tisk-hlavicka

Doporučení WHO o vhodných porodnických postupech

31.1.2001 Hnutí za aktivní mateřství 14 názorů

Již před patnácti lety podepsal zástupce ČSSR, prof.MUDr.Zdeněk Štembera(ÚPMD Podolí), v brazilské Fortaleze na zasedání Světové zdravotnické organizace(WHO) doporučení o vhodných porodnických postupech. Bohužel většina porodnic se podle něj dodnes neřídí, neboť dokument sestávající z jednadvaceti bodů není právně závazný.

Světová zdravotnická organizace ( WHO ), regionální centrum pro Evropu

Společná mezinárodní konference o vhodných porodnických postupech

FORTALEZA, BRAZIL, 22. - 26. 4. 1985

SOUHRNNÁ ZPRÁVA

Regionální úřad pro Evropu a regionální úřad pro Ameriku Světové zdravotnické organizace ( WHO ) pořádaly společnou konferenci, které se účastnilo přibližně 60 účastníků z Severní a Jižní Ameriky a Evropy. Většinou to byli porodníci, porodní asistentky, pediatři, řídící pracovníci ve zdravotnictví, sociologové, psychologové, ekonomové apod. Konference vypracovala řadu doporučení, které jsou založené na právu ženy na řádnou prenatální péči. Žena sehrává klíčovou roli ve všech aspektech této péče ( včetně plánování a uskutečňování této péče ). Sociální, emocionální a psychologické faktory jsou rozhodující pro porozumění a provádění vhodné prenatální péče.

VŠEOBECNÁ DOPORUČENÍ

1. Ministerstva zdravotnictví by měla umožnit uskutečňování specifické strategie pro zajištění vhodné a dostatečné péče v rámci trhu zdravotnických služeb.

2. Země by měly vyvinout potenciál k provádění přehledů poskytované předporodní, porodní a poporodní péče.

3. Celá společnost by měla být informována o různých variantách porodní péče tak, aby každá žena si mohla vybrat vhodný typ této péče.

4. Ženské svépomocné spolky hrají podstatnou roli v poskytování podpory a informací, zvláště pokud se jedná o těhotenství a porod.

5. Tradiční neoficiální systémy péče by měly spolupracovat s oficiálními systémy ku prospěchu matky. Rovnocenné partnerství těchto systémů, bez vyvyšování jednoho z nich, může být vysoce efektivní.

6. Kursy pro laiky by měly vést k zvýšení znalostí obyvatelstva o sociálních, kulturních, antropologických a etických aspektech porodu.

7. Společnost by měla podporovat kursy porodních asistentek. Povinností porodních asistentek je provádět řádnou předporodní, porodní i poporodní péči.

8. Příprava a vypracování doporučovaných postupů pro péči by měly být multidisciplinární a měly by se jí účastnit všichni, kterých se nějak týká, včetně epidemiologů, sociologů a zdravotnických pracovníků. Ženy, které se budou podrobovat péči by se měly aktivně účastnit plánování i zhodnocování výsledků a všichni účastníci by měli být řádně seznámeni s výsledky.

9. Informace o porodnické péči nemocniční ( poměr císařských řezů apod. ) by měly být poskytovány široké veřejnosti.

10. Psychologická pohoda budoucí matky musí být zajištěna umožněním přítomnosti blízké osoby u porodu a návštěv v poporodním období.

11. Zdravý novorozenec musí zůstat u matky, pokud to podmínky umožňují. Vyšetřování zdravého novorozence není důvodem k separaci od matky.

12. Okamžité pokusy o kojení by se měly podporovat ještě na porodním sále.

13. Země s nejnižší perinatální mortalitou by měly mít méně než 10% císařských řezů. V žádné geografické lokalizaci neexistuje důvod k výskytu císařských řezů nad 10 - 15%.

14. Neexistuje důkaz, že provedení císařského řezu po předchozím porodu provedeném císařským řezem transversálně v dolním segmentu. ( Tam, kde je možný akutní chirurgický zákrok, je vhodné podporovat pokus o vaginální porod. )

15. Neexistuje důkaz, že rutinní elektronický fetální monitoring intrapartum má positivní efekt na výsledek porodu. Elektronický fetální monitoring by měl být prováděn jen v lékařsky indukovaných případech ( při zvýšeném riziku perinatální mortality ) a u indukovaných porodů. Země, kde je dostatek kvalifikovaného personálu a elektronický fetální monitoring je rutinně prováděn by se měly účastnit výzkumu, jehož cílem je výběr specifických skupin žen, u nichž bude monitoring prospěšný. Do té doby, než budou výsledky takového výzkumu známy, by se národní zdravotnické organizace měly zdržet nákupu takového monitorovacího zařízení.

16. Klystýr a holení pubického ochlupení není indikováno.

17. Těhotné ženy by neměly být nuceny rodit v litotomické poloze (poznámka: V ČR poloha gynekologická vleže s nohami ve třmenech ) před porodem nebo během porodu. Doporučen je dostatek volného pohybu před porodem a svobodný výběr polohy při porodu.

18. Všeobecné používání episiotomie není vhodné. Ochrana perinea alternativními metodami by měla být upřednostňována.

19. Porod by neměl být indukován bezdůvodně, indukce je oprávněná ve specifických situacích. V žádné geografické lokalizaci by nemělo procento indukovaných ( vyvolávaných ) porodů přesáhnout 10%.

20.Rutinní podávání analgeticko-anestetických přípravků během porodu, které není indikováno jako prevence komplikací, by se nemělo provádět.

21.Protržení membrán není vhodné, pokud tak nevyžaduje značně pokročilý nález porodní. Umělé předčasné protržení, rutinně prováděné, není vědecky oprávněné.

REALIZACE DOPORUČENÍ

1. Vlády by měly určit, které části ministerstva zdravotnictví a které ústavy budou zodpovědné za řízení programu.

2. Měla by existovat finanční kontrola, bránící zneužití vynakládaných prostředků.

3. Porodnické ústavy, které budou mít věcné připomínky, by měly přispět k vytváření vhodného modelu péče předporodní, porodní a poporodní.

4. Výsledky provedených změn by měly být zveřejněny, aby přispěly ke změně chování profesionálů a daly základ k správnému rozhodování žen.

5. Vláda by měla sledovat vývoj změn a povolit používání nových technologií pouze po adekvátním zhodnocení.

6. Měly by být uspořádány národní a místní konference, které se budou zabývat touto problematikou. Měly by se jí účastnit jak poskytovatelé zdravotní péče, tak její uživatelé, zástupkyně svépomocných ženských spolků a media.

SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE

REGIONÁLNÍ ÚŘAD PRO EVROPU

Uvedený dokument (WQ 17585JO) v originálu si můžete vyhledat na webové stránce Světové zdravotnické organizace: http://www.who.dk/search.asp, hledej pod názvem: Appropriate Technology for Birth, Fortaleza, Brazil,1985

Názory k článku (14 názorů)
Doporučení WHO Katka, dvě holky 16.3.2001 18:37
*Doporučení WHO Zuzana 14.2.2004 19:13
**Re: Doporučení WHO doula nika 26.2.2004 20:0
Naprosto souhlasim doula nika 26.2.2004 20:6
Hlaste se o sva prava Liliane 30.4.2004 16:56
*Re: Hlaste se o sva prava nicol-H 14.12.2005 22:17
**Re: Hlaste se o sva prava Brona B., čekám své 1., 38.TT 15.12.2005 0:20
***Re: Hlaste se o sva prava 10.5Libik12 15.12.2005 0:51
****Re: Hlaste se o sva prava Irca 18.2.2007 11:18
*****Hlaste se o sva prava_napište ... Kočanská 24.2.2007 13:35
******Smutna na vzdy Lucka Burdychova,moje kotata 4.12.2007 9:59
****Re: Hlaste se o sva prava Naďa+T+E+P 16.10.2007 22:41
Hlaste se o sva prava Liliane 30.4.2004 16:56
vyvolaný porod Medved Irena 6.5.2008 23:47




Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.