Den porodu obvykle nastává na konci 38. týdne těhotenství. Přečtěte si, co vás přesně čeká po příchodu do porodnice.
Že se porod blíží, poznáte podle některých drobných příznaků, které se dostavují několik dní před porodem nebo v jeho předvečer. Patří k nim:
Jakmile cítíte pravidelné kontrakce (stahy), zvláště pokud se jedná o vaše první dítě, máte ještě hodně času na odchod do porodnice, protože mezi prvními kontrakcemi a úplným otevřením hrdla uplyne několik hodin. Ve skutečnosti porod začíná tehdy, když zaznamenáme pravidelné a bolestivé kontrakce v oblasti břicha nebo ledvin. Položte si ruce na břicho, ucítíte, jak tvrdne ve stejné době, kdy cítíte bolest. Jestliže stahy neustanou, znamená to, že jde skutečně o kontrakce ohlašující začátek porodu.
Cítíte, jak kontrakce postupuje, a je tím bolestivější, čím tvrdší je vaše děloha. Dosáhne vrcholu a pak ustoupí. Už necítíte bolest. Nastává klid do té doby, než se dostaví další kontrakce. Sledujte čas mezi dvěma kontrakcemi. Jakmile se začnou dostavovat pravidelně každých deset minut, můžete se vypravit do porodnice. Od tohoto okamžiku nepijte a už nic nejezte, protože je lepší mít prázdný žaludek pro případ, že by byla nutná anestezie.
Děloha je sval tvořený několika typy tkání, které, tak jak se stahují, sehrávají přesnou roli v průběhu porodu. Kontrakce vedou k roztažení hrdla dělohy a sestupu dítěte do pochvy, aby odtud bylo vypuzeno. Kontrakce otevírají tedy cestu z dělohy do vnějšího světa.
Kontrakce postupují ode dna dělohy k hrdlu. Při každé kontrakci táhnou stěny dělohy hrdlo vzhůru. Hrdlo se tak postupně zkracuje, až se úplně ztratí. Nakonec splyne se zbytkem dělohy. U prvorodiček otevírání začíná, jakmile hrdlo zmizí. To může trvat i několik hodin. U vícerodiček dochází k dilataci (otevírání) a vymizení více méně ve stejnou dobu. Pod vlivem kontrakcí se hrdlo pomalu otevírá. Úplná dilatace hrdla odpovídá otevření o průměru 10 cm. Děložní tělo se tak propojí s vaginou. Dítě nemůže opustit dělohu, dokud není dilatace dokončena. Matka cítí hlavu dítěte, jak tlačí na dolní pól dělohy a projevuje snahu tlačit. To ničemu neposlouží. Je třeba počkat, až lékař nebo porodní asistentka, kteří porod řídí, nevydají pokyn. Kontrakce působí na dítě a posouvají ho pomalu vpřed. Pomáhají mu, aby se lehce natočilo do nejlepšího směru průchodu pánví. Spuštění kontrakcí má různé příčiny: Hormonální faktory Tím, že podvěsek mozkový dítěte vylučuje hormon, snižuje se výrazným způsobem množství progesteronu v organismu matky. To způsobuje sekreci dalšího hormonu, tentokrát podvěskem mozkovým matky. Jde o oxytocin, jehož přítomnost je pro porod zásadní, protože vyvolává kontrakce. Množství prostaglandinů, hormonů vylučovaných samotným děložním svalem, se zvyšuje a vyvolává kontrakce.
Napnutí dělohy způsobí v jistém okamžiku vylučování prostaglandinů. Na hrdlo působí následkem vyvíjeného tlaku hlava dítěte vsunutá do pánve. Kontrakce mohou začínat a probíhat díky nervovému reflexu, který vychází z hrdla. Není nijak vzácné, že poslední těhotenská prohlídka vyvolá porod.
Když se vyřídí administrativní záležitosti, přijdou na řadu vyšetření: * kontrola krevního tlaku, teploty a vyšetření moči * změření, jak je otevřeno hrdlo (pokud se teprve začíná otevírat, umístí vás, na dobu, než se dostatečně otevře, do zvláštní místnosti) * oholení, aby byla hráz dobře viditelná a čistá; * dostanete klystýr, protože dítě může vyjít jen tehdy, když je konečník vyprázdněný.
Dilatace (otevírání) je nejdelší část porodu. V průměru trvá sedm až osm hodin v případě prvního dítěte a čtyři až pět hodin v případě dalšího dítěte. Toto jsou čísla vycházející ze statistik a váš případ se může málo lišit, ale ať už je to jakkoli, doba trvání porodu se dnes rozhodně zbytečně neprodlužuje.
Nejdéle trvá otevření na první 3 cm. To představuje asi tak polovinu celé doby otevírání. Voda většinou odchází, když jste otevřená na 2 až 5 cm. Někdy odchází na začátku porodu, někdy vůbec ne. V takovém případě počká lékař na otevření na 5 cm, kdy je hlava dítěte zasunuta, a membrány propíchne jemnými nůžkami. Je to absolutně bezbolestné.
Během dilatace, i když jste pod stálým dohledem, zůstáváte po většinu času sama. Nemyslete si, že na vás zapomněli, v této fázi porodu není stálá přítomnost lékařského týmu nutná. Když se na vás přijde podívat porodní asistentka, kontroluje efektivnost kontrakcí, dobré podmínky dítěte ze záznamu monitoru a postup otevírání hrdla. Monitorování je dohled nad postupem porodu prováděný pomocí elektronického zařízení. Umožňuje v kterémkoliv okamžiku porodu odhalit problémy dítěte. Průběh porodu je posuzován podle záznamů kontrakcí, zatímco zdraví dítěte je hodnoceno podle ozvuků jeho srdce. Srdeční rytmus dítěte se normálně pohybuje mezi 120 a 160 tepy za minutu. Během kontrakcí se zrychluje až na 180 tepů. Monitorování umožňuje kontrolu těchto změn. Jestliže se srdeční rytmus zvýší nad 200 tepů za minutu nebo se naopak sníží na pouhých 60 tepů za minutu, přijme lékařský tým opatření k urychlení porodu. Jestliže je otevření děložního hrdla dokončené, pomohou dítěti k rychlejšímu příchodu na svět porodnické kleště. Pokud otevření není dokončeno a zdá se, že se bude dál prodlužovat, přistoupí lékař k císařskému řezu.
Jde o konečnou fázi, narození dítěte. Vypuzení dítěte trvá přibližně 30 minut v případě prvního dítěte a méně než 20 minut v případě dalšího dítěte. Jakmile je otevření děložního hrdla ukončeno, jsou kontrakce velmi silné a následují rychle za sebou. Průměrně jedna minuta kontrakce na dvě minuty klidu.
V tom okamžiku se dostáváte na porodní sál, protože dítě přijde na svět už velmi brzy. Nyní už je tam k dispozici lékařský tým.
Pánev tvořená kostmi je velkou překážkou, kterou dítě musí překonat. Je to opravdový tunel, na jehož konci se nalézá světlo a objevení života ve světě, který je pro dítě nový.
Pánev tvoří čtyři kosti: kost křížová, která tvoří konec páteře a je zakončena kostrčí a dvě kosti kyčelní, které zprava a zleva obklopují sponu stydkou. Po celou dobu těhotenství se dítě nachází nad pánví. Na konci sedmého nebo během osmého měsíce se dítě hlavou dolů posouvá ke vstupnímu otvoru pánve. V průběhu porodu vstupuje dítě zcela do pánve otvorem, který se nazývá horní zúžení pánve, prochází jí a nakonec prochází druhým otvorem - dolním zúžením pánve. Dolní zúžení je navíc uzavřeno svaly hráze a vulvou.
K překonání těchto překážek bude muset dítě vykonat různé pohyby, aby se během svého postupu přizpůsobilo tvaru průchodu. Ve stejné době, kdy hlava skloněná k hrudníku vstupuje do horního zúžení pánve, otáčí se lehce vpravo nebo vlevo, aby snadněji vstoupila do pánve. Jakmile se hlava dostane tímto prvním zúžením, sestupuje hlava dítěte pomalu pánví a pak se znovu natočí tak, aby se dostala na úroveň maximálního otevření východu. To znamená, že při průchodu pánví dítě dvakrát změní natočení hlavy. Zjednodušeně můžeme říci, že vstupuje do pánve a dívá se na rameno, na jedno nebo na druhé, a vychází z ní s pohledem otočeným k zemi.
Hlava je nejobjemnější částí dítěte. Pokud tedy překážku překoná, tělo ji následuje bez těžkostí. Při průchodu pánví působí zároveň několik skutečností: * poddajnost lebky dítěte, jejíž kosti nejsou ještě úplně spojené, a tak může přejímat tvar průchodu; * uvolnění kloubového spojení pánve matky; * kontrakce dělohy, které posouvají dítě dopředu a nutí ho ke dvěma základním pohybům hlavy.
Klasický porod probíhá na gynekologickém stole; žena leží s nohama opřenýma ve šlapkách. Tato poloha je vhodná pro lékaře nebo porodní asistentku, kteří tak dokonale vidí, co se děje, a mohou pohodlně zasahovat. Ovšem není to ta nejvhodnější poloha pro porod jako takový. V poslední době některá porodnická zařízení nabízejí možnost zvolit si různé typy porodů, např. vpolosedě na zvláštním „křesle“, vsedě na porodní stoličce, ve vodě.
Asi 20 minut po narození dítěte pocítíte znovu kontrakce, které jsou však mnohem slabší než během porodu. Jejich cílem je vypudit placentu, která přiléhá k děloze. Asistentka zatlačí na dělohu a zatáhne za pupeční šňůru, aby pomohla placentě vyjít ven.
Teď porod definitivně skončil. Ještě hodinu nebo dvě zůstanete pod dohledem na porodním sále, pak už na vás čeká váš pokoj, kam za vámi přivezou i děťátko.
Podle knihy Marie Claude Delahaye Praktický průvodce těhotné ženy (vydal Portál)
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.