně jako ve velké většině zemi EU, zcela legální rodit kdekoliv. Řada zen tedy rodit i doma, jistá část rodiček se všk z různých důvodů rozhodne porodit miminko sice v porodnici, nicméně po porodu a po shledání miminka zdravym hodlá odejit na zaklade vlastni zadosti domu.
V naší zemi existuje Metodicky pokyn MZ, na jehož zakladě má lékař nabídnout rodičce hospitalizaci v délce trvání cca 72 hodin. Jde vsak o pouze doporučený postup, o jakousi "první volbu"... Pokud se rodiče rozhodnou jinak, nezakládá tento pokyn žádné právo lékaři ukládat rodičům či novorozenci jakákoliv omezeni či povinnosti! Metodický pokyn proste nemá povahu obecně závazného právního předpisu! Právní situace je tedy zcela jasna...
Situace by byla jiná, kdyby byl novorozenec bezprostředně ohrožený na životě a zdraví, v tom případě by bylo možné provést léčebný či preventivní zákrok i bez souhlasu rodičů. Tyto případy nastat sice mohou, jsou vsak výjimečné a tentokrát tomu tak rozhodne nebylo. Primář MUDr. Antonín Duchan po vyšetření novorozence konstatoval, ze jde o zdravé dítě... Usneseni berounského okresního soudce o předběžném opatřeni je dle názoru velké vetešiny odborníků nezákonné, vyklad je nesprávný. Na zaklade čeho bylo o cele věci rozhodnuto v rozporu se zákonem, zda mel soudce v rukou chybné informace z nemocnice či ze strany sociálních pracovnic či zda nebyl znalý práva v teto oblasti, zatím není zřejmé...Jak již jsem naznačil, případ je zcela bezprecedentní a skandální a dle našeho názoru připomíná praktiky totalitní společnosti, kde instituce rozhodovaly za občany v zajmu zachovaní jejich "zdánlivého blaha". Je to o to smutnější, že od pádu komunismu uplynulo již téměř osmnáct let.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.