Porod je velice složitý proces, který nezačíná jen tak z ničeho nic. Zapomeňte na filmová zpracování, ve kterých dotyčnou píchne v boku a vzápětí se narodí miminko. Takže rozhodně nemusíte čekat žádné scénáře, jak porodíte své dítě v taxíku nebo během klábosení s přítelkyněmi v restauraci apod.
Z praktických důvodů se organismus na porod připravuje už několik týdnů předem, než pocítíte první kontrakci. Tělo se na tuto velkou událost připravuje různými způsoby, které můžete, ale i nemusíte zaregistrovat. I když tyto přípravné procesy necítíte, nebo si jich nevšimnete, dějí se. A i když tyto příznaky mohou signalizovat, že co nevidět začne porod, definice slovíček "co nevidět" se může pohybovat od několika hodin do několika týdnů. Neexistuje žádný časový harmonogram, který by mělo vaše tělo dodržovat.
Jednou z prvních příprav je zvýšení celkového objemu cirkulující krve, což vám může způsobit mírné opuchnutí. Pravděpodobně se budete v tomto období cítit jako nafouknutý balón, který by měl každou chvíli prasknout. Vaše tělo se tímto připravuje na ztrátu krve při porodu a dělá si zásoby předtím, než půjde "do tuhého".
Další přípravnou fází jsou nepravidelné stahy na konci těhotenství, takzvané tréninkové kontrakce, nazývané i Braxton-Hicksovy. Tyto kontrakce jsou velice důležité pro svaly dělohy, aby podaly dobrý výkon během nadcházejícího porodu. Některé ženy při nich pociťují mírnou bolest, ale pro většinu je nepravidelné tuhnutí bříška bezbolestné. Někdy může toto trénování trvat i několik hodin, případně se může opakovat v pravidelných intervalech během několika dnů.
Některé budoucí maminky to může zmást a vyvolat dojem, že jde o opravdový porod. Někteří to nazývají falešným porodem, ale lepší název by byl "předporod", neboť vaše tělo dolaďuje formu a tvrdě na sobě pracuje před velkým výkonem.
Pokud si nejste jistá, o jaký druh kontrakcí jde, změňte činnost, dejte si sklenici vody a něco snězte a uvidíte, jaký to bude mít vliv na stahy bříška, zda dojde k jejich zpomalení nebo vymizení.
Také můžete pozorovat, že vaše prsa začínají ve zvýšené míře produkovat hustou žlutou tekutinu, nazývanou kolostrum. To bude první jídlo vašeho miminka. Největší význam kolostra je v tom, že dodává děťátku obranné látky z vašeho imunitního systému na ochranu před nákazou v prvních dnech jeho života.
Odchod hlenové zátky některé ženy zaznamenají, ale některé zas vůbec netuší, že se jim něco takového stalo. Hlenová zátka je našedivělý sekret (může být s příměsí krve), který uzavírá hrdlo dělohy a ochraňuje těhotenství. Pokud uvidíte sekret v záchodě, nebo na vašem spodním prádle, znamená to, že krček dělohy se začíná otevírat. Nespěchejte však hned do nemocnice. Pokud se vám ochranný sekret odloučil, ještě stále můžete mít dva týdny do začátku porodu.
Mnoho žen nejprve neumí přesně definovat svůj stav, jen mají pocit nebo obavu, že se s nimi něco děje. To je v pořádku, ale jak má budoucí maminka vědět, že děťátko se už opravdu chystá na svět? Tady je několik signálů, kterými vás vaše tělo upozorňuje, že se schyluje k porodu.
Sekret z krčku dělohy se jemně zabarví jasně červenou krví, což znamená, že krček se ztenčuje a otevírá, přičemž na něm mohou vzniknout trhlinky, které mírně krvácejí. Nemusíte se kvůli tomu znepokojovat, ale pozorně sledujte, co se s vámi děje. Pokud by se objevilo silné krvácení, obsahující tmavší a hustou krev se sraženinami, znamená to vznik možných komplikací a urychlenou cestu do nemocnice.
Kontrakce můžete ze začátku pociťovat jen jako bolest v zádech nebo tuhnutí okolo pánve a bude složité je rozpoznat od tréninkových Braxton-Hicksových kontrakcí. Může se stát, že občasné cvičné tuhnutí bříška plynule přejde do pravidelných kontrakcí. Při této příležitosti vás může překvapit i mírný průjem, poněvadž se začíná vevnitř vše hýbat a tělo začne se samočištěním. To vše může znamenat, že vám již začíná porod, ale jen čas ukáže, jak se vše dále vyvine. V ideálním případě se kontrakce začnou postupně prodlužovat a interval mezi nimi zkracovat.
Tip MÁMA a já: Pokud máte jednu kontrakci každých pět minut a její trvání je mezi 30 až 60 sekundami a tento stav trvá okolo dvou hodin, je téměř jisté, že vám začal porod.
Pokud stojíte, nejdříve pocítíte, jako by na vás něco šplouchlo, pokud ležíte, budete cítit, jak z vás něco pomalu vytéká, jako byste se samovolně pomočila. Jak zjistit, zda jde o plodovou vodu? Máte-li podezření, že vám odtekla plodová voda, je potřeba se co nejdříve přesunout do nemocnice, kde vám udělají potřebnou zkoušku. Tuto zkoušku si můžete provést i doma, pokud si v lékárně zakoupíte příslušný set k tomu určený. Potvrdí-li vám tento test, že jde o plodovou vodu, je také potřeba jet v co nejkratší době do nemocnice. S tímto stavem se pojí několik závažných rizik, která mohou vést ke komplikacím, proto si tato situace vyžaduje dohled odborníků. Věci se už opravdu daly do pohybu a vy se můžete začít těšit na první setkání se svým miminkem. Než však ucítíte ten uzlíček štěstí ve svém náručí, musíte nejprve zdolat trojboj, který vám připravila příroda. Nečekejte žádnou procházku růžovým sadem, porod si vyžaduje maximální psychický i fyzický výkon během několika hodin, které se vám v jistých chvílích budou zdát nekonečné. Při prvním porodu může celý proces trvat až 18 hodin a více. Skoro tak dlouho, jako jedna známá soutěž s názvem IRONMAN - Železný muž, kde vytrvalci absolvují dlouhou trať, během které vystřídají tři různé sporty (plavání, kolo, běh). Tak, milé dámy, do toho! Na konci vás čeká titul "Železná žena".
Porod má obvykle svou přípravnou fázi, po které následují tři další fáze:
Během první fáze porodu se vaše tělo všemožně připravuje na porod děťátka. Děložní hrdlo se postupně zkracuje a rozšiřuje, dokud není roztažené na 10 cm, tedy dokud není tak prostorné, že jím může projít hlavička děťátka. Tento proces je jako horolezecký výstup, každým centimetrem jste blíže k cíli, a může trvat od 7 do 12 hodin, v některých případech i více. Vyžaduje to silnou výdrž, protože děložní hrdlo se musí dostatečně otevřít a jediný způsob, jak ho otevřít, je mít pravidelné kontrakce. Bolest může ze začátku připomínat menstruační bolesti, které postupně zesilují. Kontrakce postupně výrazně nabírají na intenzitě, až budete otevřená přibližně na 5-6 cm a začnete si myslet, že to už déle nezvládnete. V tuto chvíli pravděpodobně začnete také přemýšlet o nějakém způsobu utlumení bolesti, pokud jste to už neudělala dříve. Můžete si vybrat od nejjednodušších forem (teplá voda, masáž, chůze, pohyby, vokalizace) přes hudbu, aromaterapii, akupresuru nebo gymnastický balón až po přístroje a samozřejmě léky. Některé ženy to zvládnou jen s minimálním tišením bolesti, jiné využijí všechny dostupné formy, které jsou na daném místě k dispozici. Podstata této první části porodu je odevzdat se porodnímu procesu a umožnit kontrakcím dělat si svou práci. S bolestí při porodu musíte počítat, bez ní to jednoduše nejde, je jeho neodmyslitelnou součástí. Slovní spojení bezbolestný porod v praxi neexistuje. Velice důležitá je v této fázi hydratace vašeho organismu, proto nezapomeňte pravidelně v malých doušcích popíjet vodu (u nás to však stále v mnohých porodnicích nepovolují - v tomto případě zkuste alespoň cumlat z domu v termosce přinesenou kostku ledu, nebo si pravidelně ovlažujte rty). Také by už v této chvíli měl být u vás váš porodní partner/ka, který vám bude oporou až do konce.
Ke konci první doby můžete mít pocit, že je toho už na vás příliš mnoho a odmítnete pokračovat. Může se stát, že začnete křičet na vašeho partnera, nebo volat o pomoc. Mohou vás také přepadnout pocity paniky a beznaděje, dostanete třes, nebo vám začne být nevolno. Tato část se nazývá přechodná doba a dobrou zprávou je, že se blíží finále, kdy uvidíte své miminko a bolesti vám skončí...
Ve druhé fázi se ocitnete, jakmile je děložní hrdlo naplno otevřené tak, že přes něj může projít hlavička děťátka a posunout se dále do porodního kanálu. Samotná druhá doba mívá různé trvání a počítá se od průchodu hlavičky děložním hrdlem (lékařský výraz: branka je zašlá) po porod děťátka na svět. V těchto chvílích budete pociťovat velmi silnou potřebu tlačit, přičemž můžete i mírně krvácet, pokud došlo při průchodu hlavičky k trhlinám na děložním hrdle. V určitém momentě začnete cítit tlak na konečník, jako byste se potřebovala vyprázdnit. Je to způsobené tlakem hlavičky dítěte na nervy signalizující tělu vyprazdňování. Připravte se na to, že i ošetřující personál se vás zeptá, zda-li pociťujete "tlak na konečník". Je to důležitá informace o tom, že miminko se posunulo níže a bude co nevidět venku. Neobávejte se toho, pokud při porodu vyloučíte část stolice, je to úplně přirozené a personál s tím má zkušenosti. Ve všech těchto případech se začněte zapojovat, začněte tlačit.
KDY? Nejlepší je během kontrakce, kdy tělo stahuje dělohu a vy mu pomůžete zapnutím okolního svalstva - jednoduše poslouchejte své tělo a tlačte tehdy, kdy vám ono samo poví, že nyní je ten správný čas a dýchejte, když vám poví, že máte dýchat. Pokud se vám personál bude snažit poradit, a je-li váš pocit jiný - řiďte se podle sebe, oni necítí to co vy. Ale nezůstaňte úplně "hluchá". Vy jste sice šofér, ale lékař-porodník je vaším navigátorem, on sleduje cestu, a proto jsou jeho rady velice cenné.
JAK? Některým ženám vyhovuje, pokud v té samé chvíli zadrží dech a zatlačí (jako když se ponoříte pod vodu). Jiné z nás zase nepotřebují zadržovat dech a lépe se jim tlačí při výdechu s otevřenými ústy. Důležité je, abyste se nadýchla, když si vaše tělo žádá porci kyslíku. V určité fázi se vám může zdát, že navzdory tomu, že tlačíte jako o život, neděláte žádný pokrok. Zkuste si mimo kontrakce zavřít oči a klidně se nadýchnout a vydýchnout, uklidnit si mysl, vypnout a vzápětí zapnout, něco jako restart počítače. Nezapomeňte na vhodnou polohu, při které se vám bude nejlépe tlačit, a budete dostatečně stabilní. Moje rada: Kterákoliv poloha, jen ne v poloze na zádech (což bude u nás opět problém). Když se hlavička děťátka dostane úplně dolu, začne napínat hráz (perineum) - prostor mezi vagínou a konečníkem. Pokuste se nechat hlavičku projít velice opatrně. V momentě, kdy ji už porodíte, budete mít za sebou tu nejtěžší část. U některých žen dojde k natrhnutí perinea, nebo jim lékař udělá epiziotomii - nástřih hráze pro zvětšení prostoru pro průchod hlavičky. Hned po porodu hlavičky lékař zkontroluje, zda nemá děťátko okolo krku omotanou pupeční šňůru (výskyt je u třetiny narozených dětí) a jemně mu ji dá dolu. Zbytek děťátka vyklouzne skoro sám. Po porodu putuje miminko na vaše obnažené bříško a právě v tento moment mu věnujete první objetí. Poté, jakmile dojde k přestřihnutí pupeční šňůry, vám drobečka vezmou zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Od této chvíle zaměstnává vaši mysl vaše překrásné děťátko a vy možná ani nezpozorujete, že se děje něco dalšího.
Děloha se hned po porodu začne stahovat a při této příležitosti se začne odlučovat i placenta, která poskytovala vašemu děťátku výživu během těhotenství. Porodník jemně zatáhne za pupeční šňůru a požádá ještě o jedno slabé zatlačení, aby ji dostal ven. Důležité je, aby žádná část placenty nezůstala vevnitř v děloze, protože by to mohlo způsobit komplikace (krvácení, bolest nebo infekci), proto ji porodník důkladně zkontroluje. Jediné, co vás po zvládnutí porodu dále čeká, je očištění a pár stehů, pokud jste měla epiziotomii, nebo se hráz natrhla. Vím, že to zní dost odlehčeně, přestože právě šití po porodu bývá pro mnohé ženy tím nejhorším zážitkem, který při narození svého děťátka zažily. Šití se vykonává pod místním znecitlivěním pomocí lokálního anestetika a celý výkon a jeho délka závisí na rozsahu poranění.
Všem vám držím palce. Pokuste se vydržet, ten malý uzlíček za to stojí. A od této chvíle můžete začít svůj život jako rodina.
Autorka je dipl. porodní asistentka.
Získejte předplatné i dárek z MÁMA a já! Objednejte si v období od 28.května do 27.června 2007 na jeden rok předplatné časopisu MÁMA a já a získejte automaticky dáreček - dětský kartáček na zuby Signal Kids. Časopis si můžete předplatit i prostřednictvím internetu zde.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.